REKLAMA

BOŚ chce zwiększyć udział zielonych aktywów w kredytach

2021-10-26 09:46
publikacja
2021-10-26 09:46
BOŚ chce zwiększyć udział zielonych aktywów w kredytach
BOŚ chce zwiększyć udział zielonych aktywów w kredytach
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Bank Ochrony Środowiska zakłada w strategii ESG, że w 2023 roku zwiększy udział zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. W 2030 roku bank chce osiągnąć neutralność klimatyczną - podał BOŚ w komunikacie prasowym. Jeszcze w tym roku bank chce uzyskać rating ESG.

BOŚ ogłosił strategię prezentującą podejście banku do kwestii zrównoważonego rozwoju. Dokument zawiera wykaz realizowanych wewnętrznie i zewnętrznie działań w trzech obszarach – na rzecz środowiska i klimatu, otoczenia społecznego oraz w zakresie ładu korporacyjnego. Bank opublikował też pierwszy w swojej historii raport ESG.

"Zaangażowanie sektora finansowego w zieloną transformację jest kluczem do powodzenia tego jednego z największych planów gospodarczych w historii Unii Europejskiej. Bank Ochrony Środowiska jako bank specjalistyczny, ma ambicję być liderem tych przemian w Polsce. Mamy unikalne doświadczenie oraz kompetencje i możemy z powodzeniem kompleksowo pomagać naszym partnerom rozwijać się przy jednoczesnym wspieraniu realizacji celów klimatycznych. Stąd podjęliśmy wysiłek na rzecz wypracowania strategii ESG, która otwiera nowy rozdział w historii naszego banku" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Hann, prezes Zarządu BOŚ.

Jak podano, w zakresie działalności prośrodowiskowej, BOŚ będzie nadal mocno stawiać na rozwój zielonych produktów finansowych i zwiększanie ich znaczenia w działalności biznesowej.

Bank zakłada wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. w 2023 r. (na koniec 2020 r. było to 36,3 proc.).

Ponadto, w planach jest wzrost wolumenu sprzedaży produktów zrównoważonych (w tym z naciskiem na rozwój współpracy z MŚP) do 400 mln zł w 2022 r. Jednocześnie BOŚ chce ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych, zgodnie z przyjętą polityką klimatyczną.

BOŚ zamierza też zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wśród wyznaczonych celów jest m.in. zmniejszenie śladu węglowego o 20 proc. (względem 2020 r.) oraz skomponowanie floty pojazdów składającej się w 30 proc. z aut hybrydowych lub elektrycznych do końca 2023 r., a także pełne przestawienie się na energię elektryczną pochodzącą z OZE od przyszłego roku. Bank zamierza znacznie zwiększać udział oświetlenia energooszczędnego, udoskonalić system zarządzania odpadami, wdrożyć politykę środowiskową i klimatyczną.

Finalnym celem jest dojście banku do neutralności klimatycznej w 2030 roku.

W 2020 r. bank zmniejszył swoją emisję CO2 o 49 proc. W ubiegłym roku 97 proc. kupowanej przez BOŚ energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii.

Jak podano, BOŚ chce jeszcze w 2021 r. uzyskać rating ESG. Począwszy od 2023 r. bank zamierza objąć oceną ryzyka ESG wszystkie nowe transakcje przeprowadzane z klientami instytucjonalnymi. Zgodnie z planem raporty ESG mają być publikowane każdego roku.(PAP Biznes)

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki