REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Co dalej z 500+ i CPK? Soboń zapytany o cięcia planowane przez rząd

2022-11-21 06:52
publikacja
2022-11-21 06:52

Nie planujemy żadnych zmian w programie 500+; nie ma też planu wycofania się z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – zapewnił wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Co dalej z 500+ i CPK? Soboń zapytany o cięcia planowane przez rząd
Co dalej z 500+ i CPK? Soboń zapytany o cięcia planowane przez rząd
/ Ministerstwo Finansów

Soboń został zapytany przez "Rz", czy jeżeli KPO zostanie odblokowany, to cięcia, o których mówi rząd, będą odwołane.

"Nie, ostrożna polityka fiskalna jest dzisiaj koniecznością i czymś, co pozwala nam na stabilne planowanie kosztów związanych z obsługą zadłużenia. Pozwala nam także na inne wydatki, które są znakiem rozpoznawczym naszej polityki, np. te przeznaczane na rodzinę" - powiedział.

Poinformował też, że nie ma planu wycofania się z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. "CPK to projekt cywilizacyjny, który podniesie poziom konkurencyjności Polski w Europie. Projekt jest konieczny, ponieważ nasze obecne lotnisko – Okęcie – znajduje się w mieście i nie ma szansy na dalszy rozwój" - powiedział.

Podkreślił również, że nie ma planów zmian w programie 500+. "To jest program, na który każdego roku wydajemy około 40 mld złotych. Świadczenie przyniosło swoje efekty w zakresie likwidacji ubóstwa dzięki potężnemu transferowi pieniężnemu" - powiedział.

Wiceminister został też zapytany, jaki jest plan na zwalczanie inflacji. "Cały czas taki sam, czyli restrykcyjna polityka banku centralnego i RPP, która oznacza podwyższenie kosztu pieniądza i wyższe stopy procentowe. A z drugiej strony ostrożna polityka fiskalna i oglądanie złotówki z każdej strony" - odpowiedział.

Dodał, że będzie także udzielane wsparcie osobom, które potrzebują pomocy, np. posiadaczom kredytów hipotecznych i osobom kupującym węgiel na zimę.

"Jednocześnie będziemy obserwować sytuację zewnętrzną i wyciągać z niej wnioski. Jeśli nic nadzwyczajnego nie stanie się w następnych miesiącach, to można założyć, że inflacja w następnym roku będzie wyraźnie niższa" - dodał. (PAP)

dka/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wyborca
Mam silne wrażenie, że Rosjanie przypisują temu forum dużo większe znaczenie, niż ono ma w rzeczywistości. Dochodzi do tego, że głównie Rosjanie rozmawiają tu z Rosjanami :)
Panowie, z chęcią przenieślibyśmy się do Was, bo u Was lepiej. Z tym, że pewnie od razu zostalibyśmy powołani na front. Wy zdaje się macie dyspensę od powiezdki
Mam silne wrażenie, że Rosjanie przypisują temu forum dużo większe znaczenie, niż ono ma w rzeczywistości. Dochodzi do tego, że głównie Rosjanie rozmawiają tu z Rosjanami :)
Panowie, z chęcią przenieślibyśmy się do Was, bo u Was lepiej. Z tym, że pewnie od razu zostalibyśmy powołani na front. Wy zdaje się macie dyspensę od powiezdki z uwagi na walkę na froncie informacyjnym :)
baibina
Coo wy sie jakiegos wiceministra finansów pytacie o finanse w tym kraju! Elzbiety Wiitek się zapytajcie albo pięknej Marlenki Maląg to wam odpowie ile i na co maja zamiar pisiory kase przepuscic! Przepraszam wydać na "programy społeczne". CPK imienia Solidarności by odwołali? :)
ministerprawdy
Na wszystko starczy: najwyżej się podniesie podatek INFLACJA i się dodrukuje (wygeneruje bo nawet drukować nie trzeba tyle ile potrzeba). Ludzie mają to dadzą. Ubóstwo w imię szczytnych celów przywódców narodu!
polonu
rów z wodą i port , a może elektrownie fabryki i mieszkania .
300_pala
Fabryki czego ???
Coś ci się pomyliło . To nie Rosja
carlito1
CPK nie powstanie ale nie będzie rezygnacji z tego projektu. TO jest mega dojny projekt, zapewniający ciepluteńkie posadki dla pisich przydupasów na lata.
prawdziwynierobot
"chodzi o to żeby zbierać na dach, ale nigdy na niego nie zebrać"
jas2
"CPK nie powstanie"

Widzę, że wierzysz w zwycięstwo opozycji...
polonu
jeden drugiego wciąga do władzy młody narybek coraz więcej pejsów się pokazuje młodego pokolenia , wybiorą nam młode , będzie rzeźbienie klientów z kasy .
dziadekjarek
Głosuj na mniejszość rosyjską

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki