Bitcoin najdroższy w historii. W rok potroił wartość

O wirtualnych walutach zazwyczaj najgłośniej robi się wtedy, gdy ich ceny mocno spadają lub mocno rosną. W przypadku bitcoina w grę wchodzi obecnie ta druga ewentualność, która doprowadziła do historycznych rekordów.

Na dolarowych giełdach bitcoina pęka właśnie kolejny okrągły poziom. Cena wirtualne waluty na platformie bitstamp przekroczyła 1400 dolarów. Oznacza to wzrost o 50% od marcowego dołka, który spowodowany był m.in. odrzuceniem przez amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd wniosku o utworzenie bitcoinowego funduszu ETF (od decyzji złożono odwołanie). Co więcej, w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (02.05.2016) bitcoin jest droższy o 218%, czyli blisko 1000 dolarów.

Kurs bitcoina w USD
Kurs bitcoina w USD (bitcoincharts)

Na giełdzie bitfinex kurs wirtualnej waluty jest jeszcze wyższy (1550 USD), jednak spowodowane jest to ostatnimi problemami z wypłatami, do których doszło po tym, jak bank Wells Fargo wypowiedział jej umowę. Wysokie wyceny obserwujemy także na polskich giełdach. Zarówno Bitmarket, jak i Bitbay pokazują kurs wyraźnie przekraczający 5000 zł. 

Bitcoina w ostatnich dniach wspiera także pozytywna decyzja japońskiego regulatora rynku, w wyniku której wirtualna waluta stała się w tym kraju środkiem płatniczym, co znacznie zwiększa potencjał rozwoju bitcoinowych płatności w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pozytywne sygnały dla wirtualnej waluty płyną także z Rosji (mówi się o legalizacji w przyszłym roku) oraz Indii (tamtejszy rząd pracuje nad regulacjami). Wejście nowych graczy na rynek może osłabić negatywny dla bitcoina wpływ walki z odpływem kapitału, którą prowadzą władze Chin.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 ~pparsniak

Papierowy "pieniądz" przestał być walutą w momencie kiedy zniesiono jego pokrycie w złocie. Teraz to jest tylko narzędzie spekulacji, kontroli i ucisku. To jest dopiero zło. Szkoda ze lemingi tego nie widzą...

! Odpowiedz
0 12 ~Woda

Ciekawe zjawisko... Ludziska w Polsce bardziej wierzą politykom, którzy trzymają ręce na drukarce pieniędzy, niż matematyce, która ściśle określa emisję wirtualnej waluty. Do czasu... Na świecie już się mówi o odchodzeniu od nieskalowalnego i wolnego Bitcoina na rzecz Ethereum (ekosystemu drugej generacji), a u nas jeszcze wiara w banknoty NBP jest niezłomna. Nawet nie wiecie, że mamy w Polsce startup, który wyemitował tokeny za $100.000.000!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 4 ~redaktorGazetyWybor

Każdy Polaczek, który się wstydzi swojego grajdoła, a marzy żeby być uznanym za Europejczyka powinien kupić co najmniej trzy: za siebie za babcię i za dziadka.

! Odpowiedz
26 8 ~Silber

Do wszystkich neoekonomów. To nie jest waluta!, to nie jest pieniądz!, to MEGA spekulacyjne zjawisko.
Jakim cudem płacąc za towat bitsyfem mamy ów towar 3 razy tańszy niż 3 lata temu gdy inflacja w sile nabywczej pieniądza danego kraju nie odzwierciedla takiego ruchu?

Mam nadziej, że ten cyfrowy "pieniądz" i jemu podobne zniknie z życia ekonomicznego.
To gorsze niż frank szwajcarski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~obudz_sie

A jakim cudem kawalek prostokatnego papierka (nawet nie calej kartki!) mozesz wymienic w sklepie na zarcie na caly weekend? Zastanawiales sie kiedy nad tym?

! Odpowiedz
0 0 ~hajla

bo bitcoin nie jest narodowy? bitcoin odzwierciedla gospodarke swiatowa a nie krajowa.

! Odpowiedz
7 12 ~EeeeeeeTam

Dla mnie równie dobrym pieniądzem co bitcoin mogłyby się stać odchody jakiegoś rzadkiego zwierzęcia zbierane w słoiczki - potrzeba jedynie dobrej wiary i będzie kolejna waluta :)

! Odpowiedz
1 2 ~fatum

No teraz masz papierowy pieniądz - niemal to samo, co odchody

! Odpowiedz
4 18 ~Miras

Bitcoin w tej chwili jest w sytuacji typowej dla czegoś przełomowego - nieliczni się bogacą, ogromna większość nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi nawet, jeśli oś tam słyszała. A za dziesiec lat będzie pewnie to samo co dzisiejsze narzekania: "gdybym wtedy kupił akcje Apple'a za 1000 USD, dziś byłbym multimiliarderem! ". Niestety, w prawdziwym przełomie bierze udział zawsze maleńka ilośc ludzi, a zdecydowana większość nie odróżni inwestycji w rewolucyjną technologie (bo blockchain to technologia, a nie tylko waluta) od inwestycji w Amber Gold. Ba, wybierze ochoczo to ostatnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 ~mikołaj

Parę lat temu: 1 BTC = 0.01 USD. Opinie: "Bitcoin to jakiś żart". Ze dwa lata później: 1 BTC = 1 USD. "To łańcuszek Świętego Antoniego". Jeszcze dwa lata później, 1 BTC = 100 USD. "Tulipanomania"? Dziś: 1 BTC = 1400 USD. "I kto to traktuje poważnie?". Za dwa lata: 1 BTC = 25 000 USD. "Chyba ich porąbało!". Za pięć lat: 1 USD = 400 000 USD. "A wiecie, że kiedyś ludzie posługiwali sie posłańcem, by przekazać wiadomość, a list do Ameryki szedł trzy tygodnie? A gdy zapadł zmierzch, ludzie szli spać, bo było ciemno! Ja nie żartuję!".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,15% 4,0171
2020-05-28 18:13:00
EUR/PLN 0,45% 4,4480
2020-05-28 18:13:00
EUR/USD 0,61% 1,1073
2020-05-28 18:13:00
CHF/PLN 0,31% 4,1657
2020-05-28 18:13:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil