REKLAMA

Cognor nie wyklucza, że wyniki grupy w III kw. '21 mogą pozytywnie zaskoczyć

2021-10-15 11:06
publikacja
2021-10-15 11:06
Cognor nie wyklucza, że wyniki grupy w III kw. '21 mogą pozytywnie zaskoczyć
Cognor nie wyklucza, że wyniki grupy w III kw. '21 mogą pozytywnie zaskoczyć
/ Cognor SA

Cognor obserwuje bardzo dobrą koniunkturę na rynku producentów wyrobów stalowych i nie wyklucza, że w III kw. 2021 roku wyniki grupy mogą pozytywnie zaskoczyć - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła. Dodał, że w całym 2021 roku Cognor osiągnie rekordowe wyniki, ale trudno będzie je powtórzyć w 2022 roku, zwłaszcza, że stalownię w Gliwicach i walcownię w Krakowie czeka przestój w I kw. przyszłego roku.

"Trzeci kwartał to był dla nas wyjątkowo dobry okres. Przez większość tego czasu obserwowaliśmy wysoki popyt na nasze półwyroby i wyroby hutnicze ze stali. Pod koniec tego kwartału nastąpiło pewne ochłodzenie, popyt i ceny nieco spadły. W tej chwili zanosi się znowu na ożywienie, ale czy ono utrzyma się przez listopad i grudzień, nie wiadomo.(...) Nie wykluczam pozytywnego zaskoczenia, jeśli chodzi o wyniki w trzecim kwartale 2021 roku" - powiedział PAP Biznes członek zarządu Cognoru.

W połowie sierpnia Zoła przewidywał, że EBITDA Cognoru w III kwartale br. będzie powyżej 80,1 mln zł osiągniętych w I kwartale, ale poniżej 114,1 mln zł w II kwartale 2021 roku.

Zdaniem członka zarządu Cognoru, w ostatnim kwartale br. możliwe jest schłodzenie koniunktury na rynku producentów wyrobów stalowych.

"Jest pewne opóźnienie w naszych wynikach, jeśli chodzi o odzwierciedlenie trendów rynkowych. Jeśli one się pod koniec trzeciego kwartału zarysowały, to pewnie jeszcze przez część czwartego kwartału na wcześniejszym ożywieniu będziemy korzystać. Jeśli spadek koniunktury utrzymałby się przez cały czwarty kwartał, to pewną część tego spowolnienia w czwartym kwartale odczujemy" - powiedział.

Zoła zapowiedział, że cały 2021 rok zapowiada się bardzo dobrze dla grupy.

"Na pewno w całym 2021 roku wynik netto, jak i EBITDA będą rekordowe" - powiedział.

Dodał, że polityka dywidendowa Cognoru, która została uchwalona w 2017, zakłada przeznaczanie ok. 25 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy.

Dystrybutor wyrobów hutniczych Cognor zamknął pierwsze półrocze 2021 roku zyskiem netto na poziomie 124,7 mln zł. Rok wcześniej Cognor miał 24,6 mln zł zysku netto (wzrost o 406 proc.). Przychody grupy Cognor w pierwszym półroczu 2021 roku wzrosły do 1,3 mld zł z 916 mln zł przed rokiem. EBITDA zwiększyła się do 194,2 mln zł wobec 69,5 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny wzrósł do 167,8 mln zł z 46,2 mln zł w pierwszym półroczu 2020 roku.

Członek zarządu Cognoru poinformował, że z powodu niestabilnego otoczenia trudno obecnie prognozować 2022 rok.

"Trudno przewidywać, jaki będzie przyszły rok dla naszej grupy. Obserwujemy znaczne wzrosty cen surowców energetycznych i samej energii. Mamy do czynienia z drożejącymi prawami do emisji CO2. Otoczenie jest niezwykle niestabilne. W takim otoczeniu mogą być niestandardowe wyniki, jak i mogą się zdarzać jakieś kryzysy. Wzrosty cen mogą być niwelowane przez inflację, a wtedy powstaje znak zapytania, co do trwałości obecnego ożywienia gospodarczego. Tych niewiadomych jest całe mnóstwo" - powiedział.

"Jeśli chodzi o pierwszy kwartał 2022 roku, to stalownia w Gliwicach oraz walcownia w Krakowie zostaną zatrzymane prawie na całe trzy miesiące w celu wykonania ostatnich prac inwestycyjnych prowadzących do zwiększenia zdolności produkcyjnych. Po zakończeniu tych inwestycji moce produkcyjne wzrosną z około 700 tys. ton do około 850 tys. ton, a być może nawet blisko 900 tys. ton stali rocznie. To będzie koniec dwóch dużych inwestycji, które rozpoczęliśmy w 2018 roku. Finalizacja inwestycji będzie miała wpływ negatywny na nasze wyniki na początku 2022 roku. Po ich oddaniu do użytkowania, liczymy na odrobienie utraconej produkcji i sprzedaży na gruncie zwiększonego potencjału" - dodał.

W ocenie członka zarządu Cognoru, otoczenie regulacyjne Unii Europejskiej powinno sprzyjać spółce. W wyniku obowiązywanie ochrony rynku stali (tzw. safeguard) unijni producenci mniej są w tej chwili narażeni na import subsydiowanych wyrobów ze Wschodu.

"Oczekiwanie na powtórkę 2021 roku w roku 2022 wydaje mi się, biorąc przytoczone elementy pod uwagę, wygórowane. Nie sądzę, aby cały przyszły rok upływał pod znakiem takiej koniunktury, jaką obserwowaliśmy dotychczas w tym roku. W naszej historii nie zdarzało nam się bić rekordów rok po roku. Nie oznacza to wszakże, że przewidujemy radykalne pogorszenie wyników" - zaznaczył.

Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki), jak i płaskich (blachy grube i cienkie), a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych.

Według prognoz stowarzyszenia World Steel Association popyt na stal w Unii Europejskiej wzrośnie w 2022 roku o 5,5 proc. rdr do 167,4 mln ton, a na całym świecie wzrośnie o 2,2 proc. do 1.896,4 mln ton.

W 2021 roku popyt ma zwiększyć się w krajach UE o 4,5 proc. do 158,7 mln ton, zaś na całym świecie wzrośnie o 4,5 proc. do 1.855,4 mln ton.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki