Polacy wydrukowali dom na drukarce 3D

Dom postawiony w jeden dzień i tańszy nawet o połowę? To możliwe dzięki drukarce 3D do betonu, a udowodnili to inżynierowie z polskiego startupu REbuild – donosi serwis propertydesign.pl.

Prototyp domu stanął w podwarszawskich Otrębusach. Ma niewielką powierzchnię, bo tylko 7 mkw., a do jego produkcji zużyto ok. 6 ton betonu. Jak jednak przekonują inżynierowie, drukarka wytwarzająca beton, nad którą pracowali od ponad roku, może znaleźć zastosowanie także przy budowie domów o większych metrażach.

Domy drukowane na autorskiej drukarce 3D do betonu – według wyliczeń założycieli startupu REbuild – mają być nawet od 50 do 80 proc. tańsze. Co równie ważne, domy budowane za pomocą drukarki będą powstawały znacznie szybciej. Wzniesienie 7-metrowej konstrukcji zajęło zaledwie 13 godzin.

– Automatyzacja procesów i znaczące wykorzystanie prefabrykatów są przyszłością branży budowlanej. Drukarka, którą stworzyliśmy jest odpowiedzią na te potrzeby – wyjaśnia cytowany przez portal propertydesign.pl dr inż. Rafał Perz z zarządu REbuild.

Startup oprócz autorskiej drukarki 3DCP opracował także ponad 60 mieszanek i betonowych zapraw, które mogą być używane w produkcji domów. W najbliższym czasie inżynierowie z REbuild będą pracować nad technologią automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

Polski start-up stworzył maszynę, która wydrukuje dom. Obniży koszty budowy o 80 proc.

Śledząc trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęcie wyzwania polegającego na połączeniu budownictwa i druku 3D, wydawało nam się naturalnym krokiem. Jako grupa przyjaciół, inżynierów i badaczy, zdecydowaliśmy się połączyć nasze doświadczenia branżowe i zaangażować się w projekt budowy drukarki 3DCP – mówi dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 56 grzegorzkubik

Ludzie na to czekają. Mieszkania są za drogie i czas na innowacje.

! Odpowiedz
22 44 jes

grzesiu, przecież czekają na mieszkania za darmo od Kaczyńskiego. Mieszkanie + a przy kolejnych wyborach to nawet obieca willa+ dla każdego niepracującego. Pracujący niech sobie zarobią na mieszkanie.

! Odpowiedz
7 49 marianpazdzioch

Nie minie dużo czasu i bańki cenowe będą już tylko na działkach, a nie na domach. W budownictwie jest olbrzymie pole do innowacji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne