REKLAMA

Dane dnia: rynek samochodów dynamicznie wraca do stanu przedkryzysowego

Ignacy Morawski2020-07-06 09:00założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-07-06 09:00
fot. FotoYakov / Shutterstock

Popyt na samochody to ważny papierek lakmusowy koniunktury, więc śledzę te dane uważnie co miesiąc. W czerwcu sprzedaż aut bardzo wyraźnie odbiła, wpisując się w scenariusz szybszego od oczekiwań ożywienia gospodarczego. Widać na wykresie, jak samochody i nastroje konsumentów podążają ręka w rękę. Jeszcze daleko do poziomów przedkryzysowych. Ważne, że jesteśmy na dobrej ścieżce.

W czerwcu zarejestrowano w Polsce 35,8 tys. samochodów osobowych – podał instytut Samar, powołując się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ja te dane jeszcze skorygowałem o czynniki sezonowe i zestawiłem – jak zwykle – z nastrojami konsumentów. Widać to na wykresie.

W czerwcu sprzedaż była już na poziomie niemal 90 proc. sprzedaży z lutego, co wskazuje, że większość strat z okresu lockdownu została nadrobiona. Trzeba jednak pamiętać, że początek roku był w Polsce wyjątkowo słaby pod względem nowych rejestracji, ponieważ zmiana przepisów dotyczących emisyjności aut sprawiła, że dealerzy sprowadzili więcej aut pod koniec 2019 r. Więc to dane ze stycznia i lutego to nie jest najlepszy punkt odniesienia. Korygując dane o ten efekt, sprzedaż w czerwcu była na poziomie ok. 80 proc. poziomu przedkryzysowego. To jest dobry wynik, bo w kwietniu był to zaledwie 35 proc., a w maju – 50 proc.

/ SpotData

Trend jest dobry. Czy się utrzyma? Patrząc jak życie społeczne powoli wraca do normalności, można sądzić, że tak. Przemawia za tym przede wszystkim fakt, że sytuacja konsumentów jest lepsza od oczekiwań – stopa bezrobocia wzrosła tylko w umiarkowanym stopniu, a badania pokazują, że coraz mniej osób boi się utraty pracy. Połączenie normalnego jak na lato popytu z popytem odłożonym z poprzednich miesięcy może sprawić, że dynamiczne wzrosty będą kontynuowane.

Ale oczywiście ta normalność jest trochę dziwna, bo w tyle głowy każdy ma informację, że epidemia może w każdej chwili wrócić. Mówi o tym minister zdrowia, mówi wielu lekarzy. Tego nie można zlekceważyć. Strach wciąż jest za duży, by rynek samochodów – i gospodarka jako całość – wrócił trwale do 100 proc. do stanu przedkryzysowego. Po szybkim wyjściu z dołka i przejściu fali popytu odłożonego, rynek może znaleźć się na poziomie niższym niż przed kryzysem. Do czasu gdy o epidemii zapomnimy całkowicie lub przynajmniej gdy przestanie ona być traktowana jako istotne zagrożenie.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sammler
Dla autora tej publikacji jednorazowy (bez potwierdzenia w trendzie) skok LICZBY REJESTRACJI do poziomu 90% sprzed lockdownu oznacza "odrobienie strat" z miesięcy spadkowych? W sensie kosztu utraconych możliwości? Bo ja tu nie widzę nawet wyrównania. To raz.

A dwa, celowo podkreśliłem "liczbę rejestracji",
Dla autora tej publikacji jednorazowy (bez potwierdzenia w trendzie) skok LICZBY REJESTRACJI do poziomu 90% sprzed lockdownu oznacza "odrobienie strat" z miesięcy spadkowych? W sensie kosztu utraconych możliwości? Bo ja tu nie widzę nawet wyrównania. To raz.

A dwa, celowo podkreśliłem "liczbę rejestracji", bo doskonale znanym zabiegiem dilerów jest rejestrowanie na siebie pojazdów, które powinny być już sprzedane - co ma miejsce masowo właśnie wtedy, gdy auta się NIE sprzedają. Dlatego dane o rejestracjach nie są miarodajne. A przecież większość, to rejestracje "na firmę".

Tu natomiast jest informacja o gigantycznym sukcesie rządu Morawieckiego w dofinansowywaniu aut elektrycznych! Jak tak dalej pójdzie, to plan MILIONA ELEKTRYKÓW wyrobimy dużo przed czasem!

https://spidersweb.pl/autoblog/doplaty-do-samochodow-elektrycznych-nabor/
henk54
Pewnie Ci wszyscy, którzy planowali zakup auta w ciągu ostatnich kilku miesięcy i nie mogli, kupują teraz. Ale to może być jednorazowy wyskok, a potem znów spadek.
_boss_
Lentex płaci megadywidende 1zł (10%) robi skup i produkuje włókniny medyczne i automotive. Czyli same dobre wieści od rana.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki