Chorwacja tworzy specjalną jednostkę policji do walki z nielegalną imigracją, w której skład wejdą funkcjonariusze chorwaccy, bośniaccy, słoweńscy i niemieccy - poinformował minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović, cytowany we wtorek przez dziennik "Slobodna Dalmacija".


"W najbliższych dniach zaprezentujemy jedną z naszych inicjatyw, która rozwija się pod zwierzchnictwem Europolu, a jest nią grupa operacyjna o kryptonimie Zebra, która skupia ekspertów policyjnych z Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Niemiec" - powiedział Bożinović.
Oddział będzie "w sposób ciągły wymieniał informacje, przeprowadzał analizę ryzyka i odpowiednio organizował wspólne działania w celu odcięcia szlaków migracyjnych i ostatecznie przerwania drogi, która przebiega przez kraje regionu" - wyjaśnił.
Przypomniał, że chorwacka policja aresztowała w 2024 roku o 200 proc. więcej przemytników niż a analogicznym okresie poprzedniego roku.
"Świadczy to o wyjątkowym zaangażowaniu, ponieważ żadnej policji na świecie nie jest łatwo aresztować ponad 400 osób w ramach odrębnych operacji, przygotować zasadzki i zastosować inne taktyki policyjne. Dlatego cieszymy się uznaniem i dlatego Europol ostatecznie przyznał Chorwacji rolę koordynatora tych działań w naszej części Europy" - podkreślił szef MSW.

Ocenił, że aby kontrolować i spowalniać przepływy migracyjne, potrzebna jest szersza współpraca europejska oraz zaangażowanie w sprawę krajów trzecich, zwłaszcza tych położonych na granicach UE.
"Niektóre kraje, m.in. Serbia oraz Bośnia i Hercegowina, nie zharmonizowały jeszcze swojej polityki wizowej z polityką UE, dlatego duży odsetek przyjazdów notuje się tam z Rosji i Turcji" - oświadczył Bożinović. (PAP)
jbw/ akl/




























































