REKLAMA

BM mBanku: podatek od zysków nadzwyczajnych zapłaciłyby trzy banki. Nie byłoby to dużym wyzwaniem

2022-09-26 16:38
publikacja
2022-09-26 16:38

Objęcie giełdowych banków podatkiem od zysków nadzwyczajnych nie byłoby dla nich dużym wyzwaniem - uważają analitycy Biura Maklerskiego mBanku. Oceniają, że objąłby on tylko trzy banki: Santander Bank Polska zapłaciłby 394 mln zł, Bank Handlowy 457 mln zł, a BNP Paribas Bank Polska 23 mln zł. Według analityków danina ta byłaby najbardziej dotkliwa dla Banku Handlowego.

BM mBanku: podatek od zysków nadzwyczajnych zapłaciłyby trzy banki. Nie byłoby to dużym wyzwaniem
BM mBanku: podatek od zysków nadzwyczajnych zapłaciłyby trzy banki. Nie byłoby to dużym wyzwaniem
fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

"Uważamy, że ROA w 2022 roku będzie jedynie wyższe w przypadku Santandera, Banku Handlowego oraz BNP Paribas Bank Polska. (...) Jednocześnie struktura jest dość niejasna, ponieważ wynik sektora w przypadku Santandera oraz BNP może się znacząco zmienić do końca roku ze względu na rezerwy na kredyty frankowe" - napisali analitycy Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk z Biura Maklerskiego mBanku.

"Zwracamy także uwagę, że w przypadku Santandera podatek stanowiłby zaledwie "14 proc." wyniku netto za 2022 rok. Sytuacja mogłaby być znacznie gorsza jeżeli podatek zostałby rozszerzony na 2023 rok. Podsumowując, podatek oparty na przeciekach prasowych nie jest dużym wyzwaniem dla polskich banków oprócz Banku Handlowego i przede wszystkim jego dywidendy na 2023 rok" - dodali.

Według nieoficjalnych informacji prasowych podatek od nadmiarowych zysków zapłacić mają wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób.

Według Rzeczpospolitej 50-proc. podatek ma objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
lukaszslask
Do Jarekm
Swietny pomysl z ta lokata,dodatkowo ekstra premie dla Pracownikow,niech tez chodza usmiechnieci,a czemu nie i zysku nie ma!!!!bo to jest chamstwo,chyba logiczne,ze jak rozdawaliscie pieniadze za darmo,bo stopy byly na zero i jak Handlowy wyplacil tylko 1,2zl dyw to Rzad nie dokladal Akcjonariuszom….to teraz chca choc
Do Jarekm
Swietny pomysl z ta lokata,dodatkowo ekstra premie dla Pracownikow,niech tez chodza usmiechnieci,a czemu nie i zysku nie ma!!!!bo to jest chamstwo,chyba logiczne,ze jak rozdawaliscie pieniadze za darmo,bo stopy byly na zero i jak Handlowy wyplacil tylko 1,2zl dyw to Rzad nie dokladal Akcjonariuszom….to teraz chca choc troche odkuc i srednia wyjdzie srednia,a nie ekstra!!!!
Bos od 14 lat nie wyplacal dyw,i jak teraz raz bedzie mial lepszy zysk to ma to znowu oddac w podatkach!!!!
Jak chcecie wiecej kasy to dyw puszczac!!!!a nie okradanie w bialych rekawiczkach!!!
jarekm_re
A czy bank handlowy i santander nie mogą otworzyć dla swoich akcjonariuszy specjalnej lokaty np na 40-50% .. w zależności od ilości posiadanych akcji ? Wówczas dla banku to koszt a akcjonariusz zapłaci zwyczajny podatek dochodowy 19% ?;) kasa z banku wypłynie i przynajmniej gradowaty nochal Sasina ich nie sięgnie !;)
prawdziwynierobot
jak to było? "a wystarczy nie kraść"?
ministerprawdy
Zyski nadzwyczajne? A nie lepiej ustawą o lichwie ograniczyć to? Zobaczcie co się dzieje z ceną prądu - prąd w POLSCE jest z polskich elektrowni które pracują na polskim węglu energetycznym, więc może mi ktoś wytłumaczyć co ma putin do tych cen????? Ja rozumiem gaz (na giełdach +40% rok do roku) czy ropa naftowa (teraz już taniej Zyski nadzwyczajne? A nie lepiej ustawą o lichwie ograniczyć to? Zobaczcie co się dzieje z ceną prądu - prąd w POLSCE jest z polskich elektrowni które pracują na polskim węglu energetycznym, więc może mi ktoś wytłumaczyć co ma putin do tych cen????? Ja rozumiem gaz (na giełdach +40% rok do roku) czy ropa naftowa (teraz już taniej niż przed wojną) ale skąd cena prądu??? Czy to czasem nie jest jak z polskim cukrem który poszedł w sklepach 3x do góry a w tych samych sieciach handlowych tylko w niemczech w tej samej cenie, a na giełdach światowych taniej niż rok temu?
fanttom
Witajcie towarzysze . Dziś wieczorem na wieczornych obradach KC towarzysz Jarosław zarządził zmiany w liczbie kW ze zniżką na rok w gospodarstwie domowym . Cieszcie się bo wódz czuwa i partia z nim . Wierny aktyw robotniczo chłopski jest zadowolony z obietnic rządu . Na wrażej imperialistycznej giełdzie spadają akcje . Nadchodzą Witajcie towarzysze . Dziś wieczorem na wieczornych obradach KC towarzysz Jarosław zarządził zmiany w liczbie kW ze zniżką na rok w gospodarstwie domowym . Cieszcie się bo wódz czuwa i partia z nim . Wierny aktyw robotniczo chłopski jest zadowolony z obietnic rządu . Na wrażej imperialistycznej giełdzie spadają akcje . Nadchodzą czasy gdy kułacy i wyzyskiwacze zapłaczą i na kolanach złożą samokrytykę za to że przez ich niecne machinacje rosną ceny prądu , węgla i gazu . Partia już myśli jak rozprawić się z nimi . Już niedługo w teren wyruszą patrole robotniczo chłopskie i będą ścigać spekulantów . Nasz kochany rząd dwoi się i troi żebyście mieli wystarczająco zapasów na zimę . Dziesiątki ministrów , posłów , senatorów obradują nawet po godzinach . W naszej sejmowej restauracji alkohol tym strudzonym urzędnikom nie smakuje jak dawniej . To oni tworzą dziesiątki przepisów , interpretacji , i innych nikomu nie potrzebnych bzdur żebyście się nie nudzili i widzieli jak władza o was dba i czuwa . Jesteśmy wdzięczni i patrzymy z nadzieją na Nowogrodzką gdzie nasz ukochany przywódca myśli jak ocalić nasz kraj , naród , kontynent i całą galaktykę . Chwała imperatorowi ..
men24a
Chciałbym sprostować kłamstwo. Podatek od zysków nadzwyczajnych zaplacą kredyciarze i konsumenci a nie żadne banki czy budynki
prawdziwynierobot
dokładnie - płacimy więcej za prąd, pieniążki idą do PGE, PGE płaci dywidendy albo większy podatek. Kto wygrywa, kto przegrywa? Kto kogo skubie? No właśnie
osiemgwiazd
A gdyby zaoferowali klientom lokaty na miesiąc lub dwa, max. trzy (do nowego roku,) oprocentowane na 20-30 procent, to by nie było zysków?
loool
Chcieli wypłacić kasę z zysków to mogli zwiększyć dywidendę. Zarobili by akcjonariusze , ale nie , trzeba okraść z premedytacją. Nikt przez najbliższe 10 lat nie powinien tykać państwowych spółek.
adam.1983
Ale właśnie o to chodzi żeby ogolić akcjonariuszy jak na KGHM po wprowadzeniu specjalnego podatku od kopalin.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki