Egipt: parlament przyjął ustawę ws. ograniczenia przemytu migrantów

Egipski parlament uchwalił w poniedziałek ustawę mającą ograniczyć możliwości przemytu migrantów do Europy; nowe prawo nakłada kary więzienia - do 25 lat - oraz grzywny na osoby przemycające migrantów oraz pośredniczące w tym procederze.

Egipt: parlament przyjął ustawę ws. ograniczenia przemytu migrantów
Egipt: parlament przyjął ustawę ws. ograniczenia przemytu migrantów (YAY Foto)

W Egipcie, najludniejszym państwie arabskim, to pierwsza ustawa wymierzona w przemyt uchodźców i migrantów, który - jak pisze Reuters - stał się nowym przemysłem, który rozwija się dynamicznie na nadmorskiej północy kraju.

Zgodnie z nową ustawą, karą więzienia lub grzywny podlegać będą też osoby, które przemytnikom ludzi dostarczają schronienia, środków transportu lub w jakikolwiek inny sposób ułatwiają podróż migrantów do Europy. Jednocześnie nowe przepisy mają chronić prawa migrantów, a zwłaszcza kobiet i dzieci, gwarantować im humanitarne traktowanie, dostęp do opieki zdrowotnej i pomocy prawnej.

Powstanie też rządowa komisja, na której czele stanie premier Egiptu Szerif Ismail, mająca za zadanie koordynowanie zarówno krajowych, jak i międzynarodowych działań na rzecz zapobiegania przemytowi nielegalnych migrantów oraz handlowi ludźmi.

Reuters przypomina, że pod koniec września blisko 200 osób zginęło, gdy u egipskich wybrzeży zatonęła łódź rybacka z kilkuset migrantami. Wśród ofiar byli Egipcjanie, Sudańczycy i ludzie pochodzący z innych krajów afrykańskich, a także Syryjczycy. Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) podało, że w łodzi było około 450 ludzi.

Po zamknięciu szlaku bałkańskiego trasa przez Libię i Morze Śródziemne cieszy się coraz większą popularnością wśród imigrantów zmierzających z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. Również porozumienie między Unią Europejską a Ankarą, dotyczące odsyłania do Turcji imigrantów, którzy dotarli do Europy sprawiło, że coraz więcej desperatów usiłuje przedostać się do UE poprzez Egipt.

Według Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM), ponad 3,2 tys. migrantów zginęło w br. w Morzu Śródziemnym, próbując przedostać się do Europy. Ponad 300 tys. zdołało pokonać tę trasę. (PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil