Elektrownie spaliły o 3 mln ton węgla mniej

Polska energetyka zużyła w 2019 roku o ponad 3 mln ton węgla kamiennego mniej, niż rok wcześniej. To najmniej od czasów PRL, a zapotrzebowanie w kolejnych latach wciąż będzie spadać i to dużo szybciej od rządowych prognoz. Także dzięki nowym… blokom węglowym.

(fot. Robert Pratta / Reuters)

Zużycie węgla kamiennego w elektroenergetyce zawodowej w 2019 roku wyniosło niespełna 36,1 mln ton i było o ponad 7 proc. niższe niż rok wcześniej – wynika z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl.

Potwierdziły się tym samym szacunki portalu WysokieNapiecie.pl ze stycznia.

To najgorszy dla branży górniczej wynik od czasów PRL. Jeszcze w 1990 roku zużycie węgla kamiennego w elektroenergetyce zawodowej było o jedną trzecią wyższe i wynosiło 47,7 mln ton. Kilka kolejnych ton węgla spalały wówczas elektrownie przemysłowe (w 2019 roku było to już tylko 3,8 mln ton).

(WysokieNapiecie.pl)

Jeżeli ten trend się utrzyma, już w tym lub następnym roku zużycie węgla spadnie do poziomu, jaki – według rządowych prognoz do projektu polityki energetycznej państwa – mieliśmy osiągnąć dopiero w 2030 roku. Natomiast za 3-4 lata możemy dojść do poziomu, który politycy planowali osiągnąć w… 2040 roku. To pokazuje, jak oderwane od rzeczywistości są założenia, na których pracuje polski rząd.

W górnictwie bal jak na Titanicu

To jednocześnie jasny sygnał dla polskiego górnictwa – krajowy rynek szybko się kurczy, więc aby utrzymać wydobycie, górnictwo powinno zmniejszyć koszty produkcji paliwa do poziomu cen światowych i ponownie eksportować nadwyżki. Na to ostatnie nie widać jednak szans. Górnicze związki zawodowe Polskiej Grupy Górniczej chcą przeznaczyć marny zysk firmy, w której pracują, w jak największej części na 14-tą pensję dla pracowników. Działacze zachowują się tak, jakby nie wierzyli, ze ich firma ma jeszcze jakiekolwiek szanse na przetrwanie dłużej niż kilka-kilkanaście lat, więc duże inwestycje są jej już niepotrzebne.

W rządzie kierunek na gaz i OZE

Świadomość tego, że może się tak stać dużo szybciej, niż politycy sobie wyobrażali, zdaje się być coraz większa także w rządzie. We wtorek Gaz-System i Enea podpisały list intencyjny na zaprojektowanie przyłączenia gazowego do Kozienic, największej w Polsce i Unii Europejskiej elektrowni opalanej węglem kamiennym. W wypowiedziach obecnych tam czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości dominowały akcenty nastawione na transformację energetyczną.

Kiedy polskie koncerny energetyczne zaczną rezygnować z węgla? W co inwestują najwięksi producenci energii elektrycznej? Czy budowa Bartic Pipe stanie się koniecznością? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
58 43 bangladesznadwisla

trochę wiatraków, gazu i wągiel będzie tylko w muzeum
może kiedyś będzie się dało oddychać w Polsce czystym powietrzem.
górnicy niech się wezmą za jakąś uczciwą pracę zamiast wyłudzać zawyżone wynagrodzenia.
produkują słaby jakościowy węgiel po cenach najwyższych na świecie

! Odpowiedz
22 28 remo2060

Żaden powód do dumy. Zimy są słabsze to i spalanie mniejsze. Aczkolwiek kierunek gaz i OZE powinny być mocniej wspierane. Budowa nowego bloku węglowego nie była całkiem bezsensowna, jesli zastępowałaby moce starych pieców emitujących więcej CO2. Ale gaz to najbliższa przyszłość, poza OZE i atomem.

! Odpowiedz
26 11 marianpazdzioch

Po prostu na całego idzie import. Jak ktoś nie wierzy, niech wejdzie sobie w pierwszy lepszy raport ZE PAK Solorza. W zasadzie tyle już importują co wytwarzają. A trzeba dodać, że mają oni najtańszy surowiec, bo węgiel brunatny z własnych kopalń. Jeśli to sie nie wykolei (polska energetyka) to będzie jakiś cud.

! Odpowiedz
1 16 dziobap

Umiesz czytać? To przeczytaj jeszcze raz bo nie rozumiesz co zmalało.

! Odpowiedz
21 9 marianpazdzioch

Kaczyński próbuje restaurować jakąś gierkowszczyznę, ale w warunkach otwarych granic, przynależności do organizmu typu UE oraz "za, a nawet przeciw" w kwestii polityki klimatycznej, to nie ma żadnej racji bytu. Dziś po prostu przejadają w szybkim tempie zasoby, które ciężką pracą, tytułem ciężkich wyrzeczeń wypracowały poprzednie dekady. Jest zero inwestycji, bo nie mówiąc o braku środków, to nie wiedzą nawet w którym kierunku zmierzać. "Genialne" pomysly w rodzaju rydzykowych wód geometralnych jakoś nie są wprowadzane w życie, a przeciez poszły juz na to też miliony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 10 marianpazdzioch odpowiada dziobap

Zmalało zużycie węgla, bo wzrósł import PRĄDU. Umiesz myśleć?

! Odpowiedz
40 44 siunek

Bo polskie górnictwo powoli (na szczęście) ale konsekwentnie zwija się. I tego zjawiska nie zatrzymają ani kolejne rządy, ani związkowcy. O tym decyduje ekonomia (koszty pracy, popyt na pracę w innych branżach, preferencje pracowników) I w coraz większym stopniu ekologia. Pyskacze z opozycji i czarodzieje z rządu(ów) nic nie wypyskuja i nie wyczaruja. Jedyne "ale" to kwestia niskiej emisji - dopóki naród będzie się ogrzewał indywidualnymi kotłami, dopóty węgiel musi być, i to dobry i tani. Inaczej rodacy będą się nawzajem truć palonym śmieciem, olejami przepracowanymi i wszystkim co się da wrzucić na "ruszt awaryjny".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 50 abcx

Gówno prawda, nie ma w tym roku zimy i ot cała tajemnica, wystarczyły by porządna zima z -20C i zużycie pięknie by wzrosło, nie ma obecnie żadnych źródeł ekologicznych zapewniających każdemu odpowiedni poziom ciepełka w domu w dowolnych warunkach pogodowych.

! Odpowiedz
2 15 arturo77 odpowiada abcx

porownujac ceny gazu i wegla - ogrzanie chalupy kosztuje prawie tyle samo.palac w piecu drewnem nie dosc ze nie ma problemu z popiolem bo rozsypie go na pole jako nawoz to jest pare razy tansze kupujac w walkach z nadlesnictwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,06% 1 585,95
2020-02-17 06:54:00
MIEDŹ 1,12% 5 821,00
2020-02-17 06:54:00
ROPA -0,05% 57,30
2020-02-17 06:55:00
SREBRO 0,73% 17,85
2020-02-17 06:54:00
PLATYNA 0,45% 971,80
2020-02-17 06:54:00

Znajdź profil