REKLAMA

BIG InfoMonitor: w pandemii długi branży eventowej zwiększyły się o około 144 mln zł

2022-06-30 06:01
publikacja
2022-06-30 06:01
BIG InfoMonitor: w pandemii długi branży eventowej zwiększyły się o około 144 mln zł
BIG InfoMonitor: w pandemii długi branży eventowej zwiększyły się o około 144 mln zł
fot. madeleine ragsdale / / Unsplash

Od wybuchu pandemii zaległości branży eventowej wzrosły o prawie 144 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK. W sumie jej długi wobec dostawców i banków sięgają 360 mln zł.

Według danych na temat solidności płatniczej, zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowej BIK, zadłużenie agencji eventowych (PKD 7311Z) wobec dostawców i banków, wzrosło z nieco ponad 202 mln zł w marcu 2020 r. do przeszło 236 mln zł w kwietniu 2022 r. Obecnie problemy finansowe ma 3729 firm z branży.

Z punktu widzenia zmian w nieopłaconych fakturach i ratach kredytów czy leasingu gorzej okres COVID-19 przeszły firmy zajmujące się promocją, zarządzaniem i organizacją targów, wystaw, kongresów oraz konferencji (PKD 8230Z). Ich zaległości wobec dostawców i instytucji finansowych wzrosły od marca 2020 r. do kwietnia 2022 r. z prawie 14 mln zł do ponad 123 mln zł, a liczba dłużników z 338 do 466.

W sumie zaległości sektora wobec dostawców i banków sięgają 360 mln zł; w pandemii wzrosły one o niemal 144 mln zł.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, zwrócił uwagę, że firmom usługowym działającym na rzecz biznesu, w ostatnich miesiącach, "znacząco pogłębiły się problemy z rozliczeniami i sektor MICE nie jest wyjątkiem". "Na przełożenie się notowanej w ostatnich miesiącach poprawy koniunktury na poziom zaległości trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać" - wskazał.

Według Stowarzyszenia Branży Eventowej (SBE), którego dane cytują eksperci BIG InfoMonitor, w 2020 r. przychody branży eventowej mogły zmniejszyć się nawet o 77 proc. rdr. Dlatego, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, w 2021 r. 38 proc. przedsiębiorców zamierzało zamknąć lub zawiesić swoją działalność. W efekcie tych problemów, analiza wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet wykazała, że jedynie 38 proc. firm z tego sektora znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, a aż 62 proc. w słabej lub bardzo słabej. Z badania na podstawie wpisów KRS wynika też, że w czasie pandemii prawie 4 proc. firm zawiesiło swoją działalność. Z kolei od początku stycznia do końca września 2020 wzrost zawieszonych działalności w porównaniu do roku 2019 wyniósł blisko o 20 proc., podczas gdy największą liczbę odnotowano w I kwartale br. W kwartałach II i III liczba ta spadała - wskazali analitycy BIG InfoMonitor.

Prezes Stowarzyszenia Branży Eventowej i Dyrektor Programowa Studium Event Management Dagmara Chmielewska przyznała, że maj, czerwiec oraz okres letni to ogromny ruch, jeśli chodzi o koncerty i festiwale. "Nie wiemy jednak, co wydarzy się od września do października. Czujemy silną presję, by tu i teraz zabezpieczyć się na przyszłość" – stwierdziła.

Zdaniem Grzelczaka wysoka inflacja, niepewność sytuacji i rosnące koszty, mogą przerwać dobrą passę, w jaką wreszcie weszła w tym roku branża eventowa. "Przedsiębiorstwa już sygnalizują, że tną wydatki, a tego typu przedsięwzięcia są jednymi z pierwszych na liście ewentualnych oszczędności" – wskazał.

Eksperci BIG InfoMonitor, powołując się na dane SBE, wyjaśnili, że dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą z zakresu organizacji lub produkcji wydarzeń i spotkań (eventów) nie został wyodrębniony dedykowany kod PKD. Przedsiębiorcy z branży eventowej dla określenia rodzaju prowadzonej działalności korzystają zatem z wielu kodów PKD, w ramach których wykonują tę samą działalność gospodarczą – działalność z zakresu organizacji lub produkcji wydarzeń i spotkań (eventów). Najczęściej są to kody: 73.11, 82.30, 82.30.Z. Co więcej, wielu przedsiębiorców, którzy świadczą działalność gospodarczą z zakresu organizacji lub produkcji wydarzeń i spotkań (eventów), nie wskazuje jako głównego kodu PKD kodu związanego pośrednio z organizacją wydarzeń – 73.11, 82.30 czy też 82.30.Z. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
forfun
branża eventowa ???
polski słownik nie ma takiego wyrazu
szprotkafinansjery
Szybko, dodrukujmy dla nich jakąś tarczę!
bha
Najlepiej teraz wszystko zwalić na Pandemię?????. Brak słów na tą krótkowzrovzność nie bez celu.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki