REKLAMA

Branża IT w Polsce i Ukrainie. Ci specjaliści mogą zarobić najwięcej

2022-08-28 06:00
publikacja
2022-08-28 06:00

No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT, przeanalizował zmiany, jakie zaszły w tej branży w Polsce i Ukrainie w I połowie 2022 roku. Jak się okazuje, nad Wisłą mieliśmy więcej ofert dla juniorów, wzrost o ponad 8 punktów procentowych. W Polsce wciąż najbardziej pożądanymi specjalistami są backendowcy, co ciekawe, w Ukrainie częściej szuka się frontendowców i testerów.

Branża IT w Polsce i Ukrainie. Ci specjaliści mogą zarobić najwięcej
Branża IT w Polsce i Ukrainie. Ci specjaliści mogą zarobić najwięcej
fot. puhhha / / Shutterstock

Frontendowcy są najbardziej poszukiwaną grupą wśród programistów w Ukrainie, co wyraźnie widać w zarobkach, które w przypadku tej specjalizacji u naszych wschodnich sąsiadów są wyższe. Polskie firmy natomiast więcej zapłacą osobom znającym backend, którego przedstawiciele są zdecydowanie bardziej pożądani w naszym kraju niż w Ukrainie, gdzie w tym obszarze można zarobić od 10,6 tys. do 18,5 tys. złotych brutto (UoP) i od 13,9 tys. do 20,5 tys. złotych netto + VAT (B2B).

W Polsce wzrosła liczba ogłoszeń o pracę dla juniorów. W I połowie 2021 roku 6,7 proc. ogłoszeń IT było skierowanych do osób o mniejszym doświadczeniu, natomiast w tym samym okresie w 2022 roku było ich już 15,03 proc. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy z opcją fully remote (w pełni zdalna). W 2021 roku 52,6 proc. ogłoszeń uwzględniało taki model, a w tym roku już 71,8 proc.

„Z naszych badań wynika, że aż 96% specjalistów(-ek) IT chce pracować zdalnie lub co najmniej hybrydowo, więc firmy muszą być przygotowane na to, że kandydaci(-tki) będą od nich wymagać tej opcji zapisanej już w ofercie pracy” - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Najczęściej poszukiwane specjalizacje w Ukrainie to kolejno frontend, testing, backend, UX oraz project manager. Natomiast wśród najpopularniejszych wymagań znajomości technologii znalazły się kolejno: React, JavaScript, Python, Java oraz PHP.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny w Ukrainie na platformie No Fluff Jobs dostępna była możliwość wystawienia oferty pracy z dopiskiem Help4UA, który oznaczał, że dany pracodawca oferuje dodatkowe wsparcie dla kandydatów z Ukrainy. Największy wzrost liczby wysłanych aplikacji na tego typu oferty odnotowano między lutym a marcem: 301,3 proc. i między marcem a kwietniem: 115 proc.

Największe wzrosty mediany zarobków przy B2B zostały odnotowane w specjalizacji backend (I połowa 2021 roku: od 14 tys. do 19,5 tys. złotych netto + VAT – I połowa 2022 roku: od 16 tys. do 23 tys. złotych netto + VAT). Natomiast jeśli chodzi o umowy o pracę, najwyższe wynagrodzenia odnotowano w obszarze BigData (I połowa 2021 roku: od 12 tys. do 17 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 14,5 tys. do 20 tys. złotych brutto).

„Niedobory specjalistów(-ek) IT są widoczne w każdej gałęzi sektora technologicznego, a o najlepsze talenty z Polski czy Ukrainy rywalizują już nie tylko lokalne czy skandynawskie firmy, lecz także te amerykańskie. Trend rosnących widełek w IT jeszcze będzie przybierać na sile, bo większość przedsiębiorstw wciąż jest na ścieżce transformacji cyfrowej” - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w regionie ukraińskim dla specjalizacji frontend waha się w przypadku UoP od 13,9 tys. do 20,8 tys. złotych brutto (w Polsce od 11,5 tys. do 17 tys. złotych brutto), a przy B2B od 16 tys. do 22,4 tys. złotych netto + VAT (nad Wisłą od 15 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT). W obszarze fullstack w Ukrainie można zarobić od 10,6 tys. do 18,5 tys. złotych brutto (umowa o pracę) i od 16,1 tys. do 22,4 złotych netto + VAT (kontrakt). Programiści w Polsce zarobią nieco mniej w tej specjalizacji: UoP – od 11 tys. do 17 tys. złotych brutto, B2B – od 15 tys. do 21,5 tys. złotych netto + VAT.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 7 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
nostsherlock
Miejskie legendy głoszą, że jak ktoś dostanie stawkę podaną na nofluff, to nastąpi apokalipsa
jenak
Jesteśmy już po Unii Lubelskiej?
zbyszek_
Robotyka to przyszlosc a prawie nikt nie umie kernela linuksa. Zeby driver napisac.

Www i pc to nuuuudaaaa. Smartfony to byl przeskok a teraz roboty. Mechanika, elektronika i informatyka to bedzie skok. A nie klikanki w java scripcie.
pikawka
ty widzisz przyszlosc ludzi, a oni widza przyszlosc klienta-konsumenta

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki