REKLAMA

Czesi jako pierwsi w regionie zakończyli cykl podwyżek stóp procentowych

Maciej Kalwasiński2022-08-04 14:30, akt.2022-08-05 10:01analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-04 14:30
aktualizacja
2022-08-05 10:01
Czesi jako pierwsi w regionie zakończyli cykl podwyżek stóp procentowych
Czesi jako pierwsi w regionie zakończyli cykl podwyżek stóp procentowych
/ CNB

Po raz pierwszy od ponad roku władze czeskiego banku centralnego nie zdecydowały się podnieść stóp procentowych.

Czesi rozpoczęli cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w czerwcu ubiegłego roku. Od tamtej pory podnieśli koszt pieniądza dziewięć razy z rzędu, łącznie o 675 pb., windując główną stopę procentową z 0,25 proc. do 7 proc. - najwyższego poziomu od 1999 r. W czwartek, zgodnie z oczekiwaniami analityków, pozostawili stopy procentowe bez zmian. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 5:2 - dwóch członków opowiedziało się za podwyżką o 100 pb.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Co ciekawe, w posiedzeniu rady banku wziął udział minister finansów Zbyněk Stanjura. CNB podkreślił w komunikacie prasowym, że jest to standardowa i zgodna z prawem procedura. Minister pełnił funkcję doradczą, nie uczestniczył w głosowaniu ws. stóp procentowych.

"Stopy procentowe CNB kształtują się na poziomie osłabiającym wewnętrzną presję popytową. Spowalniają wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i firm, a co za tym idzie także ilości pieniądza w gospodarce" - napisano w komunikacie po posiedzeniu. "Rada Banku zgodziła się, że długoterminowa stabilność cen jest również uwarunkowana umiarkowanymi żądaniami płacowymi i odpowiedzialną polityką fiskalną" - dodano.

"Rada Banku poczeka na dalsze dane i dokona ich oceny. Na kolejnym posiedzeniu zdecyduje, czy stopy pozostaną bez zmian, czy wzrosną" - podkreślono.

Przedstawiciele Narodowego Banku Czech od kilku miesięcy sygnalizowali, że cykl podwyżek zbliża się do końca. Zmianie nastawienia sprzyjały zmiany we władzach instytucji. Od 1 lipca na jej czele stanął Aleš Michl - jeden z dwóch członków 7-osobowej rady, który głosował przeciw wszystkim podwyżkom stóp procentowych od 2021 r. Ponadto, w skład ciała decyzyjnego CNB weszło trzech nowych członków. Mianujący ich prezydent Zeman zapowiadał, że mają oni zapewnić bardziej zbilansowane spektrum poglądów - przypominają analitycy Santander Bank Polska. Na poprzednim, czerwcowym posiedzeniu odchodzący z banku "jastrzębie" przegłosowali podwyżkę o 125 pb.

W krótkim komunikacie opublikowanym bezpośrednio po czwartkowym posiedzeniu władze banku poinformowały, że nadal będą zapobiegały nadmiernym wahaniom kursu korony. Przed miesiącem ekonomiści PKO BP szacowali, że CNB w niespełna dwa miesiące wydał ok. 18 mld euro na interwencje walutowe w celu powstrzymania osłabienia krajowej waluty. "Na taki ruch Czesi mogą sobie jednak pozwolić – ich rezerwy walutowe w relacji do rozmiaru gospodarki są największe w naszym regionie" - komentują analitycy.

: Macrobond, PKO Bank Polski

Po publikacji czwartkowego komunikatu kurs EUR/CZK pozostawał względnie stabilny, na poziomie niespełna 24,7. W tym roku korona osłabiła się względem euro o niespełna 1 proc., z kolei wobec złotego zyskała prawie 4 proc.

Czesi - podobnie jak mieszkańcy innych państw Europy - borykają się z najwyższym od dekad wzrostem cen. Inflacja CPI przyspieszyła w czerwcu do ponad 17 proc. Nieco przyhamowała za to dynamika miesięczna.

Z opublikowanej w czwartek projekcji inflacji i PKB wynika, że we wrześniu roczna dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych przekroczy 20 proc., ale w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej (18-24 miesięcy) - na początku 2024 r. - spadnie poniżej 3 proc. Analitycy podkreślili wysoką niepewność prognoz.

CNB

Średnioroczna inflacja CPI ma wynieść 16,5 proc. wobec 13,1 proc. szacowanych w projekcji majowej.

Jak zauważają analitycy mBanku, nowy prezes CNB wskazał podczas konferencji prasowej trzy kluczowe warunki obniżenia inflacji. "Pierwszym ma być polityka fiskalna i zmniejszenie poziomu zadłużenia kraju, drugim zapobieganie spirali płacowo-cenowej (wzrost płac ma odzwierciedlać wzrost wydajności pracy, a nie wzrost cen) i po trzecie utrzymywanie stóp procentowych na podwyższonym poziomie" - piszą ekonomiści. "Kolejność jest nieprzypadkowa (ustawione wg ważności). Prezes CNB widzi więc większą rolę w czynnikach poza wpływem banku, co też ma wpływ na relatywnie bardziej łagodną politykę" - dodają.

Na przełomie obecnego i przyszłego roku czeska gospodarka może znaleźć się w technicznej recesji. Ale roczną projekcję tempa wzrostu PKB podwyższono do 2,3 proc. z 0,8 proc. w maju. Za to w przyszłym roku spowolnienie ma się pogłębić - gospodarka ma urosnąć o 1,1 proc. wobec 3,6 proc. przewidywanych w projekcji wiosennej.

"Spodziewamy się spowolnienia popytu krajowego. Konsumpcja gospodarstw domowych zostanie dotknięta spadkiem dochodów realnych, gdyż wzrost płac nie pokryje wzrostu kosztów życia. Firmy zmagają się z rosnącymi kosztami energii oraz innych towarów i materiałów i z tego powodu będą ograniczać inwestycje" - napisano w komunikacie CNB.

Kolorem jasnoniebieskim oznaczono wyniki projekcji majowej, ciemnoniebieskim - sierpniowej. (CNB)

Analitycy banku przewidują, że w IV kwartale bieżącego roku rynkowe stopy procentowe zaczną zniżkować, a spadki nabiorą tempa w kolejnych kwartałach. Nieznacznie ma się osłabić korona czeska.

"W prognozach CNB stopa procentowa jest jednym z wyników modelu, obrazuje jak powinna wyglądać optymalna reakcja przy modelowych wynikach CPI i wzrostu gospodarczego (i na nie wpływa)" - komentują analitycy mBanku.

CNB

Narodowy Bank Czech jest pierwszym bankiem centralnym regionu, który przerwał albo zakończył cykl podwyżek stóp procentowych. Niespełna dwa tygodnie temu władze Narodowego Banku Węgier podniosły koszt pieniądza do dwucyfrowego poziomu, wyraźnie wysforowując się przed CNB i NBP w wyścigu banków centralnych regionu. Na gołębi piwot są już zapewne gotowi również członkowie polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy oczekują, że podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 7 września, RPP przegłosuje ruch o 25 pb. w górę bądź podobnie jak Czesi utrzyma stopy procentowe bez zmian.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (66)

dodaj komentarz
m00zyk
Szaleństem typowym dla opętanych interwencjonistów i zarazem grzechem pychy jest komunikowanie zakończenia cyklu podwyżej stóp, gdy nie wiadomo, jak będzie postępować inflacja.
jenak
Orlen przejął czeską sieć Benzina. Są jeszcze stacje Benziny, których Orlen jeszcze nie zdążył podrychtować. Stacje Orlenu w porównaniu do Benziny to jak inna epoka. In plus dla Orlenu, oczywista.

Lemingi, jazda do Czechy, do raju wyśnionego, podziwiać (naleciałość czeska), jak raj wasz wygląda.
thorshammer
Co wspólnego mają stopy procentowe Narodowego Banku Czeskiego i stacji benzynowej Benzina/Orlen? Czesi mają drugą najgęstszą sieć stacji benzynowych w Europie i około dwukrotnie gęstszą od Polski. Czesi mogą wybrać, z której stacji kupić paliwo i na pewno cieszą się, że Orlen oferuje im dobre usługi i na pewno będą zadowoleni, jeśli Co wspólnego mają stopy procentowe Narodowego Banku Czeskiego i stacji benzynowej Benzina/Orlen? Czesi mają drugą najgęstszą sieć stacji benzynowych w Europie i około dwukrotnie gęstszą od Polski. Czesi mogą wybrać, z której stacji kupić paliwo i na pewno cieszą się, że Orlen oferuje im dobre usługi i na pewno będą zadowoleni, jeśli jakakolwiek inna polska firma zainwestuje swoje pieniądze w zadowolenie obywateli Czech.
bha
I co te podnoszenie stóp od 15 m-cy dało społeczeństwu oprócz dodatkowego dojenia części z nich z niemałej co m-c dodatkowej kasy dla systemu bankowego. NIC tylko jeszcze wyższą inflację szczególnie w detalu od tej oficjalnie wygodnie podawanej. Niestety nienasycona wciąż i wciąż sterowalna furtkowo sznurkowa zachłanność wewnątrz I co te podnoszenie stóp od 15 m-cy dało społeczeństwu oprócz dodatkowego dojenia części z nich z niemałej co m-c dodatkowej kasy dla systemu bankowego. NIC tylko jeszcze wyższą inflację szczególnie w detalu od tej oficjalnie wygodnie podawanej. Niestety nienasycona wciąż i wciąż sterowalna furtkowo sznurkowa zachłanność wewnątrz rynkowa i nie tylko tam ma daleko gdzieś stopy % żyje w swoim coraz mocniej i mocniej zachłannym, bezwzględnym, znieczulonym i krótkowidzącym świecie mamony i coraz większych zysków bez względu na wszystko. Inflacja sama nie spada z księżyca sama się nie tworzy w wielu krajach tworzą ją świadomie ludzie innym ludziom żeby doić ich z kasy gdzie się da ile się da i na czym się da i uda. Nikt inny.
konik_garbusek
Ludzie nie rozumieją jak to działa. Przeciez to nie jest tak, ze Czesi czy Polacy beda sobie podnosic do 6 czy 7% i przestaną zeby nie urazić swoich kredytobiorców w kraju. Kochani, kapitał ucieka z rynków wschodzących na potęge!!! Te ruchy Glapinskiego, Czechów, Wegrów to mówienie - nie zabierajcie kasy, bo nasz kraj zbankrutuje,Ludzie nie rozumieją jak to działa. Przeciez to nie jest tak, ze Czesi czy Polacy beda sobie podnosic do 6 czy 7% i przestaną zeby nie urazić swoich kredytobiorców w kraju. Kochani, kapitał ucieka z rynków wschodzących na potęge!!! Te ruchy Glapinskiego, Czechów, Wegrów to mówienie - nie zabierajcie kasy, bo nasz kraj zbankrutuje, musimy miec te kase, ktos musi kupic nasze obligi bo wydajemy setki miliardów wiecej niz mamy (zadluzamy sie kochani)! Dajemy wam po 6-7 %, nie zabierajcie kasy, prosimy!!! I co zrobia ludzie z bilionami w reku, jak rząd USA da im 4 % za rok? Gdzie pójdzie kasa, do USA gdzie ryzyko niewplacanosci jest wlasciwie zerowe, czy do kraju przy ktorego graniczy toczy sie wojna, prawo jest niestabilne, a rząd żre się z UE o miliardy? Otóż, kasa pojdzie tam gdzie jest bezpieczniej, nawet jesli zarobek bedzie troche mniejszy. Wiec, jesli FED nie podniesie teraz powyzej 3 %, to u nas tez nie podniosą. A jak FED podniesie do 4 % to u nas bedzie 9 %, jak FED na 6 %, t u nas 10 albo 12 % (tyle FED nie podniesie, zarzneliby wlasnych dluznikow). Takze, nie ma sie czym ekscytowac, tu nie chodzi o WASZ interes, ale o interest polskiego rzadu, ktory nie ma kasy i musi placic wiecej za mozliwosc zadluzania sie.
itso_rozszczepici_umysl odpowiada jenak
uzupełniający braki intelektu najwyraźniej
gruking
Jarunia , kaczysław, szprotkabiadolenia i reszta proszę o komentarz o inflacji w Czechach. Czy juz wasz oficer prowadzący dał instrukcje jak połaczyc inflacje w Cechach z inflacja w Polsce ?
szprotkafinansjery
Oho, przedstawiciel pisiej patoelity, gardzący pracownikami sektora handlu, przeniósł się brylować w temacie inflacji. To chyba jakiś nowy troll na farmie, bo o Czechach pisali tu wczoraj.
pagodzik
Ciekawe, ze 5 osob glosowala na 0, a 2 osoby na 100. Srednio glosowali na podwyzke o 28.6...

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki