Czaputowicz w Davos: UE zajmuje wspólne stanowisko w sprawie Wenezueli

Aktywnie koordynujemy w ramach UE wspólne stanowisko wobec sytuacji w Wenezueli - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w czwartek w Davos. Jesteśmy za postępowaniem zgodnie z konstytucją Wenezueli; wspieramy też przedstawicieli legalnie wybranych władz, jak lider parlamentu - zaznaczył.

"Oczywiście śledzimy sytuację, która się rozwija w Wenezueli. Jesteśmy za umocnieniem procesu pokojowego, za postępowaniem zgodnie z konstytucją Wenezueli. Koordynujemy aktywnie stanowisko w ramach Unii Europejskiej, zajmujemy wspólne stanowisko" - powiedział szef dyplomacji polskim dziennikarzom w Davos.

Jak zaznaczył, wydarzenia w Wenezueli rzeczywiście są "problem dla UE, dla Polski". "Milion Europejczyków mieszka w Wenezueli, kilka tysięcy Polaków. Chcemy, żeby rozmowy były prowadzone, zmiany następowały w sposób pokojowy i będziemy ten proces wspierać" - podkreślił Czaputowicz.

Dopytywany, czy "jest za wcześnie" na uznanie - wzorem USA - lidera opozycji, przewodniczącego demokratycznie wybranego parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju, Czaputowicz powiedział: "Koordynujemy stanowisko w UE. Wspieramy też przedstawicieli legalnie wybranych władz, tak jak lider Zgromadzenia Narodowego, bo ich rola w związku z tym, że posiadają mandat demokratyczny, jest bardzo istotna w zapewnieniu procesu pokojowego".

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszły tysiące demonstrantów, żądających ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

Również w środę Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA po tym, gdy amerykański prezydent Donald Trump uznał Guaido za tymczasowego prezydenta. Personel dyplomatyczny USA dostał 72 godziny na opuszczenie kraju.

Unia Europejska wezwała w czwartek władze Wenezueli do respektowania praw obywatelskich i wolności, a także zagwarantowania bezpieczeństwa Guaido, ale wstrzymała się od uznania go za tymczasowego prezydenta.

W maju 2018 r. Maduro wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale wybory nie spełniały standardów demokratycznych (władze nie dopuściły do startu większości kandydatów opozycji) i nie zostały uznane przez wiele państw, m.in. przez Unię Europejską.

Z Davos Marzena Kozłowska

mzk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sel

Czyli popieramy zamianę demokratycznie wybranego Prezydenta na swojego.. ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil