REKLAMA

Eurostat: bezrobocie w Polsce najniższe od 5 lat

2014-10-31 11:53
publikacja
2014-10-31 11:53
Eurostat: bezrobocie w Polsce najniższe od 5 lat
Eurostat: bezrobocie w Polsce najniższe od 5 lat
/ FORUM

Według danych europejskiego biura statystycznego stopa bezrobocia w Polsce spadła we wrześniu do najniższego poziomu od października 2009 roku. Bezrobocie w strefie euro nadal jest wyraźnie wyższe niż w pozostałych krajach UE.

Stopa bezrobocia BAEL w Polsce (Eurostat.)

Stopa bezrobocia w Polsce spadła we wrześniu do 8,7% wobec 8,8% w sierpniu i 10,2% we wrześniu 2013 roku – poinformował w piątek Eurostat. Unijne biuro statystyczne korzysta z metodyki BAEL, która liczy osoby faktycznie szukające zatrudnienia. Dlatego procenty przedstawiane przez Eurostat są znacząco niższe od danych GUS-u, który publikuje stopę bezrobocia rejestrowanego (11,5%), sporządzaną na bazie danych z urzędów pracy.

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia od lipca utrzymuje się bez zmian na poziomie 10,1%. W strefie euro wskaźnik ten zatrzymał się 11,5% i nie maleje od maja. W krajach UE pracy poszukuje 26,33 mln ludzi, z czego 72,8% to mieszkańcy strefy euro.

Najwyższe bezrobocie tradycyjnie już utrzymuje się w południowych krajach eurolandu. Stopa bezrobocia w Grecji sięga 26,4%, w Hiszpanii 24%, na Cyprze 15,1% i 13,6% w Portugalii. Poza strefą euro najwyższy wskaźnik nadpodaży siły roboczej notuje Chorwacja (16,1%). Ale poza tym jednym przypadkiem stopa bezrobocia we wszystkich krajach UE spoza eurolandu jest niższa od średniej dla strefy euro.

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej i w strefie euro (Eurostat.)

Ale również najniższe stopy bezrobocia są domeną krajów ze strefy euro. Bezrobocie nie stanowi problemu w Niemczech (5%), Austrii (5,1%), na Malcie (5,8%) i w Luksemburgu (6,1%). Wśród krajów UE spoza eurolandu najniższą stopą bezrobocia mogą pochwalić się Czechy (5,7%), przed Wielką Brytanią (6%), Danią (6,6%) i Rumunią (6,9%). Polska z wynikiem 8,7% plasuje się w środku stawki, poniżej unijnej średniej (10,1%) i pomiędzy Belgią (8,5%) a Finlandią (8,7%) i Słowenią (8,9%).

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Bezrobocie niskie, ale zatrudnienie małe

Stopa bezrobocia w Polsce liczona metodą BAEL jest stosunkowo niska (8,6%) w porównaniu do np. Hiszpanii lub Węgier, gdzie wynosi ona odpowiednio 24% i 16%. Jest ona niższa także w porównaniu do wyników strefy euro (11,5%), które prócz Hiszpanii wyraźnie zawyża Portugalia i Grecja (13,6% i 26,4%).

Jednak daleko nam do takich krajów Niemcy, Austria czy Czechy, gdzie stopa bezrobocia oscyluje w granicach 5% - oznacza to, że w tych państwa na rynku pracy występuje praktycznie pełne zatrudnienie, czyli każdy poszukujący pracę ją znajduje bardzo szybko.

Martwi wysoka stopa bezrobocia wśród młodych ludzi. Blisko 5 mln osób do 25. roku życia, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia dłużej niż rok to największa porażka unijnej polityki. Staże, szkolenia czy obowiązek przedstawienia oferty pracy w żaden sposób nie rozwiązują problemów młodzieży, która często zmuszona jest po prostu marnować czas i energię za publiczne pieniądze, tworząc dobra i usługi, które nie przynoszą nikomu żadnych korzyści.

W Unii Europejskiej największą katastrofę odnotowano w Hiszpanii, gdzie dochodzi do takiego paradoksu, że 30-latkom łatwiej dostać się na byle jaki kierunek na uczelni publicznej i uzyskać grant na naukę w ramach programu Erasmus w innym kraju niż zdobyć pracę w rodzinnym mieście.

Czytaj dalej

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~boss
Znowu masa ludzi wyjechała, nawet się nie rejestrują jako bezrobotni, drugie tyle wyrejestrowano ,,karnie '' za jednodniowe spóźnienie i już PO problemie. Nie ma ludzi w rejestrach - to znaczy ,że ich nie ma ? . Ja powiem tak; ,, jak przysypiesz gówno piaskiem to go nie widać, ale jak wdepniesz to śmierdzi'' Tak Znowu masa ludzi wyjechała, nawet się nie rejestrują jako bezrobotni, drugie tyle wyrejestrowano ,,karnie '' za jednodniowe spóźnienie i już PO problemie. Nie ma ludzi w rejestrach - to znaczy ,że ich nie ma ? . Ja powiem tak; ,, jak przysypiesz gówno piaskiem to go nie widać, ale jak wdepniesz to śmierdzi'' Tak właśnie funkcjonuje cała krajowa administracja i pseudo-gospodarka, jeden wielki smród bez POkrycia. Film ,,Układ '' to POkazuje.
~adi22
ale bajki sam racuje za granica na zbiorach a w olsce jestem bezrobotny i sie nie rejestruje w urzedzie bo nie ma sensu i takich ludzi znam setki w pierdo lonej olsce zarabiac 1300 na ręke jak za granica mam to za 3 dni pracy jeb ał olske
~123
Wow, pracujesz przy zbiorach. Musisz być piekielnie inteligentnym człowiekiem
~Robol
W dużych polskich miastach jak Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa bezrobocie nie przekracza 3%. Tylko ze Polakom się nie chce przeprowadzać do dużych polskich miast, albo siedzą u siebie w Pipidówce, albo jadą za granice za wielkimi zarobkami, a potem kończy się po 15 w jednym mieszkaniu w większości na zmywaku albo przy noszeniu W dużych polskich miastach jak Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa bezrobocie nie przekracza 3%. Tylko ze Polakom się nie chce przeprowadzać do dużych polskich miast, albo siedzą u siebie w Pipidówce, albo jadą za granice za wielkimi zarobkami, a potem kończy się po 15 w jednym mieszkaniu w większości na zmywaku albo przy noszeniu ciężkich worków, gdzie jedynie konsumpcja wysoko procentowych alkoholi i 2 paczki papierosów dziennie ich uszczęśliwia.
~nieczruj
W miastach ktorych wymieniles 2500 do reki to powszechne wynagrodzenie,wiec jaki sense migrowac,skoro wynajecie mieszkania pochlonie wiekszosc pieniedzy.
~z_dużego_miasta odpowiada ~nieczruj
Może pokój na początek - da się znaleźć za 500- 700 zł (juz z czynszem) lub umówić się z kilkoma osobami na wynajęcie całego 3-4 pokojowego mieszkania za ok. 2000 +- 500 pln
~z_malego_miasta odpowiada ~z_dużego_miasta
z zona i dziecmi tam bym mial mieszkac?
~słoik_ze_wsi_Warsza odpowiada ~nieczruj
A kto ci każe mieszkanie wynajmować? Wynajmuje pokój za 600 zł i gitara.
~efewrfearf
powiedz mi jedno jak ludzie mają jechać do tyych miast jak za jedyne 1700 złotych tam sie nie utrzymają bo wytłumacz ile można odłożyc z 1700 zł jaki na mieszkanie jednopokojowe idzie tysiąc a na wyżywienie 600 stów i jeszcze do tego trzeba znosić głupich ludzi w ptacy któzy cie traktują jak konkurencje do koryta wiec się nie dziw powiedz mi jedno jak ludzie mają jechać do tyych miast jak za jedyne 1700 złotych tam sie nie utrzymają bo wytłumacz ile można odłożyc z 1700 zł jaki na mieszkanie jednopokojowe idzie tysiąc a na wyżywienie 600 stów i jeszcze do tego trzeba znosić głupich ludzi w ptacy któzy cie traktują jak konkurencje do koryta wiec się nie dziw ze nikt sie przeprowadza jak zagranicąś za zmywak ma sie lepsząkasę niz w polsce byc doktorem lub innym wyksztrałciuchem
~marek
Widzialem wczoraj Reportaz Niemieckiej TV jak wabia Niemieckie Koncerny Firmy specjalistow dobrze wyksztalconych mlodych ludzi do pracy w Niemczech przyjezdzaja tam Polacy Hiszpanie Grecy Portugalczycy Wlosi i jeszcze za malo ich przyjezdza mowia Szefowie Firm potrzebuja wiecej Fachowcow a w tym to jest pewna taktyka dostaja ludzi Widzialem wczoraj Reportaz Niemieckiej TV jak wabia Niemieckie Koncerny Firmy specjalistow dobrze wyksztalconych mlodych ludzi do pracy w Niemczech przyjezdzaja tam Polacy Hiszpanie Grecy Portugalczycy Wlosi i jeszcze za malo ich przyjezdza mowia Szefowie Firm potrzebuja wiecej Fachowcow a w tym to jest pewna taktyka dostaja ludzi mlodych wyksztalconych najlepiej z rodzina z dziecmi a panstwa z ktorych przyjezdzaja traca na tym najwiecej bo kstalca ludzi a oni wyjezdzaja bo panstwo nie gwarantuje im dobrych warunkow

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki