REKLAMA
PIT 2023

Biegli sądowi z większym zakresem odpowiedzialności?

2020-02-20 04:05
publikacja
2020-02-20 04:05

Ministerstwo Sprawiedliwości chce poszerzyć zakres odpowiedzialności biegłych sądowych - podaje w czwartkowym wydaniu "Nasz Dziennik".

fot. Krystian Maj / / FORUM
Jak informuje gazeta, resort zamierza przygotować ustawę o biegłych sądowych, w której przewiduje m.in. zwiększenie odpowiedzialności ekspertów za opinie przygotowane przez nich na potrzeby postępowań sądowych.

"Planujemy w dużej reformie stworzenie ustawy o biegłych" - poinformował "ND" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dodał, że w tym projekcie przewidziana jest "certyfikacja biegłych; kontrola jakości pracy biegłych, ich powoływania, odwoływania i nadzoru - elektroniczny system kontroli pracy biegłych dostępny dla sądów i stron z informacjami o obciążeniu pracą biegłego, o terminowości sporządzanych przezeń opinii" - podkreślił Warchoł.

"W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są koncepcyjne prace związane z nowym uregulowaniem statusu i zasad powoływania biegłych, przy uwzględnieniu potrzeby zapewnienia rzeczywistej, merytorycznej weryfikacji kwalifikacji kandydatów na biegłych, adekwatnego reagowania na przypadki wydawania opinii nierzetelnych bądź nieterminowych oraz monitorowanie jakości wydawanych opinii" - dowiedział się dziennik w zespole prasowym resortu.

Gazeta zauważa, że na konieczność takich zmian wskazują prawnicy. Cytowany przez "ND" radca prawny Lech Obara podkreśla, że opinie biegłych są często przeceniane przez sądy i nieweryfikowane. "Praktycy polskiego procesu cywilnego nierzadko mówią o +fetyszyzacji opinii biegłych+. W teorii biegły ma być pomocnikiem sędziego. Służyć wiedzą specjalną, umożliwiającą mu rozpoznanie okoliczności faktycznych i wydanie sprawiedliwego wyroku" - powiedział gazecie prawnik.

nmk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki