Farage: Wielka Brytania nie będzie ostatnim krajem, który wyjdzie z UE

Wielka Brytania nie będzie ostatnim krajem, który wystąpi z Unii Europejskiej - ocenił we wtorek w europarlamencie lider brytyjskich eurosceptyków Nigel Farage. Jego zdaniem UE powinna zawrzeć z Wielką Brytanią wzajemnie korzystne porozumienie handlowe.

Lider brytyjskich eurosceptyków Nigel Farage
Lider brytyjskich eurosceptyków Nigel Farage (fot. Vincent Kessler / Reuters)

"Zabawne, prawda? Gdy 17 lat temu zapowiedziałem, że poprowadzę kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, śmialiście się ze mnie. Teraz się nie śmiejecie. Powodem waszej złości jest to, że wypieracie to, iż wasz projekt polityczny i waluta ponosi porażkę" - powiedział Farage, którego wystąpienie przerywano okrzykami z sali, a nawet gwizdami.

Jego zdaniem w brytyjskim referendum "zwykli ludzie powiedzieli, że chcą odzyskać swój kraj, swoje akweny połowowe i swoje granice". "Chcą być niepodległym, zwyczajnie rządzonym krajem - dodał szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). - Dajemy nadzieję demokratom na Zachodzie Europy. Wielka Brytania nie będzie ostatnim krajem, który wystąpi z UE".

Zdaniem Farage'a rząd w Londynie nie powinien zbyt długo zwlekać z uruchomieniem procedury wystąpienia z UE. Podkreślił jednak, że Wielką Brytanię i UE łączą więzi handlowe, na których korzystają obie strony. "Bądźmy pragmatyczni, dorośli i realistyczni. Podpiszmy sensowną umową handlową" - zaapelował Farage. "Wielka Brytania będzie waszym najlepszym przyjacielem na świecie, ale pozwólcie nam iść swoją drogą i realizować globalne ambicje" - dodał.

Zadowolenia z wyniku brytyjskiego referendum nie kryła też liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. "To może być najważniejsze wydarzenie na naszym kontynencie od chwili upadku muru berlińskiego. To sygnał wolności dla świata (...) i policzek dla europejskiego systemu" - powiedziała. (PAP)

awi/ kot/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Bee

Póki co z żadnej Unii Twoja Anglia jeszcze nie wyszła Panie Farage ani z UK ani z UE wiec ciesz się Panie populisto

! Odpowiedz
0 1 ~marcin

"Jego zdaniem UE powinna zawrzeć z Wielką Brytanią wzajemnie korzystne porozumienie handlowe."

A ja bym nie zawierał z nimi żadnego porozumienia handlowego. Anglicy od zawsze byli izolacjonistami. Chcieli wyjść z podniesionym czołem z UE, odzyskać suwerenność i władzę nad własnym krajem, to nie widzę powodu dla którego UE miałaby przywiązywać ich do siebie jakąś umową handlową. Jak chcą być tacy niezależni, to proszę bardzo - bez porozumień, bez specjalnych warunków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~sobki

U.K.tkwi w monarchii, choć na Kontynencie ten historyczny anachronizm jest już w zaniku. Nie dość, że mają ruch lewostronny, to jeszcze bronią się przed dziesiętnym systemem miar i wag i brną w cale, stopy, jardy, mile, pinty, galony, akry itp Uważają siebie za lepszych i mądrzejszych od innych..

! Odpowiedz
2 0 ~MS

Za to będzie pierwszym co dostanie po łapkach za bezczelne nototryczne wyjadanie wisienek.

! Odpowiedz
9 19 ~adieu

Sadząc po uśmiechu, Farage nie pojął jeszcze, że jako pierwszy straci posadę posła, przywileje i wysoką pensję w Europarlamencie. Niby dlaczego U.E. miałaby importować do siebie 47% eksportu Brytyjczyków na preferencyjnych (niekonkurencyjnych) warunkach?

! Odpowiedz
17 11 ~światsieśmieje

UE woli importować nachodźców i dawać im darmowy socjal większy niż średnia pensja w Polsce. To zapewne konkurencyjne decyzje , bo chcą w najbliższych latach wydać tylko w Niemczech ponad 90 mld Euro na nich. Jakim trzeba być cudakiem by tego zjawiska darmozjadów nie dostrzegać. I Ty rownież będziesz na nich płacił, nie ma lekko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 2 ~PasazerNostromo

To chyba Ty nie pojmujesz, ze prywatnie Farage jest milionerem, pensja w Europarlamencie jest dla niego jak dla Ciebie miedziaki w kieszeni, a przed Brexitem powiedzial, ze jego marzeniem jest, by to byl juz jego ostatni pobyt w Brukseli.

! Odpowiedz
1 12 ~psychiatra odpowiada ~PasazerNostromo

I to się nazywa u Farage'a masochizmem połączonym z rozdwojeniem jaźni.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil