"DGP": MRPiPS i ZUS chcą likwidacji części przywilejów emerytalnych mundurówki

Przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone. Policjanci, strażacy czy żołnierze odpoczną dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

"DGP": MRPiPS i ZUS chcą likwidacji części przywilejów emerytalnych mundurówki
"DGP": MRPiPS i ZUS chcą likwidacji części przywilejów emerytalnych mundurówki (fot. Tymon Markowski / FORUM)

Jak dowiedziała się gazeta, wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia). Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł ze służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Do tego czasu, jeżeli nie chciałby służyć dalej, musiałby pracować w innym zawodzie.

Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze "DGP", oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Kibicuję, lecz nie wierzę

Przywileje emerytalne mundurowych od lat budzą – jak najbardziej uzasadnione – oburzenie społeczeństwa, dla którego bezpośredni koszt tych uposażeń sięga 15 mld zł rocznie, czyli ponad 1200 złotych na każdego pracownika sektora prywatnego. Żaden rząd po roku 1989 nie odważył się ruszyć przywilejów tzw. mundurówki.

A są one nie małe. Po pierwsze, żołnierze, policjanci itp. nie płacą 33-procentowego ZUS-u, dzięki czemu ich wynagrodzenie brutto w ujęciu netto jest zdecydowanie wyższe niż ta sama płaca brutto w przypadku „ozusowanych” pracowników.  Po drugie, ich emerytura zależy przede wszystkim od wysokości ostatniej pensji, zatem z reguły jest dużo wyższa od świadczeń wypłacanych przez ZUS. Po trzecie, mundurowi korzystają z przywileju bardzo wczesnego wieku emerytalnego, czego najlepszym przykładem jest „agent Tomek” , który przeszedł „w stan spoczynku” w wieku 35 lat.

Osobiście wątpię, aby rząd Prawa i Sprawiedliwości był w stanie przeprowadzić istotną zmianę tego jawnie niesprawiedliwego systemu. Warto jednak kibicować tym zmianom, mając w pamięci, że dla każdego z nas obecny stan rzeczy generuje koszt w wysokości 100 zł miesięcznie.

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jonnyB

Służba w mundurówce to nie praca i kazdy z was może isc do mundurówki.Byc dostyepnym 24 h/dobe utrzymywac odpowiednia kondycje fizyczna przez 28 lat służby i jezdzic na wojny.Założe sie ze wszystkie barany którym na reke jest zabrac "przywileje" mundurówce siedza dziś kapciach w cieplym domku .Tylko że ...barany nie wiedza ze jak wybuchnie konflikt zbrojny to w 1 kolejnosci do walki pójdzie mundurówka a nie pisarzyki z za biurka.i to jest wlasnie cena tych wspanialych przywilejów 2800 zł na reke.A ja z tych "przywilejow" musze utrzymac 4 osobowa rodzine bo sluze w garnizonie gdzi sa tylko mundurowi a prace z naszych rodzin ma kilkanascie osob.Szmaciarze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~tadzio

Tak. Bardzo ciezko pracujecie. Zwlaszcza wojsko. Mam kilku wojskowych oficerow w rodzinie I az zal mi ich jak "wracaja" urabani po pracy. Ponadto to nie tylko emerytury, ale caly szereg innych przywilejow.

! Odpowiedz
0 7 ~AV

Ty tzw. Analityk na pewno chcesz żyć w bezpiecznym państwie co?

! Odpowiedz
4 8 ~Qwert

Kolany, a dlaczego nie powiesz ( BO NIE WIESZ) że odchodząc po 15 latach na tę WYRZYGANĄ przez was emeryturę dostanę 40 % CZTERDZIEŚCI PROCENT !! uposażenia PODSTAWOWEGO. Jak jesteś (śmiech) analityk to sobie oblicz ile to bedzie z 2200 zł. A jak ci zal to trzeba było kuca ściąć i iść do mundurówki. Zobaczył byś co to praca a co to SŁUŻBA !
I nie prawdą jest że MOŻEMY DOROBIĆ ile wejdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~Ja15

Widać jak wielu jest ludzi którzy nie rozumieją a przede wszystkim nie chcą zrozumieć jaka jest różnica między służbą a pracą. W dodatku zwykła podła zawiść.

! Odpowiedz
2 2 ~Art

A jak pracownik w prywatnej firmie MUSI być ciągle dostępny pod telefonem to jest praca czy służba?

! Odpowiedz
5 4 ~kacperoni

Nareszcie ZUS pokazuje się od tej pomysłowej strony i do tego przychylność ministerstwa... czego chcieć więcej... powodzenia! Dobre posunięcie! System należy ujednolicić.

! Odpowiedz
0 12 ~jur

Do tych co już niemal byli w euforii - właśnie Błaszczak wam wyjaśnił że nie będzie żadnych zmian w emeryturach mundurowych.

! Odpowiedz
1 5 ~heeeee

Socjalizm to taki system w którym jedne grupy obywateli żyją kosztem drugich grup obywateli.

! Odpowiedz
4 10 ~markslenin

Panie Kolany !
Żeby ubruttowić uposażenia żołnierzy, policjantów trzeba mieć kasę w budżecie Państwa.
Niech Pan policzy 300 tys. razy średnia w "mundurówce" 4300 zł razy 33 % tj. ok 1,78 mld zł rocznie.
Jeśli jest Pan ekonomistą a nie tylko dziennikarzem to proszę wskazać te pieniądze w budżecie Państwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne