REKLAMA

Gastronomia, hotelarstwo, turystyka. Rząd chce rozmawiać z biznesem dotkniętym pandemią

2021-01-18 12:48, akt.2021-01-18 13:37
publikacja
2021-01-18 12:48
aktualizacja
2021-01-18 13:37
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

W najbliższych dniach rząd wraz z branżami najmocniej dotkniętymi koronawirusem będzie starał się wypracować protokoły sanitarne nt. działania w warunkach pandemii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Z wypowiedzi premiera wynika, że możliwe jest, iż branże te - w określonych warunkach sanitarnych - wznowią działalność w lutym.

"Jest kilka branż, które są najmocniej dotknięte koronawirusem. To są te branże, zgodnie ze zdaniem ekspertów, dotknięte najmocniej, gdyż musiały być zamknięte, ponieważ były jednym z głównych źródeł zakażeń. Do takich branż należy m.in. gastronomia, hotelarstwo, turystyka" - powiedział premier.

"Będziemy starali się we współpracy z przedstawicielami tych branż w najbliższych 10 dniach wypracować protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych, uzależniając to od kilku czynników, takich jak liczba zakażeń, liczba zgonów, sytuacji u naszych sąsiadów, tempa szczepień. Myślę, że będziemy chcieli te protokoły w lutym - ale trudno powiedzieć, od którego lutego - wdrażać. To zależy od tego jak wirus będzie się zachowywał" - dodał.

Premier zaznaczył, że "jeśli za 5-10 dni nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń, zgonów, to z całą pewnością będziemy musieli nasze plany zrewidować". Jak podkreślił, sytuacja związana z pandemią "jest nadal bardzo trudna".

"Mając na uwadze to, jak zachowuje się nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii, ale również na kontynencie - w Niemczech, w Republice Czeskiej, musimy zachować dużą elastyczność reagowania. Stąd też tak ważne jest to, żeby wszyscy trzymali się obostrzeń, rygorów, zakazów" - podkreślił.

Morawiecki zaapelował do wszystkich przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa, by składali wnioski o pomoc państwa, "natomiast przestrzegali obostrzeń, bo one ratują wszystkim życie, zdrowie".

Premier pytany o to, czy dotychczasowe działania rządu dotyczące wprowadzanych obostrzeń nie stwarzało "zagrożenia zamieszania i kosztów", odparł, że strategia zaproponowana pod koniec listopada działa lepiej niż w krajach sąsiednich.

Zdaniem szefa rządu decyzja o wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się w noc sylwestrową czy ujednolicenie terminu ferii zimowych dla dzieci pomagają w walce z pandemią.

Przekonywał, że rząd nadal będzie planował obostrzenia i restrykcje w oparciu o wiele parametrów. Morawiecki dodał, że priorytetem jednak jest obecnie program szczepień.

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nikt_d
Dużo się mówi że u nas obostrzenia są mniejsze niż w dajmy na to Niemczech tyle tylko ze tam po zamknięciu restauracji jej właściciele dostają 90% przychodu z zeszłego roku... A w Polsce 5000 zł na co na waciki?
nikt_d
Czyli jeśli dobrze rozumiem rozważa otwarcie gastronomii hoteli itp ale jednocześnie wysyła dzieci do szkoły co spowoduje wzrost liczby zakażeń i dodaje że "jeśli za 5-10 dni nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń, zgonów, to z całą pewnością będziemy musieli nasze plany zrewidować". Tego nie da się na Czyli jeśli dobrze rozumiem rozważa otwarcie gastronomii hoteli itp ale jednocześnie wysyła dzieci do szkoły co spowoduje wzrost liczby zakażeń i dodaje że "jeśli za 5-10 dni nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń, zgonów, to z całą pewnością będziemy musieli nasze plany zrewidować". Tego nie da się na trzeźwo skomentować.... Zakażenia idą ze szkoły a on zamyka gastronomię i hotele...
antek10
Niech rzad porozmawia z panią emilewicz i sanepidem co nie wlepili mandatów za impreze u RYDZYKA. Są równi i równiejsi.
specjalnie_zarejestrowany2
W maju gazowali i pałowali, teraz będą truć nowiczokiem?
jan-kowalski
To chyba o Francji czy Niemczech? (re pałowanie itp.)
No i Rosji (re nowiczok), która jest jego jedynym producentem i użytkownikiem.
harrytracz
Już widzę te ich rozwiązania - obowiązkowe szczepienia dla obsługi i ścisły rejestr klientów.
samsza
Rząd już opublikował "mapę drogową" co zrobi w zależności od ilości zakażeń i co było...?

Dopóki nie przedstawią całej kuchni strategii kovidowej, nie będzie odpowiedzi na pytania podnoszone przez lekarzy i prawdziwych dziennikarzy, rozmawiać nie ma o czym.

Rozmowa wg. rządu wygląda jak przedstawił
Rząd już opublikował "mapę drogową" co zrobi w zależności od ilości zakażeń i co było...?

Dopóki nie przedstawią całej kuchni strategii kovidowej, nie będzie odpowiedzi na pytania podnoszone przez lekarzy i prawdziwych dziennikarzy, rozmawiać nie ma o czym.

Rozmowa wg. rządu wygląda jak przedstawił wczoraj artykuł na onecie: mail z Min Zdrowia do jakieś przychodni lekarza rodzinnego - pan dostanie tyle a tyle szczepionek, pojedzie do DPS i zaszczepi seniorów na miejscu - bez umowy, bez sprawdzenia czy ten ma czas i potencjał na zadanie...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki