REKLAMA

Chiny zapowiadają miliard dawek szczepionek na Covid-19 rocznie

2020-09-25 13:01
publikacja
2020-09-25 13:01
fot. solarseven / Shutterstock

Do końca roku możliwości produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w Chinach wzrosną do 610 mln, a w przyszłym roku do miliarda dawek rocznie – takie prognozy przedstawił w piątek urzędnik chińskiej państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei.

Na konferencji prasowej Zheng zaznaczył, że ceny szczepionek w Chinach będą przystępne.

Państwowa chińska telewizja CCTV podała w ubiegłym tygodniu, że Chiny prowadzą obecnie próby kliniczne 11 potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi, z czego cztery specyfiki weszły już w trzecią fazę testów.

Zheng oświadczył również, że Chiny rozpoczęły w lipcu eksperymentalny program szczepień przy „poparciu i zrozumieniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W ramach programu zaszczepiono setki tysięcy osób z grup wysokiego ryzyka, mimo że bezpieczeństwo i skuteczność użytych specyfików nie została jeszcze w pełni potwierdzona, ponieważ próby kliniczne trzeciej fazy jeszcze się nie zakończyły – przypomina agencja Reutera.

„Pod koniec czerwca Rada Państwa (rząd) ChRL zatwierdziła program kryzysowego wykorzystania szczepionek przeciw Covid-19. Po zatwierdzeniu, 29 czerwca, skontaktowaliśmy się z właściwymi przedstawicielami biura WHO w Chinach, uzyskaliśmy poparcie i zrozumienie od WHO” – powiedział Zheng.

W programie wykorzystano co najmniej trzy potencjalne szczepionki opracowane przez chińskie firmy China National Biotec Group (CNBG) i Sinovac, będące w trzeciej fazie prób klinicznych. Kolejną potencjalną szczepionkę firmy CanSino Biologics zatwierdzono w czerwcu do kryzysowego użycia w chińskim wojsku.

Władze w Pekinie nie opublikowały pełnego sprawozdania ze swojego programu kryzysowego.

Główna doradczyni naukowa WHO dr Soumya Swaminathan oświadczyła we wrześniu, że w obecnej, kryzysowej sytuacji urzędy nadzorcze w poszczególnych krajach mogą zatwierdzać użycie preparatów medycznych u siebie, ale oceniła to jako „rozwiązanie tymczasowe”. Długoterminowym rozwiązaniem będzie zakończenie trzeciej fazy prób klinicznych – dodała.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
and00
1 mld rocznie? To skąd oni wezmą brakujące szczepionki?
Mają 1,3 mld obywateli, wyprodukują miliard, brakujące będą musieli importować
Może Rosyjscy przyjaciele im pomogą, i przetestują tą swoja szczepionkę na Chińczykach?
Wtedy inne państwa 3 świata może od Rosji ten wynalazek kupią?
ajwaj
Business jak np. GAZPROM > kapitalizacja 40 mld. €
a przy sprzedazy 2 mld. szczepionek tez mniej wiecej tyle

Chiny maja 1 matryce, rosyjska ma 2 matryce i jest skuteczniejsza
ajwaj
Oprócz znaczenia geo-politycznego, gospodarczego itd.
szczepionki juz mieszaja ostro na rynkach
______________________
""Twórca Alibaby nie jest już najbogatszy w Chinach: został wyparty przez producenta szczepionek.

Zhong Shanshan, właściciel firm produkujących butelkowaną wodę i szczepionki, jest
Oprócz znaczenia geo-politycznego, gospodarczego itd.
szczepionki juz mieszaja ostro na rynkach
______________________
""Twórca Alibaby nie jest już najbogatszy w Chinach: został wyparty przez producenta szczepionek.

Zhong Shanshan, właściciel firm produkujących butelkowaną wodę i szczepionki, jest najbogatszym w Chinach i drugim najbogatszym w Azji, według "Billionaire Index" Bloomberga dla aktywów netto. Mukesh Ambani w Indiach pozostaje najbogatszym krajem w Azji, z kwotą 85,2 mld dolarów. Najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin, zajmuje 45. miejsce na liście z 25,2 miliarda dolarów.

Aktywa netto są to kwoty, które pozostaną przedsiębiorcy po sprzedaży wszystkich jego aktywów i spłacie wszystkich długów.

Założyciel Alibaby, Jack Ma, który był najbogatszym Chińczykiem przez 6 kolejnych lat, przeszedł od pierwszego do drugiego najbogatszego w Chinach. Wartość aktywów netto Shanshan wzrosła do 58,7 mld dolarów. To o 2 miliardy dolarów więcej niż Jacka Ma.""
alberto2020
Setki laboratoriów na świecie uczestniczy w wyścigu po szczepionkę, to oczywiście duży prestiż i pieniądze. Pewnie będzie tak, że jak Chiny faktycznie ogłoszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę to USA będą to podważać. A jak USA ogłoszą, że mają szczepionkę to znowu ktoś inny będzie mówił, że jest niebezpieczna.Setki laboratoriów na świecie uczestniczy w wyścigu po szczepionkę, to oczywiście duży prestiż i pieniądze. Pewnie będzie tak, że jak Chiny faktycznie ogłoszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę to USA będą to podważać. A jak USA ogłoszą, że mają szczepionkę to znowu ktoś inny będzie mówił, że jest niebezpieczna. Nawet jak Watykan wypuści szczepionkę to też będzie komuś coś nie pasować. Dla gospodarki i powrotu do normalności niech już ogłaszają, że mają szczepionkę. Kto chce to się szczepi a kto nie chce to nie ale niech już się kończy ta paranoja wirusowa
grab
Nawet za dopłatą nie dał bym się zaszczepić chińską czy rosyjską szczepionką!
ajwaj
kazdy ma prawo
umierac > innych nie ma
tindala
Co do rosyjskiej to pełna zgoda. Natomiast chińskie leki od lat stanowią podstawę opieki medycznej w Unii Europejskiej. Nie tylko smartfony produkuje się w Chinach :)
remo87 odpowiada tindala
Chiny nie produkują leków na rynek europejski tylko substancje czynne, taki surowiec do tworzenia bardziej zaawansowanego produktu :-)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki