REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polacy wydrukowali dom na drukarce 3D

Marcin Kaźmierczak2019-09-12 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-12 09:45

Dom postawiony w jeden dzień i tańszy nawet o połowę? To możliwe dzięki drukarce 3D do betonu, a udowodnili to inżynierowie z polskiego startupu REbuild – donosi serwis propertydesign.pl.

Polacy wydrukowali dom na drukarce 3D
Polacy wydrukowali dom na drukarce 3D
fot. REbuild /

Prototyp domu stanął w podwarszawskich Otrębusach. Ma niewielką powierzchnię, bo tylko 7 mkw., a do jego produkcji zużyto ok. 6 ton betonu. Jak jednak przekonują inżynierowie, drukarka wytwarzająca beton, nad którą pracowali od ponad roku, może znaleźć zastosowanie także przy budowie domów o większych metrażach.

Domy drukowane na autorskiej drukarce 3D do betonu – według wyliczeń założycieli startupu REbuild – mają być nawet od 50 do 80 proc. tańsze. Co równie ważne, domy budowane za pomocą drukarki będą powstawały znacznie szybciej. Wzniesienie 7-metrowej konstrukcji zajęło zaledwie 13 godzin.

– Automatyzacja procesów i znaczące wykorzystanie prefabrykatów są przyszłością branży budowlanej. Drukarka, którą stworzyliśmy jest odpowiedzią na te potrzeby – wyjaśnia cytowany przez portal propertydesign.pl dr inż. Rafał Perz z zarządu REbuild.

Startup oprócz autorskiej drukarki 3DCP opracował także ponad 60 mieszanek i betonowych zapraw, które mogą być używane w produkcji domów. W najbliższym czasie inżynierowie z REbuild będą pracować nad technologią automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

Polski start-up stworzył maszynę, która wydrukuje dom. Obniży koszty budowy o 80 proc.

Śledząc trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęcie wyzwania polegającego na połączeniu budownictwa i druku 3D, wydawało nam się naturalnym krokiem. Jako grupa przyjaciół, inżynierów i badaczy, zdecydowaliśmy się połączyć nasze doświadczenia branżowe i zaangażować się w projekt budowy drukarki 3DCP – mówi dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Ludzie na to czekają. Mieszkania są za drogie i czas na innowacje.
jes
grzesiu, przecież czekają na mieszkania za darmo od Kaczyńskiego. Mieszkanie + a przy kolejnych wyborach to nawet obieca willa+ dla każdego niepracującego. Pracujący niech sobie zarobią na mieszkanie.
marianpazdzioch
Nie minie dużo czasu i bańki cenowe będą już tylko na działkach, a nie na domach. W budownictwie jest olbrzymie pole do innowacji.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki