REKLAMA

Bezrobocie niskie, ale zatrudnienie małe

Łukasz Piechowiak2014-10-31 13:40główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-10-31 13:40
Bezrobocie niskie, ale zatrudnienie małe
Bezrobocie niskie, ale zatrudnienie małe
/ FORUM

Stopa bezrobocia w Polsce liczona metodą BAEL jest stosunkowo niska (8,6%) w porównaniu do np. Hiszpanii lub Chorwacji, gdzie wynosi ona odpowiednio 24% i 16%. Jest ona niższa także w porównaniu do wyników strefy euro (11,5%), które prócz Hiszpanii wyraźnie zawyża Portugalia i Grecja (13,6% i 26,4%).

Jednak daleko nam do takich krajów Niemcy, Austria czy Czechy, gdzie stopa bezrobocia oscyluje w granicach 5% - oznacza to, że w tych państwa na rynku pracy występuje praktycznie pełne zatrudnienie, czyli każdy poszukujący pracę ją znajduje bardzo szybko.

Martwi wysoka stopa bezrobocia wśród młodych ludzi. Blisko 5 mln osób do 25. roku życia, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia dłużej niż rok to największa porażka unijnej polityki. Staże, szkolenia czy obowiązek przedstawienia oferty pracy w żaden sposób nie rozwiązują problemów młodzieży, która często zmuszona jest po prostu marnować czas i energię za publiczne pieniądze, tworząc dobra i usługi, które nie przynoszą nikomu żadnych korzyści.

W Hiszpanii łatwiej pojechać na Erasmusa niż dostać pracę

W Unii Europejskiej największą katastrofę odnotowano w Hiszpanii, gdzie dochodzi do takiego paradoksu, że 30-latkom łatwiej dostać się na byle jaki kierunek na uczelni publicznej i uzyskać grant na naukę w ramach programu Erasmus w innym kraju niż zdobyć pracę w rodzinnym mieście.

To jeden z licznych przykładów recyklingu środków publicznych, które są pobierane w formie podatków po to, by zwalczać problemy bezrobocia, równocześnie stanowiąc przyczynę zwiększonych kosztów pracy, które są uznawane za główną barierę w zatrudnieniu właśnie młodych i niedoświadczonych ludzi.

BAEL obnaża polską szarą strefę

W Polsce bezrobocie liczone metodą BAEL obrazuje jak wielką mamy szarą strefę – tzn. bardzo wielu bezrobotnych to osoby zarejestrowane w PUP-ach tylko po to, by mieć dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego. Na 1,8 mln zasiłki pobiera niecałe 300 tysięcy. Niektórzy dyrektorzy urzędów pracy sami przyznają, że PUP-y nie są wstanie efektywnie pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Czasy się zmieniły. Rząd powinien ciąć koszty i zacząć odcinanie ogonów, m.in. skończyć z fikcją PUP-ów.


Świetnie sprawdzają się one jako urzędy, których zadaniem jest pilnowanie rejestru bezrobotnych na potrzebę opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne (otwarte pozostaje pytanie po co to robić?) oraz dystrybucją środków na staże i szkolenia. Pośrednictwo pracy, czyli główne zadanie tych jednostek jest całkowicie nieefektywne m.in. z powodu wymogów w tworzeniu ogłoszeń o pracę, procedur informacyjnych, itd. Internet jest lepszą alternatywą niż tablica z ogłoszeniami w PUP-ie.

Rynek pracy wymaga reform. W Polsce jest jeszcze spora luka do zwiększenia zatrudnienia. Obecnie pracuje ok. 60% ludzi w wieku produkcyjnym. Celem UE jest zwiększenie tego wskaźnika w Polsce do ok. 70%. Oznacza to, że w najbliższych latach pracę powinno podjąć ok. 1,7 mln ludzi. Do tego konieczne jest wprowadzenie nowych form zatrudnienia (np. umowy o pracę typu share-office lub flex time), obniżenie podatku dochodowego dla najmniej zarabiających i wprowadzenie ulg podatkowych dla firm, które utrzymują wysokie zatrudnienie dobrze opłacanych pracowników (nie można zwalniać z podatku firm, które w hali fabrycznej zatrudniają tysiąc osób na umowę zlecenia).

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~neutralny
Węgry to mają skrót HU, a nie HR panie redaktorze
~juhas
Faktycznie redaktor pomylił Węgry z Chorwacją, a może nie pomylił tylko o Węgrzech trzeba mówić źle, albo wcale...
~cv27
Do tego konieczne jest wprowadzenie nowych form zatrudnienia (np. umowy o pracę typu share-office lub flex time) - a szanowny redaktorek to w jakiej "formie zatrudnienia" chałturzy? Nie chce mi się sprawdzać co oznaczają te dumne anglojęzyczne nazwy, ale pewnie chodzi o jeszcze większy wyzysk pracownika. Na rynku Do tego konieczne jest wprowadzenie nowych form zatrudnienia (np. umowy o pracę typu share-office lub flex time) - a szanowny redaktorek to w jakiej "formie zatrudnienia" chałturzy? Nie chce mi się sprawdzać co oznaczają te dumne anglojęzyczne nazwy, ale pewnie chodzi o jeszcze większy wyzysk pracownika. Na rynku pracy angielszczyzna w Polandii jest chętnie używana (najśmieszniejsze: przedrostki przed - manager)
~SK
HR to Chorwacja Panie Redaktorze, a nie Węgry...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki