REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wielka wizja "Pasa i Szlaku" nabiera realnych kształtów

Maciej Kalwasiński2017-08-22 14:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-08-22 14:00

Chińczycy inwestują na Nowym Jedwabnym Szlaku wyraźnie więcej niż w latach ubiegłych, a największe banki zza Muru mobilizują środki na dalszą ekspansję. Wielkie nadzieje z chińską ideą wiąże również Polska.

Choć przewodniczący Xi Jinping przedstawił wizję "Pasa i Szlaku" jeszcze w 2012 r., to do niedawna funkcjonowała ona głównie w sferze idei i deklaracji. Co prawda chińskie przedsiębiorstwa intensywnie rozwijały działalność za granicą, ale koncentrowały swoją aktywność na krajach rozwiniętych, gdzie miały dostęp do nowoczesnych technologii czy zamożnych klientów. Inwestycje na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku stanowiły zaledwie kilka procent łącznych nakładów poza granicami Państwa Środka.

Teraz, gdy niektóre projekty dojrzały do realizacji, a Pekin szykuje się na najważniejsze wydarzenie polityczne ostatnich 5 lat - Kongres KPCh, który przedłuży mandat Xi - zainteresowanie państwami "Pasa i Szlaku" rośnie. Władze naciskają na państwowe i prywatne firmy, by lokowały środki właśnie w 67 krajach leżących na Nowym Jedwabnym Szlaku, co zostanie przedstawione jako sukces wielkiej wizji przewodniczącego.

fot. REUTERS/POOL/Peter Klaunzer / / FORUM

Z wyliczeń Thomson Reuters wynika, że w tym roku Chińczycy przeznaczyli już na przejęcia w krajach inicjatywy 33 mld dolarów, czyli więcej niż w całym roku ubiegłym, gdy inwestycje sięgnęły 30 mld. Wyraźny wzrost odnotowuje również chińskie ministerstwo handlu - udział 50 krajów "Pasa i Szlaku" zwiększył się w pierwszych 7 miesiącach roku o blisko 6 p.p., do 13,4 proc. i wyniósł 7,65 mld dolarów. Skąd tak wielkie różnice? Inwestycje Reutera uwzględniają również nakłady zapowiedziane, ale niezrealizowane oraz poniesione przez firmy należące do Chińczyków, ale zlokalizowane poza granicami Państwa Środka. Pekin raportuje za to ogromne, przekraczające 57 proc., wzrosty wartości kontraktów podpisanych przez chińskie firmy na Nowym Jedwabnym Szlaku.

"Pas i Szlak"

Projekt "Pasa i Szlaku" jest propozycją integracji gospodarczej Chin z krajami położonymi na trzech kontynentach: Azji, Europie i Afryce. W zakresie ekonomicznym współpraca ma obejmować rozbudowę infrastruktury, wspieranie handlu międzynarodowego i bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz współpracę finansową. Na trasie "Pasa i Szlaku" obok Chin formalnie znajduje się 67 krajów i Palestyna, ale władze stopniowo poszerzają zakres geograficzny wizji. Niedawno została do niej dołączona Arktyka.

Jeżeli powyżej nie widzisz mapy "Pasa i Szlaku", kliknij tutaj.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jednak chińskie przedsiębiorstwa borykają się z problemem ogromnego zadłużenia i często porzucają marzenia o globalnej ekspansji. Pekin, który walczy z odpływem kapitału powodującym osłabienie juana, nie miałby nic przeciwko ograniczeniu zagranicznych zakupów, szczególnie tych - zdaniem władz - niepotrzebnych, gdyby nie wizja "Pasa i Szlaku". Dlatego na pomoc muszą ruszyć państwowe banki, które zagwarantują dostęp do kapitału.

Jak informuje Reuters, "wielka czwórka" już zaczęła zbieranie środków na ekspansję chińskich firm w krajach inicjatywy. China Construction Bank zamierza zgromadzić 100 mld juanów (ok. 15 mld dolarów), a Bank of China kolejne 20 mld. Podobną zbiórkę rozważają Industrial and Commercial Bank of China i Agricultural Bank of China - donoszą źródła agencji Reutera.

Łakomym okiem na chiński kapitał patrzy m.in Warszawa. Rząd chętnie widziałby nad Wisłą więcej firm zza Muru, które mogłyby stworzyć w Polsce wiele nowych miejsc pracy, czy zrealizować wielkie narodowe projekty infrastrukturalne. Na celowniku polskich władz są m.in. Centralny Port Komunikacyjny i elektrownia atomowa. Koszt budowy w obu przypadkach jest szacowany na kilkadziesiąt miliardów złotych, dlatego dostęp do chińskiego finansowania może się bardzo przydać.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
niektoinny
Myślę, że CPK jest potrzebny bardziej do przepływu towarów z Chin, poprzez Polskę do UE. Wybudują tutaj swoje filie Chińskich firm i będą importować olbrzymią ilość towarów, (niby to np. tylko komponenty - potrzebne do produkcji) po czym przyklejać w Polsce nowe etykiety MADE IN POLAND, MADE IN UE i bez problemu sprzedawać dalej Myślę, że CPK jest potrzebny bardziej do przepływu towarów z Chin, poprzez Polskę do UE. Wybudują tutaj swoje filie Chińskich firm i będą importować olbrzymią ilość towarów, (niby to np. tylko komponenty - potrzebne do produkcji) po czym przyklejać w Polsce nowe etykiety MADE IN POLAND, MADE IN UE i bez problemu sprzedawać dalej - praktycznie gdzie tylko chcą niemalże w całej europie i to bez żadnych problemów odnośnie importu z Chin do UE!
sel
A może rzeczywiście Chiny mają wizję rozwoju świata? i międzynarodowej współpracy dla wspólnego rozwoju ? zamiast wojen i niszczenia wszystkich bo wszyscy to konkurencja...
v0ynych
Polska razem z Czechami będą zachodnią granicą planowanego szlaku, co prawda problem dalej stanowi poprowadzenie go przez państwa objęte wojną, jednak będą to drzwi dla Polski do wzmożonego handlu z zachodem Europy, gdzie szlak już nie dotrze.
Mój komentarz może wyglądać jakbym opisywał średniowieczny szlak, a zachód nie ma kontaktu
Polska razem z Czechami będą zachodnią granicą planowanego szlaku, co prawda problem dalej stanowi poprowadzenie go przez państwa objęte wojną, jednak będą to drzwi dla Polski do wzmożonego handlu z zachodem Europy, gdzie szlak już nie dotrze.
Mój komentarz może wyglądać jakbym opisywał średniowieczny szlak, a zachód nie ma kontaktu z Chinami, prawda jednak jest taka, że mamy szansę bardzo się wybić na tle Europy dzięki takiemu rozwiązaniu.
jendreka
Ja tu widzę różnice w poddaństwie. Obecny rząd preferuje wschód, poprzedni zachód. Problem w tym, że oba rządy nie potrafią rządzić. Jedno co im doskonale wychodzi to zadłużanie. Ponad 1000 lat historii nic nie nauczyła Polaków w kwestii biznesu. Dlatego zawsze będziemy dziadami a nie bosami w świecie.
borma
Polskie wladze i duza czesc spoleczenstwa twierdzi , ze EU ladujac w Polske setki miliardow € rzucila nas na kolana z ktorych Niemcy nie daja nam sie podniesc , a z taka łatwością chca oddac strategiczne inwestycje Chinczykom. Ja chyba czegos tutaj nie rozumiem. Zdaje mi sie , ze Polsce jest potrzebny wielki narodowy Polskie wladze i duza czesc spoleczenstwa twierdzi , ze EU ladujac w Polske setki miliardow € rzucila nas na kolana z ktorych Niemcy nie daja nam sie podniesc , a z taka łatwością chca oddac strategiczne inwestycje Chinczykom. Ja chyba czegos tutaj nie rozumiem. Zdaje mi sie , ze Polsce jest potrzebny wielki narodowy psychiatra.
pjb
Już to widzę jak Chińczycy realizują wielkie nasze narodowe projekty finansując je pozostawiając nam kierowanie nimi. Sorry ale to utopia. Albo są to projekty NARODOWE i jeżeli chcemy nimi zarządzać musimy ich ryzyko i finansowanie załatwić sami, albo są to zwykłe projekty biznesowe i wtedy Chińczycy mogą je realizować i finansować Już to widzę jak Chińczycy realizują wielkie nasze narodowe projekty finansując je pozostawiając nam kierowanie nimi. Sorry ale to utopia. Albo są to projekty NARODOWE i jeżeli chcemy nimi zarządzać musimy ich ryzyko i finansowanie załatwić sami, albo są to zwykłe projekty biznesowe i wtedy Chińczycy mogą je realizować i finansować o ile taką podejmą decyzję a ich oferta będzie najlepsza. Tyle tylko że wtedy będą decydować i zarządzać takimi projektami. Co do CPL to nie wiem czy Chińczycy wejdą w tak niepewny projekt. Brexit zmniejszy ilość lotów na wyspy. lotnisko w Berlinie wyczerpie znaczą część potrzeb na usługi w tej części Europy a co więcej CPL musiałby ostro konkurować ceną. CPL ma też sens jeżeli zastąpi lotnisko Chopina a to znaczy że musi być blisko Warszawy. Czy mieszkańcy podwarszawskich gmin zgodzą się na 24 godziny hałasu na dobę jak nie zgodzili się na linię wysokiego napięcia? NIE będą protesty i blokowanie A2, która i tak już się korkuje. CPL to projekt bez szans na terminową realizację i do tego wysoce wątpliwy finansowo. Gdy PiS przegra wybory spadnie z listy zadań do realizacji.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki