Brazylia: doszło do starć policji z przeciwnikami nowego prezydenta

W największym brazylijskim mieście Sao Paulo doszło w niedzielę do starć policji z uczestnikami demonstracji przeciwko nowemu prezydentowi Brazylii Michelowi Temerowi, następcy odwołanej z urzędu Dilmy Rousseff.

Michel Temer
Michel Temer (fot. POOL / FORUM)

Uczestnicy demonstracji domagali się usunięcia Temera z urzędu i przeprowadzenia nowych wyborów.

Według relacji świadków, na które powołuje się Reuters, po zakończeniu demonstracji policja użyła wobec uczestników gazu łzawiącego, co doprowadziło do zamieszek. Funkcjonariusze utrzymywali, że działanie to było konieczne ze względu na agresywne zachowanie demonstrantów i niszczenie przez nich mienia.

Do protestów przeciwko Temerowi nawoływała sama Rousseff, którą Senat w środę pozbawił stanowiska prezydenta Brazylii. Jej obrońcy odwołali się już do Sądu Najwyższego od tej decyzji.

Sama Rousseff uważa, że nie jest niczemu winna, a Senat pozbawiając ją urzędu dopuścił się "parlamentarnego zamachu stanu".

Byłą już prezydent oskarżono o podejmowanie decyzji budżetowych - mających na celu realizację polityki społecznej jej rządu - bez konsultacji z parlamentem oraz przestępstwa polegające na zawieraniu umów kredytowych w instytucjach finansowych kontrolowanych przez państwo i braniu kredytów bez zgody Kongresu.(PAP)

mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~lolopindolo

"...przestępstwa polegające na zawieraniu umów kredytowych w instytucjach finansowych kontrolowanych przez państwo..." - takie coś jest przestępstwem, czy to tylko błąd stylistyczny autora? Czy mam rozumieć, że gdyby brała kredyty u międzynarodowego bankiera i uzależniała kraj od tej bandy, to byłoby dobrze i legalnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil