REKLAMA

GUS: wynagrodzenia rosną najszybciej od 4,5 roku

2016-07-18 14:05
publikacja
2016-07-18 14:05
fot. thinkstock / Bankier.pl

Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw sięgnęło w czerwcu 4252,19 zł. Wzrosło – i to bardziej niż oczekiwano – także zatrudnienie.

W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2016 r. wzrosło o 5,3%. Odczyt ten z nawiązką spełnił oczekiwania analityków, którzy typowali wzrost o 4,8%. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,3%.

Po raz ostatni GUS informował o tak wysokim wzroście wynagrodzeń w ujęciu rocznym w styczniu 2012 r., kiedy płace wzrosły o 8,1%.

Raportowane przez GUS wynagrodzenie nominalne (4252,19 zł brutto) okazało się też o 85,91 zł wyższe niż przed miesiącem, o 212,49 zł niż przed rokiem i aż o 1627,47 zł wyższe niż przed 10 laty.

Zatrudnienie wyznacza kolejny szczyt

Z kolei zatrudnienie w czerwcu wyniosło w liczbach bezwzględnych 5752,7 tys., co oznacza wzrost względem maja o 18,7 tys. oraz najwyższy poziom przynajmniej od początku 2005 r., od kiedy GUS zbiera stosowne dane.

W porównaniu do czerwca 2015 r. przybyło 157 tys. zatrudnionych. Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań analityków (3,1% wobec konsensusu 2,9%).

Danie nie opisują wszystkich

Równocześnie należy pamiętać, że dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. 

Nieco więcej mówiące o realiach polskiego rynku pracy dane o medianie wynagrodzeń GUS – niestety – publikuje co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze, niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~Sinus
Więcej ukrainców czyli tańszej siły roboczej na polskich ulicahc = zwiększone zatrudnienie, sytuacja analogiczna jak w Niemczech po wejściu do UE między innymi Polski, ale spokojnie, nowe programy socjalno-komunistyczne i reformy podatkowe PiSu już zadbają o to, żeby bardziej opłacało się siedzieć w domu niż pracować.
~123
Zatrudnie terrorystę(samobójcę) cel Sejm RP.
~yesyesyes
Wysokość wynagrodzenia małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stanowi 55 proc. wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z art. 2a Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej”. Prezydentowa będzie mogła liczyć miesięcznie na 13 540 zł - 12 275 zł to pensja, a 1265 zł to maksymalna kwota dodatku stażowego. POPIERAM
~dobrazmiana
będą podwyżki zarobków członków rządu, prezydenta. pensje dostanie pierwsza dama. Polska wstaje z kolan
~malma
ciekawe komu, na pewno rząd sobie teraz podniesie a pani Szydło zarobi krocie ,szybko nawet po tak krótkim czasie rządzenia , może to i dobrze że Polakom jest lepiej szkoda że nie wszystkim, zobaczymy co z rewaloryzacja rent i emerytur a co z ustawa frankową 2 miliony Polaków siedzi jak na szpilkach i czeka po obietnicach ciekawe komu, na pewno rząd sobie teraz podniesie a pani Szydło zarobi krocie ,szybko nawet po tak krótkim czasie rządzenia , może to i dobrze że Polakom jest lepiej szkoda że nie wszystkim, zobaczymy co z rewaloryzacja rent i emerytur a co z ustawa frankową 2 miliony Polaków siedzi jak na szpilkach i czeka po obietnicach prezydenta na którego głosowali już rok w nerwówce zwłaszcza że prezydent ma poparcie w tej sprawie i rzecznika i sądów czyżby się bał banksterów
~Gość
zarobki lichwiarzy skoczyły w górę na chwilówkach dla ludu?
~gość
Rosną ale dla ełyty, a nie dla zwykłych robotników. Kolesiostwo zwiększyło swoje zarobki to i średnie wynagrodzenie wzrosło.
~JanKS
A medianę gość widział? Jak nie wie, co to znaczy, to ostatnie zdanie tłumaczy.
~Kuźwa
Chyba TUSKA pensję z Brukseli wliczyli w to przecietne wynagrodzenie.Im bogaty bogatszy tym biedny biedniejszy ale PRZECIĘTNIE rośnie.
~Mieciu
No i git. Ważne, że w górę, że Polska się rozwija (przynajmniej gospodarka)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki