„Powell put”. I wszystko jasne

główny analityk Bankier.pl

Jerome Powell uległ presji lobby finansowego i zadeklarował gotowość do złagodzenia kursu w polityce monetarnej. Wall Street uznała to za swoisty „Powell put” i rzuciła się do kupowania akcji, generując w piątek potężne wzrosty giełdowych indeksów.

 - Jeśli dojdziemy do wniosku, że redukcja sumy bilansowej stanowi problem, nie będziemy zwlekać, by zmienić plany - zadeklarował prezes Fed Jerome Powell. Uspokajał też, że nie zrezygnowałby ze stanowiska, nawet gdyby prezydent Trump go o to poprosił.

To właśnie QT (ang. quantitative tightening) – czyli przeciwieństwo QE – od kilku miesięcy jest prawdopodobnie największą przeszkodą dla dalszego pompowania wycen aktywów finansowych. W ramach polityki QT Rezerwa Federalna bardzo powoli ogranicza swoją sumę bilansową, nie rolując części portfela obligacji. QT efektywnie ogranicza podaż dolarów.

(Rezerwa Federalna.)

 - Powell powiedział dokładnie to, na co liczył rynek – skomentował jeden z amerykańskich analityków. Powiedziałbym bardziej dobitnie: Powell powiedział to, co na nim wymusił „rynek”. A dokładnie: wpływowe lobby finansowe, które kontroluję system Rezerwy Federalnej. To nieczęsty przypadek, gdy szef najpotężniejszej – i formalnie niezależnej (przynajmniej od państwa i polityków) instytucji zmuszony jest do tak gwałtownej wolty.

W 2018 roku Fed dokonał czterech podwyżek stopy funduszy federalnych, podnosząc cenę pieniądza łącznie o 100 pb. Ponadto od października 2017 roku Rezerwa Federalna prowadzi program redukcji sumy bilansowej (QT). W tym okresie bank centralny USA „schudł” o blisko 400 mld dolarów. Jeszcze na grudniowej konferencji prasowej Powell zapewniał, że program "zwijania QE" pozostaje na "autopilocie" i że Fed nie ma zamiaru nic zmieniać w harmonogramie redukcji sumy bilansowej.

 - Mówiliśmy wcześniej, że będziemy gotowi, by dostosować plany normalizacji polityki monetarnej, by osiągnąć nasze cele  - powiedział Powell 4 stycznia w przemówieniu podczas Economic Association (AEA) w Atlancie.  - Obecnie nie ma wyznaczonej uprzednio ścieżki dla polityki monetarnej - dodał. Deklarowana „większa elastyczność” polityki monetarnej to nic innego jak kapitulacja przed żądaniami lobby finansowego.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii. Już pod koniec lat 80-tych Alan Greenspan zapoczątkował politykę przyjazną dla posiadaczy aktywów finansowych. „Maestro” ciął stopy procentowe w odpowiedzi na każde większe zawirowanie na rynkach akcji. Stąd też na Wall Street wprost mówiono o istnieniu „Greenspan put”. Czyli wystawieniu przez bank centralny USA nieformalnej opcji sprzedaży akcji po określonej cenie – przez analogię do opcji sprzedaży (ang. put option).  Politykę tą kontynuowali następcy Greenspana: Ben Bernanke i Janet Yellen.

Po zeszłorocznych podwyżkach stóp procentowych rysowała się szansa, że Jerome Powell zerwie z polityką poprzedników. Po piątkowym wystąpieniu nadzieje te mogą okazać się płonne. Tyle że Powell może co innego mówić, a co innego robić.

- Stopy procentowe są "tuż poniżej" (ang. just below) poziomu postrzeganego za neutralny - powiedział Powell pod koniec listopada. Wcześniej mówił, że cena pieniądza w Rezerwie Federalnej ma jeszcze "długą drogę" (ang. long way) do poziomów neutralnych. Mimo tych słów w grudniu Fed podniósł stopy procentowe i utrzymał bez zmian program QT. Rynek był wówczas bardzo zawiedziony.

Rynek rozczarował się grudniową podwyżką stóp:Tak złego grudnia nie pamiętają najstarsi inwestorzy

Jednak na razie inwestorzy wierzą, że „Powell put” na stałe zagości w ofercie Rezerwy Federalnej. Stąd też euforyczna reakcja rynku na piątkowe wystąpienie szefa Fed. Dow Jones zakończył sesję zwyżką o 3,29%, rosnąc o prawie 750 punktów.  Indeks S&P500 poszedł w górę o 3,43%, powracając powyżej 2500 punktów. Na rynku spekuluje się, że „Powell put” może mieć kurs wykonania na poziomie 2400 pkt. Najmocniej zareagował jednak Nasdaq, który wystrzelił w górę o 4,26%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 open_mind

Źródła mówią mi teraz, że prezydent USA będzie zwracał się do narodu w środę wieczorem o godzinie 21:00 czasu wschodniego US . Obecnie one mówią nam, że zostanie ogłoszony stan wyjątkowy na granicy południowej i nastąpi użycie wojska, aby ją zamknąć całkowicie albo zacząć budować ścianę względnie jedno i drugie. JEDNAK, możliwe jest również że powie Amerykanom, o tym że angażujemy się w walkę z Rosją na Krymie. Bądźcie czujni.

Ps. W tym momencie został na morze czarne skierowany USS Fort McHenry z specjalnym wyposażeniem do walk na lądzie i z około 2200 żołnierzami. Pozdrawiam

Typowe wyposażenie takiej jednostki.

A UH-1N from the 26th Marine Expeditionary Unit flies past an AH-1W on the flight deck of USS Kearsarge
Qty
Nomenclature
Element
4 M1A1 main battle tank ground
7 to 16 Light Armored Vehicle ground
15 Assault Amphibious Vehicle ground
6 155mm howitzer: M777 ground
8 M252 81mm mortar ground
8 BGM-71 Tube-Launched, Optically-Tracked, Wire-Guided (TOW) missile weapon system
ground
8 FGM-148 Javelin anti-tank missile ground
4 to 6 AH-1Z Viper attack helicopters aviation
3 UH-1Y Venom light utility helicopters aviation
12 MV-22A Osprey medium-lift tiltrotor aircraft aviation
4 CH-53E Super Stallion heavy-lift transport helicopters aviation
6 AV-8B Harrier V/STOL light-attack airplanes aviation
2 KC-130 Hercules aerial re-fueler/transport airplanes
Note: usually maintained in the continental United States aviation
2 Reverse Osmosis Water Purification Unit logistics
1 LMT 3000 water purification unit logistics
4 Tractor, Rubber Tire, Articulated Steering logistics
2 TX51-19M Rough Terrain Forklift logistics
3 D7 bulldozer logistics
1 Medium Tactical Vehicle Replacement dump truck logistics
4 Mk48 Logistics Vehicle System logistics
7 500 gallon water containers multiple
63 Humvee multiple
30 Medium Tactical Vehicle Replacement trucks multiple
5 Boeing Insitu RQ-21 Blackjack aviation

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 open_mind

To ta jednostka https://www.youtube.com/watch?v=E7NDK8E1wI0

! Odpowiedz
10 10 open_mind

Waszyngtonu: Donald Trump powiedział w niedzielę, że może ogłosić stan wyjątkowy w USA.
"Mogę ogłosić, że stan wyjątkowy kraju wszystko zależy od tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych kilku dni" - powiedział Trump reporterom opuszczając Biały Dom i udając się do Camp David.

Dodam od siebie że to nie tylko o kasę na zabezpieczenie południowej granicy się rozchodzi, to będzie grubsze wydarzenie. Jak bym był Clintonową i resztą tej menażerii to bym gorączkowo przeglądał zagraniczne połączenia lotnicze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 36 open_mind

Taka ciekawostka, wszyscy dotychczasowi „przeciwnicy” Trumpa tacy jak Clintony Obamy Sorosy Comey, Bushe tak dalej od dwóch tygodni znikli z publicznego pola widzenia a nawet z społecznościowych blogów. Przypadek !? Teraz w takim momencie gdzie takie napięcie mamy i rząd jest częściowo zamknięty ? Ja jestem pewien że nie zostanie on otwarty w takiej formie jak był dotychczas. Ciekawe że zaczynają wypływać na światło dzienne sprawy od ponad 60 lat w tym masowe morderstwa około 40 tysięcy Wietnamczyków jeśli tylko nosili znamiona komunistycznej przynależności, tak po prostu strzał w tył głowy, światowej siatce pedofil-li (Lolita expres) i podobne. Taki zbieg okoliczności że gdzie jest ropa i gaz tam pojawiają się agenci USA i wysuwają jednoznaczne sugestie do lokalnych rządów (prywatna wojna Clintonowej w Syrii). Czas mamy taki że resztki dobrych ludzi się obawiają natomiast źli z aroganckim uśmiechem pławią się nieprawościach, ale coś sytuacja zaczyna się zmieniać i dlatego takie nagonki na Trumpa. Nawet w Polsce! Chcą z resztek normalnych ludzi zrobić psychicznych i z chęcią by nas zamknęli w specjalnych ośrodkach z Trumpem na czele. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 11 adamii

Mowi sie ze na gieldzie inwestowac przeciwko nastrojom i wiecie co? Od roku dwoch 90% komentarzy jest o tym ze zaraz bedzie kryzys... Jesli wszyscy sie tego spodziewaja to zapomnijcie o tym^^

! Odpowiedz
9 30 kolumb1234

Prawdziwy kapitalizm jest na ulicy nie na giełdzie dlatego za 10 lat to Chiny będą rozgrywać karty

! Odpowiedz
7 31 open_mind

W tym roku przestępcy, którzy stoją za Deep State, zostaną ujawnieni. Akcjonariusze czerpiący zyski z wojny i chaosu. Miliarderzy, którzy przekształcają demokrację w iluzję. Są właścicielami polityków, sędziów i wszystkich twoich danych. Są największymi piratami w historii. Chcesz wiedzieć, kim oni są? Wiem że nie, bo się obawiasz że nastąpi globalny chaos. Jednak pomimo to wszystko zostanie ujawnione i nie unikniemy chaosu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 0 open_mind

Zróbcie mi przyjemność i nie kupujcie srebra. https://www.youtube.com/watch?v=bhTn1XocpGY

! Odpowiedz
7 0 open_mind

Strasza strasza aż wykrakają https://www.youtube.com/watch?v=OFMTUiGOW94

! Odpowiedz
5 63 jes

Dla wtajemniczonych, dużych banków to zagrywka aby mieli kogo ubierać w akcje. Naiwnością jest sądzić, że to początek nowej hossy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,42% 57 863,03
2019-11-22 17:15:02
WIG20 0,40% 2 188,24
2019-11-22 17:15:00
WIG30 0,42% 2 481,46
2019-11-22 17:15:00
MWIG40 0,52% 3 734,43
2019-11-22 17:15:01
DAX 0,20% 13 163,88
2019-11-22 17:37:00
NASDAQ 0,16% 8 519,60
2019-11-22 21:35:00
SP500 0,22% 3 110,25
2019-11-22 21:35:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.