500 zł się w Polsce przyda. Banknot 500 zł

analityk Bankier.pl

W świecie zachodnim narasta niechęć do banknotów o wysokich nominałach, które oskarża się o ułatwianie życia terrorystom i oszustom. W  Polsce tymczasem planowane jest wprowadzenie właśnie takiego banknotu. Czy gotówkowa odsiecz z Janem III Sobieskim w naszych portfelach to dobre rozwiązanie?

(Aktualizacja - 3 miesiące po opublikowaniu tego artykułu Narodowy Bank Polski zaprezentował wizerunek banknotu o nominale 500 zł).

Jak Polska długa i szeroka, hasło „500 złotych” kojarzy się dziś powszechnie z flagowym projektem rządu i państwowymi dopłatami do dzieci. Jednak za kilka lat słysząc „500 złotych”, stawać nam będzie przed oczami nie Beata Szydło ani małe dzieci, lecz banknot z jednym z najlepiej ocenianych polskich władców. Nim 500 zł z Janem III Sobieskim trafi do naszych portfeli, warto zastanowić się, czy taki krok NBP ma w ogóle sens?

Wieść o tym, że NBP szykuje nowy banknot gruchnęła w czerwcu ubiegłego roku, podczas prezentacji zmodernizowanego banknotu 200 zł, który z kolei trafił do obiegu w ubiegłym tygodniu. Według planów NBP, banknot z wizerunkiem triumfatora bitwy pod Wiedniem trafi do naszych portfeli w 2017 r.

Wizerunki Jadwigi Andegaweńskiej i Jana III Sobieskiego z „Pocztu władców Polski” autorstwa Andrzeja Heidricha (NBP)
Wizerunki Jadwigi Andegaweńskiej i Jana III Sobieskiego z „Pocztu władców Polski” autorstwa Andrzeja Heidricha (NBP) (NBP)

Zaskoczeniem było nie tylko samo wprowadzenie banknotu 500 zł (o tym nieco dalej), ale też wybór postaci, której profil będzie na nim widnieć. Przez całe lata media w sensacyjnym tonie donosiły o planach wprowadzenia banknotu o wyższym nominale, jednak kluczowe miejsce w tych plotkach odgrywał banknot z wizerunkiem królowej Jadwigi. Powód był prosty – taki banknot faktycznie został zaprojektowany w 1994 r. Temat postaci uwiecznionej na nowym banknocie to tylko pierwsza z licznych kontrowersji.

Czy 500 zł ma sens?

- Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP – argumentował decyzję polski bank centralny.

Obniżenie kosztów emisji to sprawa oczywista – zadrukowanie kawałka papieru dowolnym nominałem kosztuje tyle samo. Jak wynika z danych NBP, koszty emisji znaków pieniężnych (banknotów oraz monet) w ubiegłych latach wynosiły ponad ćwierć miliarda złotych rocznie.

(Raporty roczne NBP)

Na polu oszczędności gotówkowych NBP poczynił już wcześniej istotny krok, czego efektem było wprowadzenie w 2014 r. nowych monet o nominałach 1,2 i 5 groszy. Wyemitowanie banknotu 500 zł będzie kolejnym krokiem, który z punktu widzenia NBP jako emitenta, ma sens.

Pensja w dwóch banknotach

Kolejną z najczęściej zgłaszanych uwag jest perspektywa wypłaty wynagrodzenia w maksymalnie dwóch-trzech banknotach o największym nominale. To kwestia głęboko zakorzeniona w psychice (szerzej o związkach mózgu z papierowym pieniądzem tutaj).

Minimalne wynagrodzenie brutto to obecnie 1850 zł, co daje ok. 1355 zł netto. Gdyby banknot 500 zł był w obiegu już dziś, osoby pobierające taką płacę w dniu wypłaty zobaczyłyby maksymalnie dwa banknoty o najwyższym nominale. Okazuje się jednak, że taką sytuację już przerabialiśmy i niebo nam na głowę nie spadło.

W 2000 r. płaca minimalna wynosiła 512 zł netto, więc do portfela mogły wpaść maksymalnie dwa banknoty z Zygmuntem Starym. Mało tego, w momencie wprowadzenia do obiegu nowych banknotów 200 zł płaca minimalna brutto wynosiła zaledwie 280 zł.

(Bankier.pl)

Niewidzia(l)ny banknot

Nie brak także głosów typu: „nie interesuje mnie nowy banknot, bo i tak nie zobaczę go na oczy – tak jak obecnie prawie nie widuję 200 zł”. Oczywiście nieczęste obcowanie z banknotem z Zygmuntem Starym wiąże się zarówno z tym, że częściej dokonujemy płatności gotówkowych na mniejszą kwotę, jak i ze strukturą obiegu banknotów, którą zarządza NBP. Twarde dane potwierdzają intuicję – okazuje się, że banknotów 200 zł jest wielokrotnie mniej niż 100 zł.

Struktura banknotów w obiegu (w mln sztuk)
Struktura banknotów w obiegu (w mln sztuk) (NBP)

Co zmieni się po wprowadzeniu 500 zł? To wie tylko NBP, ale można domyślać się, że 500 zł nieco uszczupli emisję dotychczasowych banknotów o najwyższym nominale.

Czesi w jednym banknocie "mieszczą" równowartość 801 zł, a Szwajcarzy 3982 zł. Zobacz, jak 200 zł i 500 zł wypadają na tle świata

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~qqwe

Jakby człowiek w Polsce zarabiał przynajmniej sześć, siedem takich pięćsetek netto to za granicę by się niejednemu nie chciało wyjeżdżać i super by było!

! Odpowiedz
0 4 ~hjkl

Nasze banknoty najładniejsze

! Odpowiedz
0 1 ~italian

dolary ....czy to 1 czy 100 taki sam wymiar fajne szerokie nie wysokie fajnie leża w dłoni do tego zielone ..

! Odpowiedz
0 1 ~SEhlll

120€

! Odpowiedz
0 3 ~MP

100 tys. rupii indonezyjskich to 30 zł, a nie 300 zł - Autor pomylił się o jedno zero.

! Odpowiedz
1 18 ~lolopindolo

Austria czyli ten Zachód, w podzięce za Odsiecz Wiedeńską dokonała na nas rozbioru już w 100 lat później, a pobity przez nas i rozgromiony Turek, gdy przyjmował posłów z carskiej Rosji to zawsze zostawiał krzesło dla posła z Lechistanu i przyprawiał tym Rosjan o białą gorączkę... lol

! Odpowiedz
5 5 ~lol

Mogliby wybijać monety obiegowe 100 i 200zł. Trwałe i też tanie w produkcji.

! Odpowiedz
0 2 ~jack

I łątwe do podrobienia

! Odpowiedz
2 2 ~lolopindolo

Dobrze że nie Conchita lol

! Odpowiedz
0 13 ~lolopindolo

Wreszcie moje "strategiczne" oszczędności zmieszczą się w kopercie a nie szufladzie. Czy to znaczy że jestem sponsorem terr.ory.zmu mając i lubiąc gotówkę?

! Odpowiedz
EUR/PLN 0,00% 4,2856
2019-01-21 07:02:00
USD/PLN 0,04% 3,7677
2019-01-21 07:03:00
EUR/USD 0,12% 1,1377
2019-01-21 07:03:00
CHF/PLN -0,12% 3,7843
2019-01-21 07:02:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil