REKLAMA

Do żłobka i przedszkola tylko z pakietem szczepień. Senacki projekt nowelizacji

2021-09-16 06:35
publikacja
2021-09-16 06:35

Rodzice podczas rekrutacji do żłobka lub przedszkola podadzą, czy dziecko przyjęło obowiązkowe szczepienia - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Do żłobka i przedszkola tylko z pakietem szczepień. Senacki projekt nowelizacji
Do żłobka i przedszkola tylko z pakietem szczepień. Senacki projekt nowelizacji
fot. Szymon Mucha / / Shutterstock

Jak podaje gazeta, rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku lub klubie dziecięcym będzie musiał przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie o tym, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. "W trakcie rekrutacji do przedszkola będzie wymagane zaświadczenie. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Projekt ma poparcie rządu" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Zasady rekrutacji do publicznych żłobków i klubów dziecięcych są ustalane w statutach. Samorządy będą miały rok na uwzględnienie w nich, że podczas zapisów do placówki będzie brane pod uwagę to, czy dziecko jest zaszczepione. Dzięki nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie będzie kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola" - pisze dziennik.

Według gazety, obecnie tylko niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie takiego kryterium podczas rekrutacji do przedszkola czy żłobka. "Rodzice skarżyli się do sądów administracyjnych, ale te z reguły przyznawały rację gminom – miały prawo zbierać informacje o szczepieniach i premiować dzieci, które je przyjęły. Nie powinny jednak wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać" - zaznacza.

"Od września 2017 r. gminy muszą zapewniać miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat, jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki. W publicznych przedszkolach nie zawsze starcza jednak miejsc. Zaszczepienie będzie więc mogło zaważyć na tym, czy dziecko dostanie się do wybranej przez rodzica placówki. Wymóg przedkładania informacji o szczepieniu nie będzie dotyczył sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, czyli zapisywanych do tzw. zerówki" - dodaje. (PAP)

bf/ robs/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
trollmaster
za to obok w artykule o 3 dawce w Polsce wyłączyli komentarze :DDD.
presstytutki.
globus_polski
Nieaktualne, temat nie dotyczy covid
globus_polski
Abstarhując od tego czy jest się za czy przeciw szczepieniom, to jak to zrealizować skoro nie ma możliwości szczepienia dzieci <16 lat
basterek
Polska staje się bardziej nazistowska niż Niemcy w XXw. I gawiedź na to pozwala. Przecież produkty inżynierii genetycznej potwierdziły literaturę światową (Kotok, Jaśkowski), że szczepienia powodaowały jedynie powstawanie mutacji, rozniecanie nowych ognisk zakażeń (Ukraina 2015) i ciężkie powikłania. Z powodu największej ilość szczepień Polska staje się bardziej nazistowska niż Niemcy w XXw. I gawiedź na to pozwala. Przecież produkty inżynierii genetycznej potwierdziły literaturę światową (Kotok, Jaśkowski), że szczepienia powodaowały jedynie powstawanie mutacji, rozniecanie nowych ognisk zakażeń (Ukraina 2015) i ciężkie powikłania. Z powodu największej ilość szczepień Polska jest liderem światowym pod względem ilości ciężko chorych dzieci. Ostatnio nawet byłęm na pogrzebie dziecka zmarłego po szczepionce. I nikt, nic?

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki