REKLAMA

Bank Narodowy Rumunii: Moskwa przetrzymuje nasz skarb od 107 lat. Mamy prawo do roszczeń

2023-11-26 10:00
publikacja
2023-11-26 10:00

Rumunia ma w pełni uzasadnione prawo do roszczeń w sprawie złota wywiezionego do Rosji w 1916 r. – oświadczył prezes Narodowego Banku Rumunii Mugur Isarescu, zapowiadając międzynarodową kampanię informacyjną w sprawie rumuńskiego złota i kosztowności wywiezionych do Moskwy przed 107 laty.

Bank Narodowy Rumunii: Moskwa przetrzymuje nasz skarb od 107 lat. Mamy prawo do roszczeń
Bank Narodowy Rumunii: Moskwa przetrzymuje nasz skarb od 107 lat. Mamy prawo do roszczeń
fot. Public Domain Pictures / / Pexels

Chodzi o rumuńskie złoto i kosztowności ewakuowane do sojuszniczej Rosji w czasie I wojny światowej, gdy Rumunii groziła okupacja ze strony Niemiec, Austro-Węgier i Bułgarii. W 1916 r. i 1917 r. do Rosji dwoma pociągami wywieziono rezerwy złota, klejnoty, regalia, dzieła sztuki, a także archiwa i majątek szeregu instytucji. Do tej pory jednak „rumuńskiego skarbu” nie udało się odzyskać.

„Zaproponowaliśmy zorganizowanie szeregu wydarzeń, aby potwierdzić, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, że Rumunia ma w pełni uzasadnione z historycznego i prawnego punktu widzenia roszczenie w związku ewakuacją w latach 1916-1917 do Moskwy swoich zapasów złota” – mówił w poniedziałek Isarescu.

„W tym roku, w grudniu, minie 107 lat od ewakuacji rumuńskiego skarbu do Moskwy. Począwszy od 1991 roku Narodowy Bank Rumunii konsekwentnie realizuje strategię przedstawiania wewnętrznej i zewnętrznej opinii publicznej kwestii skarbu wysłanego do Moskwy, a następnie przejętego przez Związek Radziecki” – powiedział szef banku cytowany przez Digi24.ro.

Zapowiedział też, że w ramach kampanii informacyjnej sprawa rumuńskiego skarbca zostanie przedstawiona m.in. w Parlamencie Europejskim. Problem jest bowiem, jak wyjaśniał, mało znany poza granicami Rumunii.

Rumuński skarb został zdeponowany w Moskwie i objęty gwarancjami carskiej Rosji, a według ustaleń miał być zwrócony na prośbę właściciela. W 1917 r. w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka. Moskwa, mimo zmieniających się epok politycznych, nie zwróciła rumuńskiego złota (91,5 t.). W ramach częściowych restytucji w latach 1935 r. i 1956 r. do Rumunii powróciła tylko część wywiezionego majątku.

Jak mówił Isarescu, Moskwa nie wywiązała się ze swoich zobowiązań pomimo starań po stronie rumuńskiej. Próby uregulowania prawnego, w tym za pośrednictwem utworzonej w 2003 r. komisji dwustronnej, nie zakończyły się powodzeniem.

Z Bukaresztu Justyna Prus

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
simonsoft8
wraćaś się na rację piniokio
jkl777
U ruSSkich jest jedno prawo. Co ukradli na wojniejest ich prawowita wlasnoscia. Od pudelka zapalek po sztabki zlota. Nie oddadza NIC!
vacarius
Zamiast wywozić złoto powinni rozdać je po równo obywatelom. Każdy by sobie ukrył na własną rękę.
itso_not_to_be
złoto jest dla g.. mądrych inaczej
mirek6504
USA jest w długach na 34 biliony a ten kraj który chce się pozbyć obligacji amerykańskich musi liczyć się z sankcjami ,o czym mu tu piszemy ??
karbinadel
Jeszcze nie słyszałem, żeby Ruscy coś komuś oddali - niezależnie od ustroju
fiat126p
W 2008 oddali jakieś wysepki u ujścia Ussuri do Amuru. Chinom. Ok. 340 km2
abab2
A co z naszym skarbem wywiezionym do Anglii?
kero812
Ja to co - w Polsce.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-ok-100-ton-polskiego-zlota-sprowadzono-do-kraju-7778500.html

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki