REKLAMA

CD Projekt wart więcej niż Energa

2016-08-23 13:45
publikacja
2016-08-23 13:45

Pod względem giełdowej kapitalizacji CD Projekt wyprzedził Energę. W oczach inwestorów polski producent gier komputerowych jest wart więcej niż energetyczny gigant.

CD Projekt wart więcej niż Energa
CD Projekt wart więcej niż Energa
/ CD Project

CD Projekt jest obecnie 30. największą spółką na warszawskiej GPW. Jego wartość w ostatnich tygodniach śrubuje historyczne maksima. Podczas wtorkowej sesji kapitalizacja spółki przekraczała 3,6 mld zł. Skok wartości spółki to efekt sukcesu "Wiedźmina 3", który zaowocował rekordowymi zyskami i buy-backiem, nadziei związanych z "Gwintem" oraz wyczekiwaniem na raport półroczny, który ujrzy światło dzienne 25 sierpnia. Warto także dodać, że CD Projekt jest spółką wyjątkowo płynną, co w razie utrzymania się hossy czyni z niego dobrego kandydata na przyszłe zasilenie indeksu WIG20.

fot. / / Bankier.pl

W indeksie WIG20 notowana jest już z kolei Energa. Spółka ma za sobą jednak ciężki okres i jej papiery znajdują się obecnie na historycznych minimach. We wtorek jej kapitalizacja wahała się w okolicach 3,45 mld zł. Dla porównania jeszcze w maju 2015 roku wartość spółki przekraczała 10 mld zł. Wówczas CD Projekt napędzany zbliżającą się premierą "Wiedźmina 3" po raz pierwszy w historii przekraczał poziom 2 mld zł.

Wówczas porównywanie obu spółek wydawało się bezcelowe. Wiedźmińska hossa i angażowanie Energi do celów politycznych sprawiły jednak, że firmy te w oczach inwestorów zamieniły się miejscami. O skali sukcesu CD Projektu niech świadczy fakt istotności Energi dla polskiej gospodarki. Spółka zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych, a jej sieć dystrybucyjna obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi około 24% powierzchni kraju. W 2015 roku Energa dostarczyła 21,5 TWh energii. W gronie spółek mniejszych od CD Projektu znajdują się już także m.in. JSW, Ciech, Bank BPH, Getin Noble, Comarch, czy PKP Cargo.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~bebe
Proponuję sprzedawać CD-Projekt i kupować Energa !
~zig-zok
Do czasu Kaczyński ze swoją świtą pasożytów już szykuje się do skoku na CD projekt za zrabowane pieniądze postawi nowy projekt popiersie kaczki po Smoleńsku w każdym domu ,popiersia produkowane przez państwową spółkę którą wskaże PIS może być energa
~Maciek

Satyra, satyrą, ale musi stać na odpowiednim poziomie intelektualnym. Po przeczytaniu Twojego posta, przyszła mi do głowy taka myśl: Aleś Ty głupi...
~Wolny
Bardziej tendencyjnego artykułu nie czytałem.wszystko w nim pod konkretna spółkę(nie ta w tytule)nóż sie otwiera w kieszeni jak potrafią bałamucić
~ilmana
TANIO a może DROGO.
CIEKAWE.
Interesuje się, jak również inwestuje na GPW od wielu lat.
I taka ciekawostka.
W roku 2002 po wzroście wyceny akcji z ok. 40 zł. na ponad 100zł. /czyli 150% z okładem/ spółka LPP wydawała się mega przewartosciowana.
I co.
W 2014 roku cena jednej akcji osiągnęła 10000zł. (dziesięć
TANIO a może DROGO.
CIEKAWE.
Interesuje się, jak również inwestuje na GPW od wielu lat.
I taka ciekawostka.
W roku 2002 po wzroście wyceny akcji z ok. 40 zł. na ponad 100zł. /czyli 150% z okładem/ spółka LPP wydawała się mega przewartosciowana.
I co.
W 2014 roku cena jednej akcji osiągnęła 10000zł. (dziesięć tysięcy złotych) DOBREEE!!

ŚWIAT SIĘ ZMIENIA.
LPP to powolny kierunek południowy.
CD Projekt natomiast może nakreślić podobny wykres wyceny do LPP tylko ćwierć wieku .póżniej.
Pozdrawiam zainteresowanych.
~jack
przy takim spadku wyceny w normalnym kraju, akcjonariusze zmieniają zarząd
~jacek
To co , chcesz prezesa (Kurdupla) wywalic ?
~inwestor
Energę jako spółkę zaliczaną do "narodowego czempionatu" czeka jeszcze długi zjazd napędzany ujemnymi wynikami, a CD Projekt staje się powoli spółką globalną, na której zaczyna parkować kapitał globalny. W przyszłym roku może spokojnie przekroczyć 100 zł.
~rzyczliwy
niech rosnie a wiecie co ja zrobie na czubku otworze krotkie pozycje i spekula juz wie iz nie ma zbyt wielu chetnych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki