Chińczycy zainwestują w Polsce prawie 5 mld złotych

analityk Bankier.pl

Chińczycy szykują wielkie inwestycje nad Wisłą. Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 10 chińskich projektów o łącznej wartości blisko 5 mld złotych. To więcej niż łączna kwota wszystkich dotychczasowych chińskich inwestycji w Polsce.

Jeszcze w lipcu wskazywaliśmy na wyraźny wzrost zainteresowania przedsiębiorstw z Państwa Środka polskim rynkiem po latach posuchy. PAIH prowadził wówczas siedem projektów o łącznej wartości 446,18 mln euro, co klasyfikowało inwestorów zza Muru na piątym miejscu wśród przedstawicieli krajów chcących lokować kapitał nad Wisłą we współpracy z agencją.

W ciągu raptem czterech miesięcy wartość szykowanych inwestycji wzrosła ponad dwukrotnie. Dziś wynosi 1,11 mld euro, czyli ok. 4,7 mld zł, dzięki czemu przedsiębiorstwa z Państwa Środka objęły pozycję lidera wśród zagranicznych inwestorów planujących ulokowanie kapitału w Polsce pod egidą PAIH. Wyprzedzają m.in. Niemców, Amerykanów, Koreańczyków i Japończyków.

(FORUM)

Przedstawiciele agencji nie mogą zdradzić szczegółów inwestycji, w tym nazw inwestorów i lokalizacji, ale uchylają rąbka tajemnicy - Chińczycy szykują inwestycje w branżach: chemicznej, motoryzacyjnej, papierniczej, AGD i oponiarskiej oraz deklarują, że w ich wyniku powstanie 6460 miejsc pracy. Co ważne, mają to być głównie inwestycje, na których Polsce najbardziej zależy, czyli typu greenfield, polegające na budowie biznesu od zera.

PAIH wspiera zagranicznych inwestorów przy lokowaniu kapitału w Polsce, ale nie wszyscy decydują się skorzystać z tej pomocy. Agencja koncentruje się na inwestycjach typu greenfield i brownfield (rozwoju dotychczasowej działalności produkcyjnej, usługowej lub badawczo-rozwojowej). Część inwestorów decyduje się jednak na przejęcie lub objęcie dużych udziałów w nadwiślańskich firmach, więc wartość chińskich inwestycji bezpośrednich może być jeszcze wyższa, niż wskazuje PAIH.

Od ubiegłego roku obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania chińskich inwestorów polskim rynkiem. Jest to efekt zarówno czynników politycznych - poprawy relacji dwustronnych w ramach mocno promowanego przez prezydenta Xi Jinpinga projektu "Pasa i Szlaku", jak i ekonomicznych - wysokiej atrakcyjności Polski jako miejsca inwestycji oraz potrzeb chińskich przedsiębiorstw. W Polsce mają oni przede wszystkim dostęp do relatywnie taniej i dobrze wykształconej siły roboczej oraz sporego i dynamicznie rosnącego rynku zbytu na swoje produkty, w tym całego rynku unijnego.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 niektoinny

W UE debatują teraz nad zaostrzeniem prawa odnośnie importu tanich towarów z Chin, więc nic dziwnego, że szukają oni nowych możliwości produkowania w Polsce swoich towarów już z logo UE, gdzie te produkty nie będą objęte już żadnymi restrykcjami - tak jak towary wyprodukowane w Chinach. Polska ma tutaj ogromne pole do popisu i stania się pośrednikiem między Chinami i UE w produkcji i przepływie chińskich, produktów i towarów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 open_mind

My tu gadu gadu nad pierdołami a w tym czasie Król Arabii Saudyjskiej przyznał, że członkowie rodziny królewskiej z Arabii Saudyjskiej którzy pomogli zorganizować ataki z 11 września na Stany Zjednoczone, obecnie zostali ARESZTOWANI. Oj będzie się Obama kręcił! Zawsze piszę że żyjemy w biblijnych czasach!

! Odpowiedz
3 11 open_mind

Wygląda jak Bush, Cheny, Rumsfeld, Clinton i pozostała koteria będą przymierzać kajdanki.

! Odpowiedz
2 7 open_mind odpowiada open_mind

W końcu ktoś musi zapłacić za rozwalenie wieżowców i całego bliskiego wschodu oraz systemu monetarnego świata myślę że mogą sięgnąć nawet do Ryśka od Nixon`ów za działania w 1971 -1974 (Richard Nixon) !

! Odpowiedz
4 6 open_mind odpowiada open_mind

A tym czasem Putin kupuje Coca-colę i popcorn obserwując pilnie jak koteria sama się wykańcza.

! Odpowiedz
33 6 molibden5

Wielkiego wuja bedzie w biedajcy inwestycja. USA zrobią wszystko, by zółte sie nie panoszyły, a jako że wujniajca biedajca jest obecnie pod butem USA to nie bedzie w biedajcy żadnych zółtych biznesów. I Amerykanie i żółte karaluchy wiedzą, ze jest kwestią kilkunastu miesiecy moze kilku lat kiedy dolar stanie sie bezwartosciowym papierem. Pinpongi do tego czasu chcą zutylizować nadwyżke i mam wielką nadzieję, ze USA zakomunikuje żółtym, ze nie ma takiego inwestowania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 14 od_redakcji

A w USA „Eksperci” płaczą że GE Akcje tracą ekspresowo. Że źle planował za- rząd itp.
A co CEO mają zrobić jak pałeczkę przewodnia dobrowolnie oddano Chiną- Azji. A produkty z GE stały się zawodnymi ustrojstwami. Nawet Atomówki-lotniskowce są jeszcze napędzane 8 calowymi giętkimi dyskami. Niestety USA się sypie. Młodzież w Chinach i Azji doszła do wniosku że przewodzenie nad światem nieuchronnie będzie do nich należało, tylko USA myśli że to im się należy jak psu micha. Niebawem przekonają się jak się bardzo mylili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 open_mind

To samo na firefoxie

How do I stop videos from playing automatically Firefox?
Type about:config in the browser's address bar and hit enter.
Confirm that you will be careful if the notification comes up.
Use the search at the top to find the preference media.autoplay.enabled.
Double-click on it.

! Odpowiedz
2 8 pomorzaninm

bardzo mi pomogłes. dziekuje Ci.

! Odpowiedz
10 27 ajwaj

Jest szansa, ze zostanie wiecej niz montownie i sklepy na czas do ich zamkniecia...

Jak wlasnie na szczycie ekonomik w Azji APEC prez. Filipin Duterte dziekujac za dostawy broni p.-terrorystom Rosji: "Chiny i Rosja sprzedaja, wspólpracuja bez warunków, zaleznosci"
Podobnie Afryka itd.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil