BBC pokazuje przerażające warunki budowniczych w Katarze. Co o mundialu mówią miejscowi?

Reporterzy programu BBC pokazali reportaż o tym, w jakich przerażających warunkach żyją robotnicy zatrudnieni przy budowie infrastruktury na mundial, który w 2022 roku odbędzie się w Katarze.

BBC pokazuje przerażające warunki budowniczych w Katarze. Co o mundialu mówią miejscowi

Start odtwarzacza ...


Korespondent "The Independent" Sam Wallace porównał sytuację w Katarze do budowy piramid w starożytnym Egipcie. Wnioski płynące z reportażu przerażają: jeśli warunki pracy robotników się nie poprawią, do czasu mistrzostw zginąć może nawet 4 tys. osób. Sprawa porusza i polskie media.

Według nieoficjalnych szacunków przy budowie obiektów na MŚ 2022 średnio co dwa dni ginie jeden robotnik. O sytuacji około 1,5 mln imigrantów (pochodzących głównie z Indii, Sri Lanki, Nepalu i Bangladeszu) pracujących w Katarze mówi się wprost: to niewolnictwo. Według reporterów "Newsnight" wstają oni codziennie o 4 rano, są przewożeni na miejsce, gdzie pracę zaczynają o 6. Do swoich baraków wracają późnym wieczorem. Wszystko przy 50-stopniowych upałach, a co gorsza, większość pracodawców nie zapewnia robotnikom ani wody, ani jedzenia. Biorąc pod uwagę, że zaległości w wypłacaniu i tak niskich wynagrodzeń wynoszą po kilka miesięcy, sytuacja imigrantów jest dramatyczna. Mieszkają w przepełnionych barakach, co prowadzi do chorób i osłabienia.

We wtorek władze Kataru zapowiedziały, że do 2020 roku chcą zwiększyć liczbę pracujących u nich imigrantów do 2,5 mln osób. Liczba ludności Kataru to około 2,3 mln.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~MacGawer

Dokładnie ten sam schemat wcześniej zastosowano w Dubaju. Tam też kuszono biedotę z subkontynentu indyjskiego wysokimi zarobkami, a w rzeczywistości zostawali niewolnikami. Przy czym poganiaczami zostawali Pakistańczycy. Kto nie zna historii ten jest skazany na jej powtarzanie - dot. także tej niedawnej, sprzed zaledwie kilku- kilkuastu lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~jajo

wiecie,bo z tym Katarem to jest tak,ze syty glodnego nie zrozumie,a jak dziad staje sie panem,to zapomina o dziadostwie...teraz On jest pan.
10% wszystkich wypadkow smiertelnych na budowach to samobojstwa.kraina wiecznej szczesliwosci:))Nie dotyczy niewolnikow z Azji.

! Odpowiedz
11 3 ~plazowicz

Nepalczyk, nawet po okradzeniu wciąż zarabia 1500F miesięcznie. To mniej więcej tyle co kierownik średniego szczebla w PL!

! Odpowiedz
0 4 ~John

150 F a nie 1500

! Odpowiedz
0 18 ~piugpiyg

I co z tego. Dwa miliardy widzów za pare lat powie, że liczy się tylko piłka. Że ocean cierpienia jaki się przelał aby oni mogli kibicować swoim drużynom to fikcja, a nawet jesli nie to nie jest to ich sprawa i że oni nie mieli, nie mają i nie będą mieć na to wpływu. Zresztą większość z nich nigdy sie o tym nie dowie...

! Odpowiedz
12 54 ~NOW-AK

Popatrzcie jak wygląda życie na świecie ! Co tu tyle narzekać ? Ja tam jestem w pełni zadowolony. Pracuję po 12 godzin dziennie, zarabiam całe 1300zł. do ręki.Szef jest zadowolony i powiedział,że przedłuży umowę o 3 miesiące ! Więc trochę pieniędzy odłożę, bo odżywiam się karmą dla psów,a nocą wybieram z kontenera za biedronką wyrzucone tam kiełbaski, rybki i chlebek (najtaniej mi wychodzi). Odkładam kasę bo chcę sobie kupić taki zegarek jaki ma pan Nowak z PO, to chyba dobra inwestycja, on się na tym zna. Trochę choruję , ale nie wiem co mi jest, bo zarejestrowano mnie do specjalisty na 2025 rok. Wtedy się dowiem. Nie przejmuję się swoją chorobą , bo przecież pan Tusk powiedział, że będę pracował do 67 lat, no i pan prezydent przecież przyklepał tą ustawę, a więc spoko! Na browarek starcza.Teraz zapłacę jeszcze parę zł. mniej na ZUS, a moja emeryturka co roku będzie wyższa o całe 36 zł..., to za 20 latek coś się tam nazbiera więc nie muszę zaciskać pasa... Nie wiem czemu jakiś tam cudem ci pismacy i kelnerzy twierdzą, że Polska to h..., d..., i kamieni kupa, a my to frajerzy i murzyni ! Czytam codziennie "Gazetę Wyborczą" i oglądam TVN i stąd wiem , że jest mi tu najlepiej i nie muszę wyjeżdżać za granicę za pracą, tam ponoć dostają nawet 8,5Euro/godz., ale to pewnie tylko propaganda ! Popieram PO, bo przeczytałem w GW , że jak przyjdzie PiS to sytuacja moja będzie o wiele, wiele gorsza...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ~KIMDZONGTUSK

ale głosowałeś na mnie ?
TWÓJ JAK ZAWSZE

! Odpowiedz
3 6 ~Realista- odpowiada ~KIMDZONGTUSK

A jak nie głosowałeś na mnie, to ci zgodnie z prawem unieważniliśmy głos i jest OK. Przecież ciemny lud jest za głupi, żeby samodzielnie głosować. Dlaczego w tzw "sondażach" nie ma pytania? Czy oddasz głos nieważny? Jak by tak zrobić badanie na temat: kto oddał świadomie głos nieważny. Głos nieważny oddany nieświadomie, to przekręt i dowód na powyższe, odnośnie ciemnego luda. Bajki o pierwszej stronie, to plucie w twarz i obrażanie inteligencji Polaków, choć nie ciemnego luda.
Wolna " Polska” na średnio długiej smyczy. Wolna, śmiechu warte. Wolna od elementarnej przyzwoitości. „Wolna” dopóki leci za rzuconym kijem. Np do Iraku, Afganistanu, czy obecnie bliżej.
Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw. wierzących.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~barth

powtarzasz się

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer odpowiada ~barth

I to pod różnymi nickami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil