Glapiński: Apeluję, by nie mieszać polskiego systemu finansowego do rozgrywek politycznych

2018-11-18 20:46
publikacja
2018-11-18 20:46

Apeluję do dziennikarzy, publicystów i do polityków, aby nie mieszali polskiego systemu finansowego i bankowego do jakichś rozgrywek politycznych, bo to naprawdę nie służy Polsce; to jest szkodnictwo najwyższego rzędu - mówił w niedzielę prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z TVP, odnosząc się do sprawy KNF.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął.

Glapiński był pytany, czy w sprawie KNF zawiódł jeden człowiek czy zawiódł system. "A może zawiedli autorzy artykułu? Ja nic nie myślę, ja jestem do doświadczonym człowiekiem, czekam na fakty. Na razie nie ma żadnego faktu" - oświadczył.

Na uwagę, że jest doniesienie do prokuratury pełnomocnika Leszka Czarneckiego Romana Giertycha, Glapiński zaznaczył, że nie śledzi uważnie mediów, jest zajęty innymi sprawami, bankowymi.

"Ale chyba nie ma podstawowych elementów, na podstawie których można by jakiekolwiek śledztwo zacząć, nawet w sprawie. To jest wszystko od słowa do słowa, od artykułu do artykułu. Dwie osoby próbują rozchwiać cały system finansowy i wiarygodności polskich finansów, i polskiej bankowości. Ja mogę tym osobom powiedzieć, że to się na pewno nie uda. Natomiast apelowałbym i do dziennikarzy, i publicystów, i do polityków, aby nie mieszali polskiego systemu finansowego i bankowego, do jakichś rozgrywek politycznych, bo to naprawdę nie służy Polsce jako takiej i polskiemu systemowi. To jest szkodnictwo - najwyższego rzędu" - podkreślił prezes NBP.

"Apeluję do wszystkich polityków, parlamentarzystów, dziennikarzy i publicystów: nie mieszajcie systemu finansowego i bankowego do swoich rozgrywek" - dodał.

Pytany czy rozmawiał z byłym już szefem KNF Markiem Chrzanowskim zaprzeczył. "Nie. Staram się unikać kontaktów, ze względu na to, jak to się mówi czystość prawną. On też takich kontaktów nie poszukuje" - mówił Glapiński.

Dopytywany, czy reakcja premiera jest dobra po tym, co się stało, prezes NBP powiedział: "Nie mnie oceniać premiera. Narodowy Bank Polski, polski rząd są całkowicie wobec siebie autonomiczne. Premier się nie wtrąca, nie może się wtrącać w sprawy NBP. I odwrotnie. Ja się zajmuje wyłącznie systemem bankowym jego bezpieczeństwem, stabilnością waluty, systemem płatniczym całego kraju".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek o wszczęciu śledztwa w sprawie opisanej przez "GW". Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. W poniedziałek w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach przesłuchany ma zostać Leszek Czarnecki.(PAP)

par/ mkr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jes
Mistrzostwo świata. Sam z nadania partyjnego i apeluje by go wywalić? :)
jerloz210935
Co za beszczelny ,od początko naszych zmian miesza w Polityce partorg tworca pajęczyny bankowej winien złożyć dymisje i odpowiadac karnie
search
Rzek Don Glapiski i zadzwonil do Jaroslawa co robic
rob1111
Na takie stanowiska bierze się starszych ludzi ,gdzie lata zweryfikowaly ich uczciwość ..teraz to wszyscy nagrywają jeden drugiego by mieć haka i tak naprawdę zalatwic cos później ..w marcu nagrane i sobie tylko lezakowalo do listopada ..
pluto85md
Moze waeto by pan Glapinski sam zastosowal sie do tego apelu i jako przedstawiciel finansowego podmiotu nie angazowal sie w polityke. Ale to juz za pozno, nie raz sygnalizowal, ze wszelkie zacisnienie plityki NBP nastapi po kadencji obecnego rzadu.

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki