Dlaczego tak mocno spadła liczba niewypłacalnych firm

założyciel SpotData.pl

Co miesiąc pokazuję Państwu trendy w liczbie niewypłacalności firm. Sądzę, że jest to jeden z lepszych wskaźników pozwalających zrozumieć kondycję finansową polskich przedsiębiorstw.

W lipcu liczba niewypłacalności zanotowała największy spadek rok do roku od dwóch i pół roku (!). W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszono 87 postanowień o rozpoczęciu procedury niewypłacalności, czyli o 12,4 proc. mniej niż przed rokiem. Jest to też najniższa liczba niewypłacalności od czerwca zeszłego roku. Jest to o tyle ciekawe, że w ostatnich kilkunastu miesiącach liczba firm niezdolnych do obsługi zadłużenia systematycznie przyrastała. Czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu? Na pewno możemy mówić o stabilizacji. Dane są bardzo zmienne i jeden głębszy spadek raczej nie oznacza, że kolejne miesiące też przyniosą spadki. Ale patrząc na dane uśrednione za wiele miesięcy, już od jakiegoś czasu widać było malejące przyrosty i dążenie do stabilizacji.

Liczba niewypłacalności ogłoszonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Liczba niewypłacalności ogłoszonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (SpotData)

Skąd ten spadek? Możemy stawiać różne hipotezy. Po pierwsze, możliwe jest, że coraz więcej firm dostosowało się do szoków kosztowych związanych z wyższymi cenami surowców i materiałów oraz rosnącymi płacami, dzięki czemu płynność firm się poprawiła. Po drugie, możliwe, że część szoków kosztowych przemija – na przykład dynamika płac w ostatnich miesiącach ustabilizowała się. Po trzecie, możliwe, że aktywność fiskusa w ściąganiu zobowiązań podatkowych nieco złagodniała – władze muszą zdawać sobie sprawę, że przyciskanie kontroli skarbowych i łatanie dziur w budżecie odbija się negatywnie na płynności i inwestycjach firm. Po czwarte, jak zwykle w takich sytuacjach, skokowa zmiana danych to może być tylko szum.

Co z tego wynika? Jeżeli stabilizacja niewypłacalności się potwierdzi, to może oznaczać, że wchodzimy w okres bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego – nieco niższego, ale generującego też mniej napięć kosztowych. Brzmi jak paradoks (niższy wzrost gospodarczy, mniej niewypłacalności), ale współczesność gospodarcza jest pełna paradoksów.

To jest ostatni newsletter Dane Dnia w sierpniu. Kolejny ukaże się 3. września. Ale już teraz można się na niego zapisać. „Do zobaczenia” we wrześniu.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 sel

Upadłość firm wzrosła o 50%

! Odpowiedz
6 3 do_niczego

Jak zachodnie banki,koncerny motoryzacyjne, markety itp. pozamykają się w POLSCE i przeniosą się gdzie jest jeszcze tańsza siła robocza to POLACY obudzą się z ręką w NOCNIKU. Bo mało co jest POLSKIE.

! Odpowiedz
1 3 atyp1

Albo jak 3 koncerny produkujace dachowke zdecyduja ze czas podniesc cena o 200% to bedziemy kryc domy sloma i blacha.

! Odpowiedz
17 26 ricozez

Nikt już nie chce prowadzić działalności gospodarczej by okradanym być przez państwo !

! Odpowiedz
7 30 azkanel

Spadła liczba bo te firmy już upadły :-)

! Odpowiedz
9 28 ajwaj

Cuda, cuda oglaszaja :) (wybory)
""Nie wierze zadnej statystyce, której sam nie sfalszowalem (W.Churchil)""
______________
""25% dynamika wzrostu liczby niewypłacalności polskich firm w maju""
http://www.eulerhermes.pl/euler-hermes-w-polsce/centrum-prasowe/wiadomosci/Pages/150618_dynamika- wzrostu-liczby-niewyp%C5%82acalno%C5%9Bci-polskich-firm-w-maju.aspx

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ajwaj

Euler Hermes SA
Forma prawna Société Anonyme Anonyme
Fundacja 1927
Siedziba: Courbevoie, Francja Francja
Liczba zatrudnionych +6 400 (2015 r.)
Obrót 2 638,4 mln EUR (2015 r.)
Sektor ubezpieczeń kredytów
Strona internetowa www.eulerhermes.com

Euler Hermes SA jest ubezpieczeniową grupą kredytową z siedzibą w Courbevoie koło Paryża.
Z ok. 35-procentowym udziałem w rynku, firma jest liderem na rynku światowym w tym sektorze. Euler Hermes jest światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytów komercyjnych. Zatrudniając 6 140 pracowników w ponad 50 krajach, Euler Hermes oferuje pełen zakres usług w zakresie zarządzania należnościami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.