REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ergis pokazał wzrost wyników w drugim kwartale mimo trudnego otoczenia

2015-08-27 13:39
publikacja
2015-08-27 13:39

Grupa Ergis, producent folii, pokazała wyraźny wzrost wyników w drugim kwartale, mimo niesprzyjającego otoczenia. Prezes firmy Tadeusz Nowicki chciałby w trzecim kwartale utrzymać zbliżone rezultaty. Liczy na spadek cen surowców w kolejnych okresach. Kurs spółki rośnie o ponad 19 proc.

W pierwszym półroczu zysk netto Ergisu wzrósł do 19,7 mln zł z 12,4 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny do 24,3 mln zł z blisko 19 mln zł w I połowie 2014 r., a przychody zwiększyły się do 345,4 mln zł z 335,7 mln zł.

Jak wynika z wyliczeń PAP, w samym drugim kwartale tego roku zysk netto grupy wzrósł do 11,9 mln zł z 6,4 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny do 13,5 mln zł z 9,8 mln zł, a przychody do 180,5 mln zł ze 171,8 mln zł.

"Chciałbym, by w trzecim kwartale wyniki były zbliżone do tych za drugi kwartał" - powiedział prezes na czwartkowej konferencji.

Prezes ocenia, że otoczenie Ergisu w drugim kwartale było trudne.

"Otoczenie w tym okresie nie było sprzyjające. Nastąpił bardzo silny wzrost cen surowców, w niektórych przypadkach nawet 20-proc." - powiedział.

Mimo to spółka pokazała wyraźną poprawę wyników rok do roku, co pozytywnie zaskoczyło inwestorów. Kurs Ergisu rośnie w czwartek najmocniej na całym rynku. Papiery drożały w ciągu dnia nawet ponad 20 proc. Około 13.00 zyskują ponad 19 proc., do 5,85 zł.

"Analitycy spodziewają się, że we wrześniu nastąpi istotny spadek cen surowców. Również sytuacja w Azji wskazuje, że spadnie tam popyt na surowce, co powinno przełożyć się na zwiększenie podaży na rynku europejskim" - powiedział Nowicki.

"Spodziewamy się, że otoczenie rynkowe w trzecim kwartale będzie bardziej korzystne niż w drugim" - dodał.

Z kwartału na kwartał rośnie sprzedaż wysokomarżowej folii nanoErgis.

"W pierwszym półroczu udział w sprzedaży tej folii wzrósł o 20 proc. kwartał do kwartału. Oznacza to, że w połowie roku zrealizowaliśmy cel roczny. Tak duża dynamika jest trudna do utrzymania. Chcielibyśmy w III kwartale utrzymać sprzedaż tego produktu" - powiedział.

Sprzedaż Ergisu w kraju spadła w pierwszych sześciu miesiącach roku o 2,2 proc. Z kolei za granicą utrzymuje się wzrost. Wyniósł on w pierwszym półroczu 7,3 proc.

Prezes tłumaczy, że wynika to z rosnącego udziału w sprzedaży folii nanoErgis, która jest sprzedawana w większości za granicą. Jej produkcja odbywa się na tych samych liniach, co tradycyjnych folii, tym samym zmniejsza się więc produkcja tańszych produktów, które trafiają w dużej mierze na rynek polski.

Ergis zakończył przed terminem zaplanowany na ten rok proces inwestycyjny, obejmujący budowę nowej linii do druku fleksograficznego w Nowym Sączu i uruchomienie nowej linii do produkcji taśm PET w Oławie.

Obecnie trwa przenoszenie linii produkcyjnych z niemieckiego zakładu w Gallinie do Berlina. Połowa urządzeń została już przeniesiona, kolejna część będzie przetransferowana do końca września.

Integracja pozwoli ograniczyć koszty biznesu folii do żywności o ok. 3,5 mln zł rocznie, począwszy od 2016 r.

Przy okazji publikacji wyników za III kwartał przedstawiciele spółki przedstawią plan inwestycyjny na 2016 rok. (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki