REKLAMA

BOŚ: do banku wpłynęły 994 wnioski o wakacje kredytowe

2022-08-01 10:45
publikacja
2022-08-01 10:45
BOŚ: do banku wpłynęły 994 wnioski o wakacje kredytowe
BOŚ: do banku wpłynęły 994 wnioski o wakacje kredytowe
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Bank Ochrony Środowiska otrzymał 994 wnioski o wakacje kredytowe - poinformował PAP w poniedziałek BOŚ.

Klienci banków mogą od piątku składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

"W BOŚ na ten moment mamy zarejestrowane 994 wnioski o wakacje kredytowe" - poinformował w poniedziałek Bank Ochrony Środowiska.

Jak informował w lipcu br. BOŚ "w związku z podpisaniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która wprowadza, między innymi, możliwość zawieszenia przez kredytobiorców spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej przez okres do ośmiu miesięcy w latach 2022-2023 („wakacje kredytowe”), Bank szacuje, że skorzystanie z wakacji kredytowych przez uprawnionych kredytobiorców, obniży jednorazowo w III kwartale 2022 r. wynik finansowy brutto Banku o 55 mln zł".

Dodano, że szacunek został sporządzony przy założeniu, że udogodnienie w postaci wakacji kredytowych zostanie wykorzystane przez 80 proc. uprawnionych kredytobiorców.

"W związku z obserwowanym wzrostem rynkowych stóp procentowych całkowity koszt wakacji kredytowych w wyniku przeszacowania stawek bazowych w umowach kredytowych do końca roku 2023 może zwiększyć się do 83 mln zł" - podano.

W 2021 r. Grupa BOŚ osiągnęła ponad 47 mln zł zysku wobec blisko 307 mln zł straty rok wcześniej (strata w 2020 r. wynikała z utworzenia rezerw na ryzyko związane z walutowymi kredytami hipotecznymi). Większościowym akcjonariuszem banku jest NFOŚiGW. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki