REKLAMA

Dramatyczna sytuacja hoteli w Portugalii. Ponad 90 proc. z nich świeci pustkami

2021-03-04 20:50
publikacja
2021-03-04 20:50
fot. Olena Yakobchuk / Shutterstock

Ponad 90 proc. hoteli w Portugalii zostało z powodu pandemii zamkniętych lub od kilku tygodni nie miało żadnego klienta - wynika z danych stowarzyszenia hotelarzy AHETA. Coraz trudniejsza staje się też sytuacja firm gastronomicznych w tym kraju.

Jak podało w czwartek radio Observador, ponad 80 tys. spółek z sektora gastronomicznego liczy na pilne wsparcie finansowe ze strony rządu Portugalii. W przeciwnym razie zapowiada możliwość zamknięcia swojej działalności.

Rozgłośnia, powołując się na sondaż przeprowadzony wśród przedsiębiorców, podała, że aż 50 tys. właścicieli restauracji i 32 tys. operatorów kawiarni nosi się z zamiarem ogłoszenia upadłości. W sumie stanowią oni ponad 80 proc. przedsiębiorców działających w sektorze gastronomicznym w Portugalii.

“Sytuacja sektora gastronomicznego nie odbiega wyraźnie od katastrofalnej sytuacji branży hotelarskiej, w tym małych firm wynajmujących nieruchomości turystom” - powiedział PAP Abel Monteiro, przedsiębiorca branży turystycznej z Algarve.

Działająca w tym regionie organizacja AHETA szacuje, że łącznie w całej Portugalii z powodu koronakryzysu, surowych restrykcji sanitarnych, a przede wszystkim zamknięcia granicy z Hiszpanią już ponad 90 proc. portugalskich hoteli zostało zamkniętych lub nie ma klientów.

“Kolejną trudność stanowi brak bezpośrednich połączeń z Wielką Brytanią. To właśnie obywatele tego kraju stanowili dotychczas główną zagraniczną klientelę dla portugalskiej branży hotelarskiej i gastronomicznej” - dodał Monteiro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki