REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Ceny biletów kolejowych spadną? Rząd pomoże PKP, ale ma warunki

2023-01-24 06:44
publikacja
2023-01-24 06:44

Nawet 300 mln zł dla PKP, ale pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu – taki plan ma rząd - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Ceny biletów kolejowych spadną? Rząd pomoże PKP, ale ma warunki
Ceny biletów kolejowych spadną? Rząd pomoże PKP, ale ma warunki
fot. BalkansCat / / Shutterstock

Jak podaje dziennik, "rządzący nie ukrywają, że kilkunastoprocentowe podwyżki dla pasażerów ogłoszone przez PKP Intercity zaskoczyły ich". "Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 r., przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer" – przyznaje rozmówca gazety z KPRM.

"Teraz, jak słyszymy, rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami. W grę wchodzi nawet kwota 200–300 mln zł, choć na taki ruch zapewne musiałaby się zgodzić Bruksela" - czytamy.

"Ale najpierw niech PKP znajdzie oszczędności u siebie i zwiększy efektywność. Już im np. wskazaliśmy lukę w systemie elektronicznej rezerwacji biletów, wskutek której część składów jeździ pusta. Tyle że łatanie tej luki trwa już kilka miesięcy. Poza tym czemu by nie wprowadzić obniżki cen biletów na najmniej oblegane dziś składy?" - mówi w w rozmowie z "DGP" osoba z rządu.

"Nasi rozmówcy chcą, by sprawa się rozstrzygnęła jeszcze w tym miesiącu. I żeby rezultatem były tańsze bilety. Jednocześnie słyszymy, że nie ma szans na obniżkę VAT, co postuluje m.in. opozycja" - czytamy. (PAP)

mm/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
prawnuk
? trzeba w Polsce ministerstwa Energii. Z dbaniem o minimalizację cen. Dziś ceny węgla i gazu są przedwojenne - więc trzeba je obniżyć
andregru
W 2019 " Ponad 18 mld złotych dotacji dla PKP Intercity w nowym Planie Transportowym " w tym roku 2 mld nic tylko dopłacamy do trupa. Dlaczego w Polsce ciągle musimy dopłacać do PKP,LOT,górnictwo i wiele innych . Czemu mojej mikro firmy nikt nie dotuje a jeszcze okrada podatkami . Łatwo się wydaje nie zarobione pieniądze .
jqa82
Przeciez rzad podniosl vat do 23% na energie, wiec ceny komunikacji wzrosly. Wiec jaki cel ma dotowanie spolki z PUBLICZNYCH pieniedzy, jeslini tak na tym zarabia. Dawanie extra pieniedzy zarzadowi (wiekszosc tych pieniedzy zostanie rozkradziona w prywatne kieszenie) za to, co ma robic na porzadku dziennym?
mantykora
Rząd pomoże....
HAHAHAHAHHA
maxykaz
Koszty rosną, podatki rosną wiec i ceny biletów rosną. Przy takiej polityce rządu niedługo cały eksport padnie.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki