REKLAMA

Czeski resort kultury rozważa zakup domku Bohumila Hrabala. Wyceniony jest na 470 tys. euro

2021-07-18 06:00
publikacja
2021-07-18 06:00
Czeski resort kultury rozważa zakup domku Bohumila Hrabala. Wyceniony jest na 470 tys. euro
Czeski resort kultury rozważa zakup domku Bohumila Hrabala. Wyceniony jest na 470 tys. euro
fot. Hans Kaulertz / / SZ-Photo

Ministerstwo Kultury Czech chce negocjować zakup wystawionego na sprzedaż domu letniskowego w Kersku, który należał do wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala - poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu Michaela Lagronova.

Zgodnie z ogłoszeniem pośrednika nieruchomości, który wystawił domek na sprzedaż, budynek ma 79 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i stoi na działce liczącej prawie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Został wyceniony na prawie 470 tys. euro, ale w ogłoszeniu nie ma informacji, że należał do jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku.

Nieruchomość nie jest zabytkiem ani obiektem pamiątkowym, więc Ministerstwo Kultury nie ma prawa pierwszeństwa zakupu. Lagronova powiedziała, że resort zamierza wobec tego negocjować z władzami regionu możliwość nabycia położonego w lesie domku.

Gmina Hradisztko-Kersko w kraju (województwie) środkowoczeskim, gdzie znajduje się nieruchomość, w której powstawały niektóre dzieła Hrabala, z uwagi na wysoką cenę wykluczyła chęć zakupu.

Pisarz kupił domek w 1965 roku, a w Kersku nie tylko tworzył, ale także opisywał okolicę i ludzi tam mieszkających. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały koty, które upodobały sobie domek i działkę Hrabala.

Aleksander Kaczorowski, znawca twórczości czeskiego pisarza i jego biograf, powiedział PAP, że jednym z najpopularniejszych aktualnie w Polsce dzieł Hrabala jest nowela "Auteczko", której bohaterami są m.in. właśnie koty.

Kersko jest także mocno wyeksponowane w trzecim tomie trylogii "Wesele w domu" pod tytułem "Przerwy". Akcja rozgrywa się po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego i opisuje proces definitywnego rozstawania się większości Czechów z ideałami Praskiej Wiosny i socjalizmu z ludzką twarzą.

Sąsiedzi Hrabala z Kerska są bohaterami "Święta Przebiśniegu", które sportretował w filmie pod tym samym tytułem Jirzi Menzel. Niektórzy z mieszkańców grają w tym filmie.

Hrabal zmarł w 1997 r. po upadku z okna w jednym ze szpitali w Pradze. Został pochowany w Hradisztku, a na jego grobie znajdują się figurki kotów.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki