Do Polski wrócili zdobywcy jednej z najtrudniejszych gór świata

Do Polski wrócili zdobywcy jednej z najtrudniejszych gór świata - Piotr Pustelnik i Kinga Baranowska. Na leżącą w Nepalu Annapurnę polscy alpiniści wspięli się 27 kwietnia.

Po wejściu na ośmiotysięcznik Piotr Pustelnik znalazł się w gronie zdobywców Korony Himalajów. Jest 20. na świecie himalaistą i trzecim Polakiem, który zdobył 14 najwyższych gór świata. Wcześniej polskimi "królami Himalajów" zostali Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.

Na konferencji prasowej po przylocie na warszawskim lotnisku Okęcie Piotr Pustelnik powiedział, że będąc już u szczytu Annapurny wciąż nie wierzył, że wejdzie na wierzchołek. Podobne odczucia miała Kinga Baranowska, druga po Wandzie Rutkiewicz Polka, która zdobyła Annapurnę. Alpinistka powiedziała, że dopiero po zejściu z wierzchołka do obozu dotarło do niej to, co się stało. Jak podkreślała, zejście ze szczytu jest znacznie trudniejsze niż wspięcie się, tym bardziej na Annapurnę, którą himalaiści uważają za jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór świata. Kinga Baranowska podkreśliła, że było to jednym z najtrudniejszych alpinistycznych dokonań w jej życiu.

Annapurna to siódmy szczyt powyżej 8 tysięcy metrów nad poziom morza, zdobyty przez 34-letnią alpinistkę. Tym samym Polka jest w połowie drogi do zdobycia Korony Himalajów, czyli 14 szczytów leżących powyżej 8 tysięcy metrów. Kinga Baranowska za ponad miesiąc wyrusza na kolejny ośmiotysięcznik, tym razem do Pakistanu na K2, choć przed nią nie tylko sportowe przygotowania. Himalaistka powiedziała, że wciąż nie wrócił z Nepalu jej bagaż i nie wiadomo co się z nim stało.

Natomiast Piotr Pustelnik zapowiedział, że po zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników będzie odpoczywał. Jak podkreślił, na ośmiotysięczniki w najbliższym czasie się nie wybiera. Zaznaczył, że stylu życia nie zmieni i prędzej czy później trafi na górskie szlaki.

Annapurna ma wysokość 8091 metrów nad poziomem morza i jest dziesiątym ośmiotysięcznikiem pod względem wysokości.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil