REKLAMA

Eksperci: Bez interwencji czekają nas gigapodwyżki cen prądu

2023-09-14 06:51
publikacja
2023-09-14 06:51

Szacunki dotyczące rachunków za energię w 2024 r. wskazują, że odejście od mrożenia cen energii może przynieść nam ich skokowy wzrost, nawet o 70 proc. URE czeka na wnioski taryfowe firm - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Eksperci: Bez interwencji czekają nas gigapodwyżki cen prądu
Eksperci: Bez interwencji czekają nas gigapodwyżki cen prądu
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Gazeta zauważa, że "na niecałe cztery miesiące przed końcem roku rozpoczynają się pierwsze przymiarki do prognoz cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od przyszłego roku". "Niewiadomą jest, czy rząd zdecyduje się na kolejne powszechne mrożenie cen energii, czy jednak bardziej punktowe rozwiązania. Forum Energii szacuje, że wzrost cen energii może wynieść rok do roku nawet 70 proc. – przy założeniu braku jakichkolwiek mechanizmów osłonowych. Czy taki poziom wzrostu cen energii jest realny? Pozostali eksperci przypominają, że każdorazowy wzrost cen energii musi zostać zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki" - podaje.

Jak podkreśla dziennik, "zgodnie z szacunkami Forum Energii – na bazie wycen długoterminowych kontraktów giełdowych na Towarowej Giełdzie Energii na dostawę energii elektrycznej w 2024 r. – jeżeli znikną dotychczasowe formy wsparcia, cena prądu płacona przez przeciętne gospodarstwo domowe może być wyższa o 70 proc. względem obecnego, zamrożonego poziomu". "Jej wartość pochodzi z 2022 r. i wynosi ok. 414 zł za MWh (wysokość taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE)" - wyjaśnia.

"Jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych czy mrożenia cen energii i wróci VAT na energię, sumarycznie jej cena wzrośnie o 70 proc. względem tej, którą płacimy obecnie" – wyjaśnia dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, analityczka Forum Energii.

"Wskazuje ona, że ta wartość może się zmienić, bo wysokość opłaty dystrybucyjnej, będącej składową naszego rachunku za energię, zostanie dopiero zatwierdzona przez URE. Ekspertka przyznaje, że ceny energii na giełdzie faktycznie spadają w tym roku względem 2022 r." - czytamy. (PAP)

dap/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
endes
Szkodników utrzymujących ceny energii na znacznie podwyższonym poziomie trzeba odsunąć od władzy, osadzić, zamknąć i wtedy wróci normalność!…
wypisać się z ETS, WHO, porozumienia paryskiego i innych szkodliwych dla obywateli towarzystw wzajemnej adoracji!
faramir_z_gondoru
Nawet przy zamrożonych cenach Polacy za prąd płacą więcej niż Niemcy. Szykuj się narodzie na jazdę po wyborach.
tomkooo
zgadnijcie kto bedzie placil za te "oslony" odbiorcow indywidualnych ;))))
samsza
Ekspertka przyznaje, że ceny energii na giełdzie faktycznie spadają w tym roku względem 2022 r.
Już ogłoszono, że wstecznie obniżą o 12%. Trzeba obniżyć, bo będą podnosić! :)

Nie ma info, przy prognozowanych cenach, jakie prognozowane "nadmiarowe zyski" ?
kaczyslaw_
Czyli w przyszłym roku ***flacja pobije rekordy. Ceny energii drastycznie w górę, minimalna w górę, koszty pracy w górę, złoty w dół, a to oznacza, że ceny WSZYSTKIEGO wywali w kosmos.
secundus
No ale tak musi być, inaczej to mordercze co2 nas wszystkich zabije! Trzeba ratować planetę, przecież widać nasilający się kryzys klimatyczny! Przeczytajcie też proroctwa św. Grety od zamian klimatu!

S.
jenak
Eko pozdrawia kredensy i trolleye.

A trzeba było uważać.
trolley
no pewnie że było uważać... i nie wybierać waszej pisowskiej sekty która tylko przebimbała 8 lat na ciepłych synekurkach a w tym czasie zapadła się energetyka
trolley odpowiada trolley
szkoda że nie wiesz sekciaro w jakim stanie są linie przesyłowe pamiętające jeszcze Gierka...
endes
Skończyłeś ty jakaś mądrą szkołę?

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki