REKLAMA

Barszcz: Boom budowlany w ramach programu "Mieszkanie Plus" rozpocznie się w 2021 roku

2019-11-23 12:36
publikacja
2019-11-23 12:36

Boom budowlany w ramach programu "Mieszkanie Plus" rozpocznie się w 2021 roku, kiedy rocznie będziemy budować ponad 20 tys. mieszkań - powiedział PAP prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że nie będzie miesiąca bez "wbicia łopaty" pod nową inwestycję.

fot. / / Bankier.pl

"Jeżeli się porównamy do rynku, to wstydu nie ma. Największy polski deweloper rocznie buduje od 3,5 do 4 tys. mieszkań i oddał do użytku w ciągu ponad 20 lat swojej historii 32 tys. mieszkań" - powiedział PAP Barszcz oceniając trzy lata programu Mieszkanie Plus.

"W tej chwili mamy w projektowaniu blisko 20 tys. lokali, dwa tysiące jest gotowych i w budowie, kolejnych ponad 25 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne, a w toku analiz znajduje się dalszych blisko 24 tys. mieszkań w całej Polsce. Jesteśmy największym klientem pracowni architektonicznych. Nigdy w historii Polski, chyba poza +gierkowską płytą+, nie było programu budowy mieszkań na taką skalę" - ocenił szef PFR Nieruchomości.

Barszcz zwrócił uwagę, że mimo iż przeciętny czas realizacji budowy wynosi ponad trzy lata od nabycia gruntu, to pierwsze klucze do Mieszkań Plus trafiły już do blisko 2 tysięcy najemców. Zapowiedział, że teraz praktycznie nie będzie miesiąca "bez wbicia łopaty" pod nową inwestycję.

"Na rynku deweloperskim, czas przygotowania inwestycji od nabycia gruntu do realizacji budowy, to jakieś trzy lata z kawałkiem. Jeżeli przełożymy to na nas, czyli na PFR Nieruchomości (wcześniej BGK Nieruchomości - PAP), kiedy startowaliśmy w drugiej połowie 2016 roku, to dopiero teraz powinniśmy myśleć o rozpoczęciu pierwszych inwestycji. Pierwsze klucze trafiły już jednak do właścicieli (oddano blisko 1 tys. mieszkań - PAP). Ten okres przygotowawczy mamy już za sobą. Wchodzimy w czas, kiedy będziemy uruchamiać coraz więcej projektów. Nie będzie miesiąca, by jedna, być może dwie lub trzy inwestycje nie były rozpoczynane" - dodał.

Barszcz poinformował, że do końca 2019 roku rozpoczną się budowy w Radomiu, Zamościu i prawdopodobnie w Łowiczu. W miniony piątek wmurowano akt erekcyjny pod budowę osiedla na 481 mieszkań w Krakowie przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, a na początku 2020 roku budowa ruszy w Toruniu. PFR Nieruchomości rozmawia ponadto z PKP o największej dotychczas inwestycji "Plus", która miałaby powstać w Poznaniu. Chodzi o Wolne Tory, kilkadziesiąt ha gruntów należących do PKP w okolicach dworca głównego. Od lat te tereny nie są zagospodarowane. Docelowo PFRN chciałby tam zbudować osiedle mieszkaniowe na ok. 5 tys. lokali.

"Miasto zakończyło na tym terenie warsztaty urbanistyczne. Pozostają jeszcze tylko uzgodnienia z PKP. Półtora roku temu podpisaliśmy z PKP list intencyjny. Mam nadzieję, że w 2020 roku uda ma się dopiąć umowę na inwestycję na tym terenie" - wskazał Barszcz.

Prezes dodał, że boom budowlany Mieszkania Plus rozpocznie się od 2021 roku. Zgodnie z prognozą PFR Nieruchomości, w 2021 roku ma się rozpocząć budowa 21,5 tys. lokali.

Barszcz ujawnił, że aby przyspieszyć inwestycje firma planuje skorzystać z tzw. specustawy mieszkaniowej. Pozwala ona na uruchomienie gruntów, które dotąd nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także gruntów pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych. "Kilku deweloperów złożyło już takie wnioski. My jeszcze nie. Należy podkreślić, że jesteśmy takim samem graczem na rynku jak inni" - wskazał.

Prezes dodał, że inwestycje PFR Nieruchomości będą powstawać głównie w małych i średnich miejscowościach. Zapewnił jednak, że Mieszkania Plus nie ominą też dużych miast, które mają największe potrzeby mieszkaniowe.

"Mamy zbudowany model, nad którym pracowaliśmy wiele miesięcy. Bierze on pod uwagę ponad 20 czynników jak m.in. potencjał gospodarczy, liczbę urodzeń itp. Analiza sięga 20 lat wstecz, by zobaczyć trendy. W taki sposób zbadaliśmy wszystkie powiaty w Polsce, dzięki temu mamy mapę potrzeb. Na koniec dnia partnerem są samorządy i to od ich woli oraz zaangażowania zależy los inwestycji. Jeżeli nie widzimy zainteresowania, nie będziemy budować" - dodał. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xxpp
Najpierw PIS chciał pokazać, że deweloperzy sa złodziejami i budują za drogo. Po 4 latach okazało się, że... jednak nie da się taniej. ;)
Powiem więcej - przygotujcie się na najdroższe mieszkania na rynku - w końcu buduje je państwo. To musi kosztować. Oczywiście cwaniaki nie chca wizerunkowej wtopy i będa dopłacać
Najpierw PIS chciał pokazać, że deweloperzy sa złodziejami i budują za drogo. Po 4 latach okazało się, że... jednak nie da się taniej. ;)
Powiem więcej - przygotujcie się na najdroższe mieszkania na rynku - w końcu buduje je państwo. To musi kosztować. Oczywiście cwaniaki nie chca wizerunkowej wtopy i będa dopłacać z PODATKÓW do wynajmu.
xxpp
Kto mi stawia minusy? Dokładnie tak jest. Cena metra będzie taka sama jak u deweloperów komercyjnych.
silvio_gesell odpowiada xxpp
Nie ma to sensu, należy opodatkować pustostany, a okaże się, że ilość mieszkań jest wystarczająca. I znieść opodatkowanie najmu, bo to jest kradzież.
xxpp odpowiada silvio_gesell
Co tam opodatkować. Od razu skonfiskować.
forfun
szkoda że oni zawsze mówią co bedzie a nie co jest lub było za ich rządów dobrego
komentator1962
Jeśli faktycznie rozpoczną budowę takiej ilości mieszkań, to ciekawe jak to przełoży się na ceny materiałów budowlanych i koszty pracy. Tak sobie myślę, że cegły z tego powodu raczej nie stanieją :)))
A potem będzie zdziwienie, że się nie mieszczą w dzisiejszych kosztorysach :)
kmierz
Niekoniecznie. Jak siądzie popyt spekulacyjny na RP, a dane o sprzedaży na to wskazują, to deweloperzy będą się zabijać o kontrakty rządowe, w których po prostu zostaną wykonawcami, rezygnując ze sprzedaży bezpośredniej.

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki