REKLAMA

Fundusze dla ostrożnych

2006-06-20 08:04
publikacja
2006-06-20 08:04
W artykule "Cena ryzyka" napisaliście, że warto inwestować w fundusze, ponieważ dają one większe zyski niż lokaty. Tymczasem ja kupiłam jednostki uczestnictwa w funduszu na początku roku i okazuje się, że teraz mam mniej oszczędności niż wtedy, kiedy wpłacałam pieniądze do funduszu. Dzwoniłam na infolinię, gdzie powiedzieli mi, że "w dłuższej perspektywie na pewno inwestycja przyniesie zyski". Czy jednak można wierzyć takim zapewnieniom? - z takim problemem zwróciła się do nas Czytelniczka z Katowic.

Co do tego, że skończyły się już czasy wysokiego oprocentowania rachunków w bankach, nie mają wątpliwości właściwie wszyscy eksperci, z którymi rozmawialiśmy. Ponadto zwracają oni uwagę, że umieszczając pieniądze na lokacie terminowej w banku za każdym razem, kiedy kończy się jej okres - nawet jeżeli lokatę przedłużymy - musimy płacić tzw. podatek Belki. W funduszach podatek płacimy dopiero po zakończeniu inwestycji, kiedy wyciągamy pieniądze już na dobre.

Przed podjęciem decyzji o lokowaniu kapitału, wskazany jest jednak staranny namysł. Trudno kryć, że ci którzy inwestowali w fundusze w szczycie hossy na giełdzie, mogą dziś być rozczarowani. Giełda przeżywa obecnie kryzys, a w ślad za tym spada wartość jednostek uczestnictwa w tych funduszach, które mają w swoich portfelach akcje. - Najlepiej oszczędzać w kilku różnych formach - sugeruje Michał Ławiński, kierownik ds. produktów inwestycyjnych w firmie doradczej Goldenegg.

Można na przykład wpłacać pewne sumy na program systematycznego oszczędzania. Aby rozpocząć taki program wystarczy już 100 zł, kolejne wpłaty ustala się dowolnie - od 50 zł w górę. Taki sposób inwestowania sprawia, że ryzyko zakupu jednostek funduszu po najwyższej cenie, maleje.

- Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że nic nie stracimy, możemy zdecydować się na fundusz gwarantujący zwrot wpłaconej kwoty plus ewentualne zyski - wyjaśnia Małgorzata Góra, prezes Union Investment TFI SA. - Prawie równie bezpiecznie jest zainwestować w fundusz obligacji, który jak sama nazwa wskazuje inwestuje głównie w papiery dłużne często gwarantowane przez państwo - więc i ryzyko jest tutaj niewielkie, ale zyski nie mają raczej szans dorównać tym, które może przynieść np. fundusz akcji.

Fundusz akcji może dać największe zyski, ale inwestycja ta wiąże się z dość znacznym ryzykiem. - Wyjściem pośrednim są tutaj na pewno fundusze o charakterze zrównoważonym to znaczy takie, które część swoich aktywów lokują w instrumenty bezpieczne jak obligacje, a część w bardziej ryzykowne jak akcje - dodaje prezes Góra.

Dziennik Zachodni
(mu)
Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki