Duże aglomeracje wyludniają się

Duże aglomeracje domagają się od rządu wprowadzenia programu, który pomoże im zatrzymać uciekających mieszkańców.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Samorządy alarmują, że duże miasta, z wyjątkiem Warszawy, Poznania i Gdańska, wyludniają się. Liczba ludności najbardziej spadła w Katowicach i Łodzi. Ten proces ma się w kolejnych latach pogłębiać, np. w Łodzi do 2050 r. liczba mieszkańców ma spaść o ponad 200 tysięcy - pisze "Nasz Dziennik".

Miasta metropolitalne oczekują powstania Krajowej Polityki Osiedleńczej, która miałaby powstrzymać proces wyludniania na ich terenie.

Rząd i parlamentarzyści, również ci z opozycji, mają wątpliwości, czy warto taki dokument w ogóle przygotowywać, gdyż nie da się zadekretować tego, gdzie ludzie będą się osiedlać, podejmować pracę, zakładać rodziny, kupować lub wynajmować mieszkania. O tym decydują czynniki ekonomiczne.

Popyt na rynku mieszkań nie słabnie

Popyt na rynku mieszkań nie słabnie

Około 8500 zł/mkw. w Warszawie, 7000 zł/mkw. w Krakowie i 6500 zł w Gdańsku – takie stawki obowiązywały w październiku na rynku mieszkań w najdroższych miastach Polski. Popyt na rynku wydaje się nie słabnąć, co ma odzwierciedlenie w braku zmian cen lokali mieszkalnych w kraju.

Polska powoli się wyludnia

W 2050 r. dzieci będą rodziły głównie kobiety po czterdziestce. Główny Urząd Statystyczny alarmuje, że za 35 lat liczba rodzących się w Polsce dzieci spadnie o 24 proc.

Prognozowane spadki są tak duże, gdyż prawdopodobnie nie będzie komu rodzić dzieci. W 2050 r. w zasadzie można będzie liczyć tylko na kobiety między 40 a 44 rokiem życia. To wśród nich potencjalnych matek ma być najwięcej.

Według prognoz GUS z początku tego roku, w 2050 r. w Polsce będzie mieszkało tylko 34 mln 856 tys. ludzi. Oznacza to spadek liczby ludności w stosunku do 2014 r. o 3,15 mln osób, czyli o ponad 8 proc. Osoby w wieku 65+ będą stanowiły 31,5 proc. populacji.

(PAP)

pd/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~fiskus

Wprowadzić podatek od zmiany miejsca zamieszkania i po kłopocie.

! Odpowiedz
0 3 ~silvio_gesell

Niezgodne z prawem UE - swobodny przepływ kapitału.

! Odpowiedz
4 0 ~rzyczliwy

poszukuje Kasi z gb

! Odpowiedz
2 3 ~rzeczowy

Chodziło o Warszawę, Wrocław i Gdańsk, bo Poznań się wyludnia.

! Odpowiedz
5 4 ~Mafia

Po co jakieś głupki zastanawiaja sie co bedzie w 2050r np jaka bedzie niska emerytura i ile dzieci będzie. Daczego się nie zajmują tym dlaczego emerytura jest niska teraz, podpowiadam bo niska jest płaca.Czy w 2050r polska bedzie istniec lub w jakich granicach, pewna senator polski mi powiedziała że Śląs i Pomorze oddamy niemcom a dostaniemy Ukraine zachodnią ze 100km dostepem do Morza Czarnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 25 ~katowiczanin

Na G.śląsku ( Katowice ) i w Łodzi zlikwidowano duże zakłady pracy i pracy nie ma. Dotacje idą na rolnictwo, nie do miast . Nie ma pracy -to nie ma ludzi.

! Odpowiedz
3 4 ~Mianek

Za to w Sosnowcu władze postarali się o nowe zakłady i miasto odremontowali. Jest tutaj pięknie, zapraszam wszystkich do zamieszkania!

! Odpowiedz
1 6 ~katowiczanin odpowiada ~Mianek

Nie wiem czy wiesz ale Sosnowiec też się wyludnia , a Twoje nowe zakłady pracy płacą po 1700zł netto za pracę 3 zmianową.

! Odpowiedz
5 1 ~Mianek odpowiada ~katowiczanin

Mylisz się, ja mam 2 000 zł netto :) Więc nie jest tak źle. Pokaż mi dowód że SOsnowiec się wyludnia? może kiedyś ale teraz ludzie tutaj przyjeżdżają i z Polski i ze świata.

! Odpowiedz
0 1 ~Yak odpowiada ~Mianek

2000 netto? Jak przepraszam za to życ? Płacić wynajem, kupować jedzenie i tracić najlepsze lata na wegetację. Nie jest źle, jak wraz z żoną macie 6000-7000 netto i to też szałem nie jest. Przez takie podejście następne 30 lat będziemy Chinami Europy. Byle Hiszpan ma 800euro na zasilku, byle Włoch zarabia 1300-1500 euro w najprostszej pracy. A ty za 2000 netto kozaczysz i jeszcze w wierzysz w to, ze nie jest źle. [sic!]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil