REKLAMA

Gliński: Będzie konkurs na film promujący polską historię

2015-11-21 22:12
publikacja
2015-11-21 22:12

Rząd planuje w najbliższym czasie ogłosić konkurs na produkcję filmową promującą polską historię - zapowiedział w sobotę w Bydgoszczy minister kultury Piotr Gliński podczas zakończenia 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

fot. Michal Kazmierczak / / FORUM
"Planujemy w najbliższym czasie rozpocząć wielki projekt filmowy. Korzystając z okazji, że mamy tutaj zgromadzone środowisko filmowe polskie, ale także bardzo wielu gości zagranicznych, chcę ogłosić, że polski rząd będzie w najbliższym czasie dążył do stworzenia bardzo dużej produkcji filmowej, promującej polską historię. Ogłoszony będzie konkurs" - powiedział Gliński.

Minister kultury i wicepremier zaznaczył, że rząd planuje zapewnić także niezależne finasowanie dla tego projektu. "Istotną kwestią jest to, że naprawdę będziemy się starali, żeby to finansowanie nie dotyczyło obecnego budżetu kultury" - dodał.

Gliński nazwał festiwal Camerimage świętem operatorów filmowych, wizjonerów, dzięki którym kino uzyskuje swój podstawowy wyraz.

"Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w Polsce mamy najbardziej znany festiwal filmowy, poświęcony tej bardzo trudnej sztuce, która w Polsce rozwija się doskonale od wielu lat. (...) Niezależność chyba głównie definiuje ten festiwal. On jest tak wielki, tak świetnie się rozwija, jest tak mocny (...), ale dlatego taki jest, bo jest niezależny, obywatelski" - mówił wicepremier.

"Zyskał rangę światową i w tym sensie z jednej strony promuje sztukę operatorską, a z drugiej, z czego bardzo się cieszymy i będziemy bardzo popierać, promuje Polskę na świecie" - dodał.

Gliński zaznaczył, że "po raz pierwszy, nie licząc zamierzchłych czasów komunistycznych i wicepremiera Józefa Tejchmy, polski minister kultury jest pierwszym wicepremierem polskiego rządu".

Józef Tejchma był jednocześnie wicepremierem i ministrem kultury, w rządzie Piotra Jaroszewicza w latach 70. (PAP)

rau/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~plebs
pewnie glowny watek to Polacy mordujący zydow.

nasze władze od "kultury" już nas karmią tą papkom od kilkunastu lat.
~Arkadianto
No w końcu!
Już za dużo było antypolskich filmów typu IDa i pokłosie, przez które świat uważa, że tu najwięksi naziści i antysemici mieszkali.
~wiesniak
No nareszcie bedzie jakas pozytywna propaganda na temat Polski ( tak jak wszytkie kraje ja maja z wyjatkiem kraju rudego lisa ktory potrafi odgryzc swoja wlasna lape)
Co wyprodukowalismy aby umocnic dobre imie Polski ?
~Adam
Ja mam pomysł na historyczny film pt. "Biskup Wesołowski - polski duszpasterz rozsławiony na cały świat"
~maniek
Gliński, Techma pełną gębą, nie widział sztuki ale nie wolno.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki