REKLAMA

Celem KREC na najbliższe kwartały dostosowanie produkcji do zamówień pod względem kolorystyki

2020-09-16 13:48
publikacja
2020-09-16 13:48
fot. Krystian Maj / FORUM

Głównym celem na najbliższe miesiące i kwartały jest dostosowanie produkcji do zamówień hut szkła pod względem kolorystyki - poinformowali podczas środowej wideokonferencji przedstawiciele zarządu spółki Krynicki Recykling. Zarząd obserwuje kontynuację zwiększania zapotrzebowania na produkt bezbarwny oraz systematyczny zanik popytu na produkt zielony.

"Głównym wyzwaniem i celem na najbliższe miesiące i kwartały jest zbilansowanie produkcyjne i kolorystyczne zarówno popytu, jak i podaży produkcji szkła. Zarząd musi się koncentrować na tym, żeby dostosować zakupy do produkcji i zbytu szkła" - powiedział prezes Adam Krynicki.

Przedstawiciele zarządu zwrócili uwagę, że pandemia zmieniła zapotrzebowanie na produkty pod względem kolorystycznym.

"W raporcie za pierwszy kwartał wskazywaliśmy na ryzyko problemu sprzedaży niektórych kolorów szkła, związane z innym zapotrzebowaniem hut. Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy, że popyt na to szkło jeszcze bardziej się będzie rozkręcał w kolejnych kwartałach i zmusi część hut do decyzji o przebarwieniu wanien szklarskich" - dodał Krynicki.

Członek zarządu Paweł Kołakowski powiedział, że w pierwszym półroczu utrzymana została wielkość sprzedaży szkła bezbarwnego i brązowego. Duży spadek - o ponad 20 proc. - zanotowało szkło zielone i w ocenie Kołakowskiego to jest coś, co ogranicza rozwój dalszej możliwości sprzedaży i generowania zysków.

Dodał, że spółka uzyskując produkt bezbarwny, na który jest popyt, czy brązowy, generuje też produkt zielony, na który jest mniejsze zapotrzebowanie, co przyczyniło się do wzrostu zapasów względem ubiegłego roku.

"Podejmujemy działania, by znaleźć nowe rynki zbytu, rozmawiamy ze spółkami z zagranicy, jesteśmy gotowi ponieść dodatkowe koszty transportu, zejść z marży w przypadku tego asortymentu, po to, aby odzyskać część pieniędzy, które mamy zamrożone w magazynach, odblokować możliwość dalszej produkcji i wzrostu sprzedaży i kontynuować działalność na wysokiej rentowności, którą teraz mamy. Problem jest taki, że +fokus+ hut na szkle bezbarwnym i brązowym nie dotyczy tylko Polski, ale i rynku europejskiego" - dodał Kołakowski.

Prezes powiedział, że spółka obecnie koncentruje się na dostosowaniu kolorystycznym, pracuje także nad zwiększeniem konwersji oraz udziałów rynkowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

"We wszystkich zakładach głównym celem jest zbilansowanie zakupów, produkcji i najważniejsze - sprzedaży, żeby nie zostać z żadnym produktem, żadnym asortymentem kolorystycznym w ilościach, które będą przez kilka- kilkanaście miesięcy niesprzedawalne" - dodał prezes.

W jego ocenie w najbliższych kwartałach istotne będzie także wejście w życie przepisów ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta), których spółka może być beneficjentem.

W pierwszym półroczu 2020 r. Krynicki Recykling wypracował ok. 50 mln zł skonsolidowanych przychodów, wobec 46,9 mln zł w tym samym okresie 2019 r. Zysk operacyjny zwiększył się o 13 proc. i wyniósł ok. 5,6 mln zł, a EBITDA wzrosła o 18 proc. rdr do 13,5 mln zł. Zysk netto grupy wyniósł 5,68 mln zł, przy 4,2 mln zł przed rokiem. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki