Dlaczego tak mocno spadła liczba niewypłacalnych firm

założyciel SpotData.pl

Co miesiąc pokazuję Państwu trendy w liczbie niewypłacalności firm. Sądzę, że jest to jeden z lepszych wskaźników pozwalających zrozumieć kondycję finansową polskich przedsiębiorstw.

W lipcu liczba niewypłacalności zanotowała największy spadek rok do roku od dwóch i pół roku (!). W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszono 87 postanowień o rozpoczęciu procedury niewypłacalności, czyli o 12,4 proc. mniej niż przed rokiem. Jest to też najniższa liczba niewypłacalności od czerwca zeszłego roku. Jest to o tyle ciekawe, że w ostatnich kilkunastu miesiącach liczba firm niezdolnych do obsługi zadłużenia systematycznie przyrastała. Czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu? Na pewno możemy mówić o stabilizacji. Dane są bardzo zmienne i jeden głębszy spadek raczej nie oznacza, że kolejne miesiące też przyniosą spadki. Ale patrząc na dane uśrednione za wiele miesięcy, już od jakiegoś czasu widać było malejące przyrosty i dążenie do stabilizacji.

Liczba niewypłacalności ogłoszonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Liczba niewypłacalności ogłoszonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (SpotData)

Skąd ten spadek? Możemy stawiać różne hipotezy. Po pierwsze, możliwe jest, że coraz więcej firm dostosowało się do szoków kosztowych związanych z wyższymi cenami surowców i materiałów oraz rosnącymi płacami, dzięki czemu płynność firm się poprawiła. Po drugie, możliwe, że część szoków kosztowych przemija – na przykład dynamika płac w ostatnich miesiącach ustabilizowała się. Po trzecie, możliwe, że aktywność fiskusa w ściąganiu zobowiązań podatkowych nieco złagodniała – władze muszą zdawać sobie sprawę, że przyciskanie kontroli skarbowych i łatanie dziur w budżecie odbija się negatywnie na płynności i inwestycjach firm. Po czwarte, jak zwykle w takich sytuacjach, skokowa zmiana danych to może być tylko szum.

Co z tego wynika? Jeżeli stabilizacja niewypłacalności się potwierdzi, to może oznaczać, że wchodzimy w okres bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego – nieco niższego, ale generującego też mniej napięć kosztowych. Brzmi jak paradoks (niższy wzrost gospodarczy, mniej niewypłacalności), ale współczesność gospodarcza jest pełna paradoksów.

To jest ostatni newsletter Dane Dnia w sierpniu. Kolejny ukaże się 3. września. Ale już teraz można się na niego zapisać. „Do zobaczenia” we wrześniu.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 sel

Upadłość firm wzrosła o 50%

! Odpowiedz
6 3 do_niczego

Jak zachodnie banki,koncerny motoryzacyjne, markety itp. pozamykają się w POLSCE i przeniosą się gdzie jest jeszcze tańsza siła robocza to POLACY obudzą się z ręką w NOCNIKU. Bo mało co jest POLSKIE.

! Odpowiedz
1 3 atyp1

Albo jak 3 koncerny produkujace dachowke zdecyduja ze czas podniesc cena o 200% to bedziemy kryc domy sloma i blacha.

! Odpowiedz
17 26 ricozez

Nikt już nie chce prowadzić działalności gospodarczej by okradanym być przez państwo !

! Odpowiedz
7 30 azkanel

Spadła liczba bo te firmy już upadły :-)

! Odpowiedz
9 28 ajwaj

Cuda, cuda oglaszaja :) (wybory)
""Nie wierze zadnej statystyce, której sam nie sfalszowalem (W.Churchil)""
______________
""25% dynamika wzrostu liczby niewypłacalności polskich firm w maju""
http://www.eulerhermes.pl/euler-hermes-w-polsce/centrum-prasowe/wiadomosci/Pages/150618_dynamika- wzrostu-liczby-niewyp%C5%82acalno%C5%9Bci-polskich-firm-w-maju.aspx

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ajwaj

Euler Hermes SA
Forma prawna Société Anonyme Anonyme
Fundacja 1927
Siedziba: Courbevoie, Francja Francja
Liczba zatrudnionych +6 400 (2015 r.)
Obrót 2 638,4 mln EUR (2015 r.)
Sektor ubezpieczeń kredytów
Strona internetowa www.eulerhermes.com

Euler Hermes SA jest ubezpieczeniową grupą kredytową z siedzibą w Courbevoie koło Paryża.
Z ok. 35-procentowym udziałem w rynku, firma jest liderem na rynku światowym w tym sektorze. Euler Hermes jest światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytów komercyjnych. Zatrudniając 6 140 pracowników w ponad 50 krajach, Euler Hermes oferuje pełen zakres usług w zakresie zarządzania należnościami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.