REKLAMA

Polacy wydrukowali dom na drukarce 3D

Marcin Kaźmierczak2019-09-12 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-12 09:45
fot. REbuild /

Dom postawiony w jeden dzień i tańszy nawet o połowę? To możliwe dzięki drukarce 3D do betonu, a udowodnili to inżynierowie z polskiego startupu REbuild – donosi serwis propertydesign.pl.

Prototyp domu stanął w podwarszawskich Otrębusach. Ma niewielką powierzchnię, bo tylko 7 mkw., a do jego produkcji zużyto ok. 6 ton betonu. Jak jednak przekonują inżynierowie, drukarka wytwarzająca beton, nad którą pracowali od ponad roku, może znaleźć zastosowanie także przy budowie domów o większych metrażach.

Domy drukowane na autorskiej drukarce 3D do betonu – według wyliczeń założycieli startupu REbuild – mają być nawet od 50 do 80 proc. tańsze. Co równie ważne, domy budowane za pomocą drukarki będą powstawały znacznie szybciej. Wzniesienie 7-metrowej konstrukcji zajęło zaledwie 13 godzin.

– Automatyzacja procesów i znaczące wykorzystanie prefabrykatów są przyszłością branży budowlanej. Drukarka, którą stworzyliśmy jest odpowiedzią na te potrzeby – wyjaśnia cytowany przez portal propertydesign.pl dr inż. Rafał Perz z zarządu REbuild.

Startup oprócz autorskiej drukarki 3DCP opracował także ponad 60 mieszanek i betonowych zapraw, które mogą być używane w produkcji domów. W najbliższym czasie inżynierowie z REbuild będą pracować nad technologią automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

Polski start-up stworzył maszynę, która wydrukuje dom. Obniży koszty budowy o 80 proc.

Śledząc trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęcie wyzwania polegającego na połączeniu budownictwa i druku 3D, wydawało nam się naturalnym krokiem. Jako grupa przyjaciół, inżynierów i badaczy, zdecydowaliśmy się połączyć nasze doświadczenia branżowe i zaangażować się w projekt budowy drukarki 3DCP – mówi dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Ludzie na to czekają. Mieszkania są za drogie i czas na innowacje.
jes
grzesiu, przecież czekają na mieszkania za darmo od Kaczyńskiego. Mieszkanie + a przy kolejnych wyborach to nawet obieca willa+ dla każdego niepracującego. Pracujący niech sobie zarobią na mieszkanie.
marianpazdzioch
Nie minie dużo czasu i bańki cenowe będą już tylko na działkach, a nie na domach. W budownictwie jest olbrzymie pole do innowacji.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki