REKLAMA

EBC zakończy produkcję banknotów 500€

Krzysztof Kolany2016-05-04 22:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-04 22:12

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o zakończeniu produkcji banknotów o nominale 500 euro. Emisja „pięćsetek” zakończy się pod koniec 2018 roku. To kolejny przejaw „wojny z gotówką” w otoczeniu ujemnych stóp procentowych.

„Zapadła decyzja o całkowitym zaprzestaniu produkcji banknotu o nominale 500 euro i niewłączaniu go do serii „Europa”, ze względu na obawy, że banknoty te są często wykorzystywane w działalności przestępczej. Ich emisja zakończy się pod koniec 2018 roku, gdy zgodnie z planem mają zostać wprowadzone banknoty 100 i 200 euro z serii „Europa” - ogłosił w czwartek EBC.

O możliwej rezygnacji z druku pięćsetek prezes EBC Mario Draghi napomknął już w lutym. „Banknot 500 euro jest postrzegany, jako instrument coraz częściej wykorzystywany do działań nielegalnych. W związku z tym rozważamy podjęcie działań w tym zakresie” - mówił Draghi w Parlamencie Europejskim.

fot. / / ingimage

Po świecie krąży przeszło 600 milionów eurowych „pięćsetek” o łącznej wartości nominalnej ponad 306 mld €, co stanowi prawie 30% ogółu wartości fizycznej gotówki w strefie euro.

„Banknoty 500 euro pozostaną prawnym środkiem płatniczym i zachowają swoją wartość bezterminowo” - zapewnia EBC. Wszystkie rodzaje banknotów euro będą „bez ograniczeń podlegać wymianie w krajowych bankach centralnych” - dodaje frankfurcka instytucja. Nie wiadomo tylko, po co ktoś chciałby wymieniać „pięćsetki”, skoro mają zachować status prawnego środka płatniczego i „nadal będzie można nimi płacić i trzymać je jako oszczędności”.

 „Kwestia banknotu 500 euro oraz ograniczenia obrotu gotówkowego nie mają ze sobą nic wspólnego” – tak trzy miesiące temu zapewniał Mario Draghi. Tyle trudno nie powiązać faktu coraz bardziej ujemnych stóp depozytowych w Europie z rosnącą presją na ograniczenie lub wręcz delegalizację płatności gotówkowych.

Gdy banki komercyjne wprowadzą (lub zostaną do tego zmuszone przez ECB) ujemne oprocentowanie depozytów detalicznych, wówczas można oczekiwać istotnego wzrostu popytu na fizyczną gotówkę w krajach eurolandu. Wstrzymanie produkcji banknotu o najwyższym nominale wygląda jak ruch wyprzedzający, mający utrudnić Europejczykom ewakuację pieniędzy z banków.

Nie ma za to żadnych planów likwidacji najcenniejszego banknotu w Europie. W lutym Szwajcarski Bank Narodowy oficjalnie informował, że nie zamierza rezygnować z banknotu o nominale tysiąca franków. Co więcej, dwóch szwajcarskich parlamentarzystów zaproponowało wprowadzenie banknotu o nominale 5.000 CHF.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~djbj
Taka Unia idealna a przestępców ma w strefie Euro? Chyba to oni sami biurokraci kradną nas
~Arti
Sranie w banie z tym przestępcami. Oni kupią sobie większe walizki na pieniądze, a głównym celem jest likwidacja gotówki a potem spłata długów poprzez podatek "cypryjski" (czyt.kradzież pieniędzy z kont).
~zet
A w Polsce, jak zwykle pod prąd. Ma wejść banknot 500 zł.
~as
Jak to mafia chce takie duże nominały ??
W filmach zawsze chcą w używanych 20-kach i 10-kach
~kruk
Ja głównie w SPARkasie pobieram 500tki łatwiej schować w kieszeni większą gotówkę i do kantoru. W Polsce też by się przydał większy nominał np. 1000zł a tak po wymianie w kantorze to nie umiem portfela zamknąć z tymi 200zł
~derko odpowiada ~kruk
Chyba od bilonu ci sie nie zamyka. Nie świruj, biedaku.
~Marek
przy 30% gotowki w banknotach 500 EUR jak głupi jest argument, ze uzywany jest do celów mafinych...Typowe nakrecanie złego PR, nawet ludzie tak nie myślą bo im do glowy nie przyszlo, ale juz trąbią ze tak jest.
~Marta
Kolejne slabe decyzje w Unii, a to migranic, strzal w stope, a to kasa - strzal w stope, a to opodatkowanie wszystkiego co sie da na CO2. Nie ma to jak sabotowac wlasny kraj panowie! Durnota nie zna granic, szczegolnie,ze rynek nie lubi pustki i znowu zyskaja inni sprytniejsi - szwajcarzy i usa, ktore pewnie pomyslu wycofania dolara nie maja!
~Le
Tylko ,że to właśnie wynik nacisków z USA żeby UE nie była bardziej konkurencyjna!! ,a teraz jak podpiszą tą umowę o wspólnej strefie to dopiero będą dyktować warunki...!! i własne prawo!!

Rozpierducha w Libii Syrii Iraku,Ukrainie itd wiadomo kto,a uciekinierów musi wspomagać UE, CO2 i podatki od paliw to
Tylko ,że to właśnie wynik nacisków z USA żeby UE nie była bardziej konkurencyjna!! ,a teraz jak podpiszą tą umowę o wspólnej strefie to dopiero będą dyktować warunki...!! i własne prawo!!

Rozpierducha w Libii Syrii Iraku,Ukrainie itd wiadomo kto,a uciekinierów musi wspomagać UE, CO2 i podatki od paliw to samo ,żeby produkcja nie była tańsza...
~Bolo
Jeżeli Szwajcaria chce wprowadzić banknoty o wyższych nominałach to z pewnością chce nakręcić swoją gospodarkę opartą głównie na dziurawym serze, zegarkach, scyzorykach i usługach bankowych. Nie zapomnijmy, że odkąd szwajcarskie banki zaczęły zamrażać konta przestępcom i przestały na masową skalę być pralniami Jeżeli Szwajcaria chce wprowadzić banknoty o wyższych nominałach to z pewnością chce nakręcić swoją gospodarkę opartą głównie na dziurawym serze, zegarkach, scyzorykach i usługach bankowych. Nie zapomnijmy, że odkąd szwajcarskie banki zaczęły zamrażać konta przestępcom i przestały na masową skalę być pralniami brudnych pieniędzy ich finanse nie są już tak słynne jak kiedyś. Tę dziurę trzeba jakoś zapchać by pozostać neutralnym i nie dostawać po kieszeni jednocześnie nie niszcząc sobie wizerunku. No i pewnie wpłynęłoby to na kurs franka co wkurzyłoby niektórych kredytobiorców w Polsce, przede wszystkim tych co przewalutowaliby sobie kredyt na złotówki.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki