REKLAMA

BNP Paribas wyjaśnia, kto dostanie zwrot prowizji od wcześniej spłaconego kredytu

Wojciech Boczoń2020-03-13 08:30analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-13 08:30

Bank BNP Paribas opublikował na swojej stronie informację dotyczącą zwrotów prowizji od wcześniej spłaconych kredytów konsumenckich. Zwrot będzie dokonywany od kredytów udzielonych po 16 maja 2016 r.

Jak czytamy w komunikacie, zwroty będą dokonywane w dwóch przypadkach:

  • jeżeli przedterminowa spłata kredytu została dokonana po dniu 11 września 2019 r.,tj. po opublikowaniu decyzji TSUE – dotyczy to wszystkich kredytów konsumenckich udzielonych na podstawie Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. oraz
  • jeżeli przedterminowa spłata kredytu została dokonana przed 11 września 2019 r.,tj. przed opublikowaniem decyzji TSUE – dotyczy to kredytów konsumenckich, które zostały udzielone po dniu 16 maja 2016 r.

Bank tłumaczy, że 16 maja 2016 r. Rzecznik Finansowy i UOKiK wydały komunikat, w którym stwierdziły, że klient powinien otrzymać zwrot części prowizji, jeżeli spłacił kredyt przed terminem:  „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.”

„Uwzględniając fakt, że Konsumenci zawierający umowę kredytu po dniu 16.05.2016, tj. dacie opublikowania tego stanowiska, mogli mieć wątpliwości co do stosowanej powszechnie na rynku literalnej interpretacji art. 49 u.k.k., BNP Paribas Bank Polska S.A. zdecydował o respektowaniu żądania zwrotu części prowizji w przypadku kredytów udzielonych po tej dacie, a jednocześnie spłaconych przed opublikowaniem decyzji TSUE” – czytamy na stronie banku.

fot. fot. REUTERS/Regis Duvignau/File Photo / / FORUM

Co ciekawe, Rzecznik Finansowy w stanowisku przesłanym do redakcji Bankier.pl stwierdził, że banki powinny zwracać prowizję od kredytów udzielonych po 2011 r., jeżeli zostały one spłacone przed terminem. – Osoby, które zawarły umowę kredytu konsumenckiego po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli po 18 grudnia 2011 r., mogą domagać się rozliczenia kredytu przy jego wcześniej spłacie. Rozliczenie powinno obejmować wszystkie koszty wchodzące w skład całkowitego kosztu kredytu, w tym również prowizje i opłaty przygotowawcze – powiedział nam Marcin Jaworski z biura prasowego Rzecznika Finansowego.

Jednocześnie zachęcił klientów, których reklamacja została rozpatrzona przez bank negatywnie, do złożenia wniosku o interwencję Rzecznika Finansowego. – Jak widać z powyższego takich osób jest coraz więcej. Oczywiście mamy nadzieję, że uda się im pomóc z indywidualnych sprawach. Ale też kolejne skargi będą podstawą do podjęcia tzw. działań o charakterze systemowym, czyli np. poinformowania prezesa UOKiK o dostrzeżonych nieprawidłowościach – mówi Jaworski.

Przypomnijmy, banki różnie interpretują przepisy dotyczące zwrotu prowizji od kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem. Jedne, jak np. mBank czy PKO BP, dokonują zwrotów od kredytów zaciągniętych po 2011 r. Inne, jak np. wspomniany BNP Paribas, tylko od kredytów zaciągniętych po 2016 r. Są też takie (np. Pocztowy), które uznają zwroty jedynie od kredytów spłaconych dopiero po wrześniowym orzeczeniu TSUE. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście Klienci skarżą się na banki: miały być zwroty prowizji, są odmowy.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
farabeuf
sprawę reguluje uchwała Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2019 r. III CZP 45/19 więc niech bank się nie kompromituje, trzymajcie się ciepło Paribas
wonsz
Nie dajcie się robić w jajo - zwrot należy się dla kredytów udzielonych od dnia, w którym weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim. Nie bać się sądzić, nie dawać się wampiryzować kancelariom i adwokacikom (chyba że macie znajomego, któremu chcecie dać zarobić), pozew jest banalnie prosty, a strzelam, że po Nie dajcie się robić w jajo - zwrot należy się dla kredytów udzielonych od dnia, w którym weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim. Nie bać się sądzić, nie dawać się wampiryzować kancelariom i adwokacikom (chyba że macie znajomego, któremu chcecie dać zarobić), pozew jest banalnie prosty, a strzelam, że po wyroku TSUE mało który sędzia nie zasądzi zwrotu.
farabeuf
dokładnie, to stanowisko banku ma na celu zniechęcenie do dochodzenia przed sądem.
mjwhite
Miałem kredyt na samochód wzięty w 08.2015 na 4 lata spłacony przed terminem w 03.2019, czyli zwrotu nie dostanę....

NIGDY więcej BNP PARIBAS!!!
farabeuf
zależy o jaką kasę idzie gra ale jeżeli jest to spora prowizja to ja bym uderzał do sądu
eagleeye
Czekam na informacje gdyż mialem dwa kredyty w tym Banku spłacone/zamknietę przed terminem.Jeden zamkniety w maru 2017 a drugi zamknięty w tym roku tj. w 2019

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki