REKLAMA

Ryanair zmienia zasady. Tylko mały bagaż zabierzesz na pokład bezpłatnie

Malwina Wrotniak2017-09-06 10:02redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2017-09-06 10:02

Ryanair zaostrza politykę bagażową. Od listopada wszyscy pasażerowie nie posiadający statusu priorytetowych będą mogli zabrać ze sobą do kabiny pasażerskiej tylko mały bagaż podręczny.

W lipcu br. pisaliśmy o tym, że Ryanair upomina pasażerów, żeby nie nadużywali zasad polityki bagażowej. Przedstawiciele linii lotniczej zwracali uwagę na to, że klienci naginają wymogi i zabierają na pokład samolotów więcej niż mają prawo w ramach bezpłatnego bagażu podręcznego. Przeładowanie schowków, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy obłożenie lotów sięga ponad 90 proc., miało zdaniem przewoźnika powodować opóźnienia samolotów. W związku z nadużyciami pasażerów, Ryanair obwieścił, że zmienia zasady. Obecnie tylko 90 pierwszych pasażerów może zabrać swoją walizkę (tzw. duży bagaż podręczny) na pokład. Pozostali są zmuszeni przekazywać pakunki do luku bagażowego, jednak bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Przy okazji tego i kolejnych podobnych ostrzeżeń, Ryanair odgrażał się, że niesubordynacja pasażerów może skończyć się trwałym zaostrzeniem polityki bagażowej.

/ YAY Foto

Zagraniczne media od rana podają, że Ryanair idzie o krok dalej. Od 1 listopada wszyscy klienci „nie-priorytetowi” będą musieli przekazać swój większy bagaż do luku. Za bagaż mieszczący się w limitach tzw. dużego bagażu podręcznego, to jest o wadze do 10 kg i rozmiarach nie większych niż 55 x 40 x 20 cm, nie będą musieli dodatkowo zapłacić. Na pokład będą mogli zabrać tylko tzw. mały bagaż podręczny o wymiarach nie przekraczających 35 x 20 x 20 cm – czyli torebkę, torbę z laptopem czy aparatem. Jeśli chcieliby mieć swój większy bagaż podręczny przy sobie, będą musieli zapłacić – 5 euro za osobę (22 zł).

Zabranie większego bagażu podręcznego na pokład bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat będzie przysługiwało wyłącznie osobom, które podróżują w ramach wyższych, dodatkowo płatnych taryf: Plus, Flexi Plus, Family Plus.

Tym samym znika szansa na to, że pierwsze 90 osób w kolejce do samolotu będzie mogło mieć większy bagaż podręczny przy sobie. Teraz za taką opcję trzeba będzie zapłacić – albo w formie dodatkowej opłaty, albo podróżując w jednej z wyższych taryf.

To nie jedyna zmiana w polityce bagażowej jaką ogłosił dziś Ryanair. Przewoźnik na wszystkich lotach od 1 listopada br. podnosi limit bagażu z 15 do 20 kg, obniżając jednocześnie opłatę z tego tytułu ze 150 do 105 zł.

Zmiana polityki ma zachęcić pasażerów do zmniejszania pojemności bagaży, co z kolei skróci czas wejścia na pokład, a w efekcie zmniejszy skalę opóźnień w lotach – mają nadzieję cytowani przez zagraniczne media przedstawiciele Ryanaira.

Zapowiedź Ryanaira to ruch odwrotny do niedawnego ogłoszenia konkurenta – linii Wizz Air. Węgierski przewoźnik po okresie uznawania za darmowy bagaż podręczny tylko małego pakunku i pobierania płatności za większy bagaż podręczny, rozluźnił politykę i od 29 października umożliwi pasażerom zabieranie w cenie biletu zarówno małego, jak i dużego bagażu podręcznego. O szczegółach pisaliśmy w lipcu na łamach Bankier.pl.

Przedstawicielka biura prasowego Ryanaira w rozmowie z Bankier.pl potwierdziła te informacje.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kolumb1234
Czekam na miejsca stojące już to widzę jak stewardesy przeciskają sie między pasażerami

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki