REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

„Gołębie minutki” uderzyły w dolara i podniosły złoto

2019-01-09 22:21
publikacja
2019-01-09 22:21

Zmiana kursu w polityce Rezerwy Federalnej powoli wydaje się coraz bardziej prawdopodobna – wynika z publikacji zapisów z grudniowego posiedzenia FOMC. Reakcja rynku była podręcznikowa . Dolar osłabł, a notowania złota poszły w górę.

„Gołębie minutki” uderzyły w dolara i podniosły złoto
„Gołębie minutki” uderzyły w dolara i podniosły złoto
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

„Wielu uczestników wyraziło pogląd, że w szczególności w otoczeniu przytłumionej presji inflacyjnej komitet może sobie pozwolić na bycie cierpliwym w kwestii zacieśnienia polityki” – czytamy w zapiskach z grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku FOMC). 


Co więcej, pewna liczba decydentów była przeciwna nawet grudniowej podwyżce stopy funduszy federalnej, choć formalnie decyzja o ich podniesieniu zapadła jednogłośnie. Pojawiły się także głosy optujące za rezygnacją z forward guidance w komunikatach FOMC. Komitet w ramach polityki większej przejrzystości od kilku kwartałów regularnie zapowiada „dalsze, stopniowe” podwyżki stóp procentowych.

Zatem wymowa grudniowych „minutek” FOMC była bardziej „gołębia”, niż chyba można było przypuszczać. Stoi także w sprzeczności z grudniowymi „fedokropkami”, w ramach których większość członków FOMC wyraziło chęć do przynajmniej dwóch podwyżek stopy funduszy federalnych w 2019 roku.

Dobrze wpisuje się jednak w styczniowe wystąpienie Jerome’a Powella, w którym szef Rezerwy Federalnej zasugerował rynkowi, że będzie bardziej „elastyczny” w procesie normalizowania polityki monetarnej. Najwyraźniej słowa „cierpliwość” i „elastyczność” wejdą w skład nowej mantry Fedu.

Publikacja zapisków FOMC utwierdziła rynek w przekonaniu, że w 2019 roku podwyżek stóp procentowych w USA może już nie być. To osłabiło dolara – kurs EUR/USD podniósł się o blisko 1%. O 0,65% w górę poszły notowania złota, ponownie zbliżając się do oporu na wysokości 1300 USD/oz.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ajwaj
Kal-boje musza trzymac wzgl. oplacalnosc obligacji. Pelzajaca de-dolatyzacje trudno przeoczyc.
W koncu beda sami te zielone papiry musieli skupic. Najwiekszym odbiorca obligacji jest USA, fundusze emer., ubezpieczen. Itd.

Indie przeszly na rozliczenia z Iranem na indyj. rupie w calosci. Rosja zwiekszyla udzial Juana w rez.
Kal-boje musza trzymac wzgl. oplacalnosc obligacji. Pelzajaca de-dolatyzacje trudno przeoczyc.
W koncu beda sami te zielone papiry musieli skupic. Najwiekszym odbiorca obligacji jest USA, fundusze emer., ubezpieczen. Itd.

Indie przeszly na rozliczenia z Iranem na indyj. rupie w calosci. Rosja zwiekszyla udzial Juana w rez. walutowych z 0,1 do 14 %. I dokupila zlota itd.
kimdzongtusk
Najważniejsze, żeby rynki były zadowolone ! To jest kwintesencja działań BAŃKÓW CENTRALNYCH. Tłuste banksterskie kocury musza mieć stały dopływ darmowej kapuchy. W końcu cięzko pracują dla dobra ludzkości.
open_mind
Cytując prezydenta Trumpa: Dlaczego np. bogaci politycy budują ogrodzenia przed swoimi domami? Nie dlatego że oni nie lubią ludzi na zewnątrz, ale dlatego że oni kochają ludzi którzy mieszkają wewnątrz. Pod rozwagą jątrzącym polskim mediom.
wektorwg
Każdy sądzi po sobie. Akurat Obama nie ma ogrodzenia wokół domu.
Mój dziadek ma ogrodzenie żeby mu kury i kaczki nie uciekły. Czy to oznacza że jest bogatym politykiem?
open_mind odpowiada wektorwg
Obama ma coś lepszego, bo pilnują go w dzień i w nocy, i przestań tu jątrzyć co do kur to weź to do siebie że wariatkowa też są ogradzane. I to znaczy że nie jesteś dobrym komentującym.
open_mind
Szczury zawsze wiedzą pierwsze: Fundusz Emirate of Abu Dhabi wystawia nowojorski kultowy budynek Chryslera na sprzedaż.
open_mind
Śmieszą mnie wywiady w TV USA jak pozbawieni pracy i wypłat pracownicy rządowi płaczą do kamer. Przykład: Gościu elegancko i drogo wyposażony dom, sam dom przepych i płacze że drugi miesiąc nie zanosi się że zapłaci raty za to wszystko, ponad 3100.00 miesięcznie a gotówki ma tylko 1900.00 Masakra z tymi ludźmi. Ja pytam czy mu Śmieszą mnie wywiady w TV USA jak pozbawieni pracy i wypłat pracownicy rządowi płaczą do kamer. Przykład: Gościu elegancko i drogo wyposażony dom, sam dom przepych i płacze że drugi miesiąc nie zanosi się że zapłaci raty za to wszystko, ponad 3100.00 miesięcznie a gotówki ma tylko 1900.00 Masakra z tymi ludźmi. Ja pytam czy mu ktoś gwarantował że będzie zatrudniony bez przerwy, to jest właśnie to co piszę że ci ludzie żyją w krainie baśni i fantazji finansowej i do tego jeszcze są bardzo aroganccy. Ja wiele razy byłem zwalniany, na koniec zmiany brygadziści jak roznosili zwolnienia to my tylko patrzyliśmy do kogo idą. I nikogo nie interesowało czy ja mam pożyczki do spłacenia małe dzieci albo jakiś środki na utrzymanie, przy dobrych układach otrzymywało się z unemployment office trochę kasy na podstawowe produkty spożywcze i to wszystko.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki