REKLAMA

Duża zmiana (na gorsze) w Ryanairze. Zapłacimy za duży bagaż podręczny

Malwina Wrotniak2018-08-24 09:24redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2018-08-24 09:24

Ryanair wprowadza nowe zasady, które nie spodobają się pasażerom. Tanie bilety nie będą już tak tanie, od 1 listopada będziemy bowiem płacić za większy bagaż podręczny.

Najpierw były ostrzeżenia, później niewielkie organizacyjne zmiany, aż wreszcie nowe pozycje w cenniku. Wprowadzenie opłaty za większy bagaż podręczny to zmiana, której należało się spodziewać, obserwując ruchy Ryanaira w poprzednich miesiącach.

Przypomnijmy: najpierw przewoźnik odgrażał się, że zmieni zasady dot. bagaży podręcznych, bowiem pasażerowie łamią zasady i próbują zabierać na pokład walizki większe od przewidzianych. Próby zmieszczenia ich w samolotach i związana z tym konieczność odesłania części bagaży do luku wydłuża czas odprawy samolotu i naraża firmę na koszty - ostrzegali przedstawiciele irlandzkiej linii lotniczej.

/ Port Lotniczy Wrocław

Po ostrzeżeniu przyszedł czas na zmianę zasad - w efekcie osoby, które nie zapłaciły za usługę priorytetową, nie mogły zabrać ze sobą do samolotu większego bagażu podręcznego - przed wejściem do samolotu musiały oddać go do luku bagażowego. Nie wiązała się z tym jeszcze żadna opłata, ale rozstanie z bagażem na czas podróży było już pewną uciążliwością.

Zmiany od 1 listopada - bagaż podręczny - Ryanair

Teraz Ryanair jeszcze bardziej zaostrza zasady. Jak tłumaczy, konieczność znakowania ok. 120 większych bagaży podręcznych oddawanych przez pasażerów do luku bagażowego na czas podróży wydłużało czas operacji o ok. 25 min. Przewoźnik wprowadza więc zmiany. Od 1 listopada tylko klienci priorytetowi będą mogli mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego (mały i duży). Tym, którzy nie dopłacą, pozostanie podróżowanie z niewielką torbą lub plecakiem, który zmieści się pod fotelem (o nieco większym niż wcześniej rozmiarze, o czym dalej).

Po pierwsze - dwie sztuki bagażu podręcznego nadal będą przysługiwały pasażerom, którzy zapłacili za usługę Priority Boarding, jednak będzie ona droższa niż wcześniej - opłata wzrośnie z 5/6 euro do 6/8 euro (w zależności od tego, czy usługę zakupiono przy rezerwacji, czy później). Pierwszeństwo wejścia na pokład może jednak wykupić maksymalnie 95 osób (ze 189 pasażerów).

Po drugie, nie mając opłaconej opcji pierwszeństwa wejścia na pokład, można będzie dopłacić bezpośrednio za bagaż (oddawany do luku na czas podróży) - wówczas opłata wyniesie 8 euro przy dokonywaniu rezerwacji lub 10 euro, gdy uiści się ją po rezerwacji, do 40 minut przed odlotem.

Ryanair szacuje, że do schowków nad głowami pasażerów zmieści się 100 większych bagaży podręcznych.

Zmiany dotyczą także pasażerów, którzy do tej pory kupili bilet na lot po 1 listopada 2018 r. Ci, którzy kupili/kupią bilet przed 1 września, mogą dopłacić za większy bagaż podręczny lub anulować rezerwację, a koszty zakupu biletów zostaną im zwrócone.

Większy mały bagaż podręczny

Na osłodę tych gorzkich zmian Ryanair proponuje (oprócz deklaracji o ograniczeniu opóźnień) jeszcze jedną zmianę dot. bagażu - również od 1 listopada zwiększa się dopuszczalny rozmiar małego bagażu podręcznego. Będzie teraz wynosił nie jak dawniej - maksymalnie 35 x 20 x 20 cm, ale 40 x 20 x 25 cm.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tiaa
Porównujesz latanie do jedzenia? Oj... trochę pobłądziłeś. Wygoda jest dobra dla tych co zarabiają duże pieniądze. Ryainair daje możliwość podróżowania też tym, którzy nie zarabiają ogromnych pieniędzy, a chcą zwiedzić świat... A co do twojego pięknego powiedzonka, domyślam się, że nie kupujesz mięsa w biedronce,Porównujesz latanie do jedzenia? Oj... trochę pobłądziłeś. Wygoda jest dobra dla tych co zarabiają duże pieniądze. Ryainair daje możliwość podróżowania też tym, którzy nie zarabiają ogromnych pieniędzy, a chcą zwiedzić świat... A co do twojego pięknego powiedzonka, domyślam się, że nie kupujesz mięsa w biedronce, czy też w lidlu? ;) bo inaczej to by była delikatna hipokryzja. Cwaniaczku.
_xyz
Pierwszeństwo wejścia na pokład dla prawie połowy pasażerów... Chyba oknami. Kuriozum
zapasowy2
"pasażerowie łamią zasady i próbują zabierać na pokład walizki większe od przewidzianych" - ale to nikt z obsługi nie widział, że ktoś wnosi bagaż niezgodny z warunkami? Wystarczyło egzekwować obowiązujące zasady i nie byłoby problemu. A tak zamiast ukarać paru "Januszy czy Seb" zapłacą wszyscy."pasażerowie łamią zasady i próbują zabierać na pokład walizki większe od przewidzianych" - ale to nikt z obsługi nie widział, że ktoś wnosi bagaż niezgodny z warunkami? Wystarczyło egzekwować obowiązujące zasady i nie byłoby problemu. A tak zamiast ukarać paru "Januszy czy Seb" zapłacą wszyscy... Przypadek? ;)
oskar1980
Tanie mięso psy jedzą,ale lepiej jeść tanie mięso niż chodzić głodnym.

Czyli lepiej przemęczyć się 2h w ciasnym samolocie i być w pięknym miejscu niż siedzieć w domu i oglądać telewizję.
bankierkomentuje
Redaktorzyna bankiera sie grubo myli: Ryanair to juz nie tania linia lotnicza tylko ``mordownia pasazerow``.

PRZESTAJEMY latać RYANAIR! !!

O`Leary walczyl z pilotami, teraz z pasażerami wiec mam nadzieje ze skonczy sie to BANKRUCTWEM.

LOT, British Airways czy Wizzair sa juz tansi od smierdzacego Ryanaira.
Redaktorzyna bankiera sie grubo myli: Ryanair to juz nie tania linia lotnicza tylko ``mordownia pasazerow``.

PRZESTAJEMY latać RYANAIR! !!

O`Leary walczyl z pilotami, teraz z pasażerami wiec mam nadzieje ze skonczy sie to BANKRUCTWEM.

LOT, British Airways czy Wizzair sa juz tansi od smierdzacego Ryanaira. W tym samolocie leci sie jak w kiblu za który też niedługo ryża men da zechce kasę.
My naszą mendę wysłalismy do Brukseli a irlandasy gdzie wysla swojego ryżego ?
tiaa
Lot i Wizzair są tańsze? (: dobry żart. Ciekawe w jaki sposób? I gdzie? Proszę nie pisać bzdur. Ryanair ma dużo wad, ale jeśli chodzi o cenę to konkurencja jest daleko w tyle.
karbinadel
Tanie mięso psy jedzą. Jeśli ktoś patrzy tylko na cenę, to niech się potem nie dziwi
tiaa odpowiada karbinadel
Porównujesz latanie do jedzenia? Oj... trochę pobłądziłeś. Wygoda jest dobra dla tych co zarabiają duże pieniądze. Ryainair daje możliwość podróżowania też tym, którzy nie zarabiają ogromnych pieniędzy, a chcą zwiedzić świat... A co do twojego pięknego powiedzonka, domyślam się, że nie kupujesz mięso w biedronce,Porównujesz latanie do jedzenia? Oj... trochę pobłądziłeś. Wygoda jest dobra dla tych co zarabiają duże pieniądze. Ryainair daje możliwość podróżowania też tym, którzy nie zarabiają ogromnych pieniędzy, a chcą zwiedzić świat... A co do twojego pięknego powiedzonka, domyślam się, że nie kupujesz mięso w biedronce, czy też w lidlu? ;) bo inaczej to by była delikatna hipokryzja. Cwaniaczku.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki